Snaha obrátit Indy na judaismus selhala

rst, Reuters
10. 11. 2005 0:01
Jeruzalém - Speciálně vypravený tým rabínů měl obrátit na judaismus sedm tisíc Indů.

Indii, největšímu odběrateli izraelské vojenské techniky, se to však nelíbilo. Izrael se nakonec podvolil stížnostem indické vlády a ukončil pokusy obrátit na židovskou víru tisíce lidí žijících v Indii.

Tito lidé věří, že jsou ztraceným biblickým kmenem, prohlásilo ve středu izraelské ministerstvo zahraničí. Zhruba sedm tisíc lidí v severovýchodní Indii tvrdí, že jsou členy Bnei Menaše, či dětmi Menaše, tedy jednoho z izraelských "ztracených kmenů".

Úsilí obrátit prostřednictvím speciálně vypravených týmů rabínů tyto Indy na židovskou víru, bylo nakonec z izraelské strany zamítnuto. Stalo se tak poté, co Indie jako hlavní odběratel izraelského vojenského vybavení vyjádřila nad tímto krokem znepokojení.

Izraelský vrchní rabín dal zelenou k obrácení kmene Bnei Menashe v Indii. "Indické úřady nám prostřednictvím oficiálních kanálů oznámily, že se nedívají kladně na zahájenou snahu obrácení těchto lidí k jinému vyznání," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Mark Regev.

"Pokud podá indická vláda stížnost, bereme ji vážně. V současné době jsou veškeré takové konverze k jinému vyznání pozastaveny," řekl Regev.

Někteří Indové už v Izraeli žijí

Okolo 800 členů Bnei Menaše od druhé poloviny osmdesátých let emigrovalo do Izraele a mnozí žijí v židovských osadách na okupovaném západním břehu Jordánu. Někteří členové komunity byli dokonce mezi evakuovanými usedlíky z pásma Gazy, které proběhlo v rámci stažení židovského obyvatelstva z tohoto sporného území a bylo ukončeno v září.

Izraelský představitel, jenž si nepřál být jmenován, agentuře Reuters řekl, že kterýkoliv z členů Bnei Menaše, který by chtěl emigrovat do Izraele, bude obrácen na judaismus ihned po příjezdu.

Po vyhnání do exilu Asyřany okolo roku 720 před Kristem, putoval kmen přes Afghánistán a Čínu a nakonec se usadil mezi Bangladéší a Barmou.

Desetiletí poté, co byli křesťanskými misionáři donuceni konvertovat ke křesťanství, se potomci těchto lidí v několika oblastech od druhé poloviny sedmdesátých let opět začali vracet k židovské víře.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy