Snowden: Byl jsem špionem pracujícím v utajení pro NSA a CIA

ČTK ČTK
28. 5. 2014 10:50
Whistleblower tvrdí, že pracoval nejen pro rozvědky v utajení, ale rovněž přednášel na kontrarozvědné akademii JCITA.
Edward Snowden (vpravo) během interview pro televizi NBC.
Edward Snowden (vpravo) během interview pro televizi NBC. | Foto: Reuters

Washington/Moskva - Bývalý analytik americké tajné služby NSA Edward Snowden se v rozhovoru s americkou televizní stanicí NBC News ohradil proti nařčení kritiků, že pracoval jen na nižší úrovni.

Snowden, který před rokem rozpoutal aféru amerických výzvědných praktik a který se nyní skrývá před americkou justicí v Rusku, prohlásil, že byl vycvičen ke špionáži a že v zámoří pracoval v utajení nejen pro Národní agenturu pro bezpečnost (NSA), ale také Ústřední zpravodajskou službu (CIA).

Výňatky rozhovoru odvysílala televize v úterý v pořadu NBC Nightly News, celé interview se chystá odvysílat ve středu večer místního času (v noci na čtvrtek SELČ).

"Jméno, které nebylo moje"

"Byl jsem vycvičen jako špion v tradičním slova smyslu, neboť jsem v zámoří žil a pracoval v utajení," řekl s tím, že předstíral, že dělá práci, kterou ve skutečnosti nedělal, a že "dokonce měl přiděleno jméno, které nebylo jeho".

Sám sebe někdejší analytik tajných služeb popsal jako "technického experta". "Nepracuji s lidmi, nerekrutuji agenty. To, co dělám, je, že se starám o to, aby systémy pracovaly pro Spojené státy," vysvětlil s tím, že tak činil na všech úrovních.

Také řekl, že pracoval nejen pro rozvědky v utajení, ale rovněž přednášel na kontrarozvědné akademii JCITA amerického ministerstva obrany, kde "vyvinul zdroje a metody k zajištění bezpečnosti informací a lidí v těch nejvíce nepřátelských a nebezpečných prostředích po celém světě".

Photos of Edward Snowden, a contractor at the National Security Agency (NSA), and U.S. President Barack Obama are printed on the front pages of local English and Chinese
Photos of Edward Snowden, a contractor at the National Security Agency (NSA), and U.S. President Barack Obama are printed on the front pages of local English and Chinese | Foto: Reuters

"Když říkají, že jsem systémový administrátor na nízkém stupni, že nevím, o čem mluvím, tak bych řekl, že je to trochu mylné," prohlásil Snowden.

Snowden, jemuž poskytlo dočasný azyl Rusko, loni v létě médiím předal informace, z nichž vyplývá, že NSA a další zpravodajské služby hromadně získávaly údaje z odposlechů a odchycených e-mailů mimo jiné i od evropských špiček včetně kancléřky Angely Merkelové.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy