Smrtonosní sršni terorizují čínská města. A bude hůř

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 10. 2013 16:10
Útoků sršňů přibývá. Pobodaných je už přes 1600, 42 lidí zemřelo.
Sršeň mandarínská (Vespa mandarinia).
Sršeň mandarínská (Vespa mandarinia). | Foto: Gary Alpert, en.wikipedia

Peking - Provincii Šen-si ve střední Číně tyranizují sršni velcí jako palec lidské ruky.

Agresivní hmyz se přemnožil a v obydlených oblastech už od června usmrtil 42 lidí, přes 1600 dalších tito největší a nejnebezpečnější z čeledi sršňovitých zranili a otrávili.

V nemocnicích je v tuto chvíli 206 lidí, 37 z nich zůstává po bodnutí v kritickém stavu. Sršni mandarínští (Vespa mandarinia) se podle úřadů v regionu přemnožili kvůli mimořádně suchému a teplému počasí.

Ekologičtí aktivisté ale tvrdí, že za jejich invazí nemusí stát počasí, nýbrž rychlá urbanizace regionu, podotýká BBC.  

Žihadlo tohoto mimořádně nebezpečného hmyzu měří 6 milimetrů a vstřikuje do těla oběti prudce neurotoxický jed, který rozkládá lidskou tkáň a může způsobit selhání orgánů.

Mandarínští sršni jsou nebezpeční i pro zdravé dospělé. Pro děti, seniory a alergiky je v mnoha případech bodnutí fatální. U alergiků hrozí anafylaktický šok už po jediném bodnutí.

Ve většině případů navíc na člověka neútočí jedinec, ale celý roj. Těm, kdo pobodání přežijí, zůstávají v místech bodnutí v kůži hluboké krátery připomínající střelné rány.

"Bylo to, jako by mi někdo do nohy vrazil rozžhavený nehet," vzpomíná entomoložka Masato Ono z Tamagawské univerzity. Další přeživší podle listu The Daily Mail vzpomínal, že čím víc utíkal, tím byli sršni agresivnější.

Nejhůře postižená jsou města Ang-kchang, Chan-čung a Šang-luo. Situace je tam tak vážná, že místní samospráva povolala policisty a hasiče, aby obydlené oblasti deratizovali.

Dostali však těžký úkol. "Je velmi složité předcházet útokům, protože si (tito) sršni stavějí hnízda na ukrytých místech," vysvětlil CNN ředitel Výzkumného centra pro lesy a lesní plody Šu-ni-čch' Ma. Posíleny byly také pohotovostní lékařské týmy.

13 dialýz a 2 měsíce v nemocnici

Stav mnoha pobodaných vyžaduje intenzivní péči. Jedna z pacientek, jež se představila jen jako Mu, se svěřila agentuře Nová Čína, že strávila dva měsíce v nemocnici, prodělala 13 dialýz, lékaři ji sešili 200 stehy a stále nemůže hýbat nohama.

"Zasáhli mě přímo do hlavy a obsypali mi nohy, najednou jsem se nemohla ani hnout, ještě pořád mám v nohou díry po žihadlech," povzdechla si.

Nejbližší týdny budou pro provincii Šen-si kritické, obří asijští sršni jsou nejagresivnější právě v říjnu a k zimnímu spánku se neukládají dříve než v prosinci.

 

Právě se děje

Další zprávy