Snowden: Byl jsem špionem pracujícím v utajení pro NSA a CIA

ČTK ČTK
28. 5. 2014 10:50
Whistleblower tvrdí, že pracoval nejen pro rozvědky v utajení, ale rovněž přednášel na kontrarozvědné akademii JCITA.
Edward Snowden (vpravo) během interview pro televizi NBC.
Edward Snowden (vpravo) během interview pro televizi NBC. | Foto: Reuters

Washington/Moskva - Bývalý analytik americké tajné služby NSA Edward Snowden se v rozhovoru s americkou televizní stanicí NBC News ohradil proti nařčení kritiků, že pracoval jen na nižší úrovni.

Snowden, který před rokem rozpoutal aféru amerických výzvědných praktik a který se nyní skrývá před americkou justicí v Rusku, prohlásil, že byl vycvičen ke špionáži a že v zámoří pracoval v utajení nejen pro Národní agenturu pro bezpečnost (NSA), ale také Ústřední zpravodajskou službu (CIA).

Výňatky rozhovoru odvysílala televize v úterý v pořadu NBC Nightly News, celé interview se chystá odvysílat ve středu večer místního času (v noci na čtvrtek SELČ).

"Jméno, které nebylo moje"

"Byl jsem vycvičen jako špion v tradičním slova smyslu, neboť jsem v zámoří žil a pracoval v utajení," řekl s tím, že předstíral, že dělá práci, kterou ve skutečnosti nedělal, a že "dokonce měl přiděleno jméno, které nebylo jeho".

Sám sebe někdejší analytik tajných služeb popsal jako "technického experta". "Nepracuji s lidmi, nerekrutuji agenty. To, co dělám, je, že se starám o to, aby systémy pracovaly pro Spojené státy," vysvětlil s tím, že tak činil na všech úrovních.

Také řekl, že pracoval nejen pro rozvědky v utajení, ale rovněž přednášel na kontrarozvědné akademii JCITA amerického ministerstva obrany, kde "vyvinul zdroje a metody k zajištění bezpečnosti informací a lidí v těch nejvíce nepřátelských a nebezpečných prostředích po celém světě".

Photos of Edward Snowden, a contractor at the National Security Agency (NSA), and U.S. President Barack Obama are printed on the front pages of local English and Chinese
Photos of Edward Snowden, a contractor at the National Security Agency (NSA), and U.S. President Barack Obama are printed on the front pages of local English and Chinese | Foto: Reuters

"Když říkají, že jsem systémový administrátor na nízkém stupni, že nevím, o čem mluvím, tak bych řekl, že je to trochu mylné," prohlásil Snowden.

Snowden, jemuž poskytlo dočasný azyl Rusko, loni v létě médiím předal informace, z nichž vyplývá, že NSA a další zpravodajské služby hromadně získávaly údaje z odposlechů a odchycených e-mailů mimo jiné i od evropských špiček včetně kancléřky Angely Merkelové.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy