* Katastrofu spustilo zemětřesení o síle 8,3 stupně * Oběti: Reuters a BBC hlásí více než 100, CNN nejméně 84 * Zraněných jsou podle agentur "stovky" * Varování před tsunami ve zbytku Pacifiku zrušeno
Washington (USA) - Po podmořském zemětřesení u Americké a Západní Samoy proběhly částí Tichého oceánu tsunami. I když obří přílivové vlny nebyly zdaleka tak silné jako v roce 2004, kdy v jedenácti zemích voda pohřbila 230 tisíc lidí, přinesly s sebou i tentokrát zkázu a smrt.
Do středy nad ránem středoevropského času úřady nevěděly přesně, jak rozsáhlá katastrofa se odehrála. Nyní CNN hlásí nejméně 84 obětí.
Agentura Reuters a zpravodajský server BBC hlásí, že zabitých je více než 100. "Stále prohledáváme postižené oblasti, hledáme těla. Některé vesnice zcela zmizely a máme zprávy, že oběti zůstávají pohřbené pod nánosy písku. Takže nyní to vypadá na stovku obětí," uvedl Ausegalia Mulipola z vládního úřadu.
V nemocnici v hlavním městě Apia se lékaři připravovali na příliv mnoha dalších zraněných z pobřežních oblastí. Samoiský zástupce v OSN Eni Faleomavaega už agentuře AFP potvrdil, že tisíce lidí připravila tsunami o střechu nad hlavou, stovky utrpěly zranění.
Americký prezident Barack Obama následně americkou část oblasti vyhlásil za území katastrofy a aktivoval federální pomoc.
Zmizelé pláže, těla všude
Zemětřesení, které udeřilo asi 190 kilometrů od Samoy v hloubce 33 kilometrů, vyvolalo několik vln, z nichž nejvyšší měřila přes čtyři metry a většina necelé dva.
Přestože úřady okamžitě vydaly varování, pro některé obyvatele Americké a Západní Samoy už bylo pozdě.
"Škody jsou rozsáhlé, kolem plavou auta," popsal meteorolog Mase Akapo situaci na ostrově Tutuila. Ve čtyřech vesnicích tu objevili zatím 14 obětí, další mrtví jsou na ostrově Samoa.
"Těla jsou všude," hlásil nad ránem středoevropského času z jedné z hlavních nemocnic reportér Associated Press.
Svědci neštěstí popisují, že údery tsunami hlavní pláže vystavené vlnám doslova smetly. "Voda se jakoby točila směrem ke břehu, trochu jako ve vířivce. A najednou byla všude," popsal vteřiny před záplavou jeden z postižených.
Zmatek a málo zpráv
Americký správce samoiského národního parku Mike Reynolds bezprostředně po katastrofě telefonicky hlásil nadřízeným do Kalifornie, že čtyři vlny "o výšce až šest metrů" zabíjely a úplně zničily centrum pro návštěvníky parku. Katastrofa ho zcela odřízla od zbytku ostrova.
Další zpráva o obětech pak dorazila z ostrova Západní Samoa. "Mohu potvrdit, že máme škody, že máme zraněné a mrtvé, ale nemohu potvrdit, kolik jich je," řekla v noci Reuters tamní policejní mluvčí.
Obyvatelka ostrova Theresa Dusleyová Rádiu Nový Zéland popsala, jak vlna zničila její dům a spláchla i domy a auta v nedaleké vesnici.
Úřady na Novém Zélandu v očekávání, že jejich pobřeží zasáhne asi metr vysoká vlna, nařídily obyvatelům domů a kempů na pobřeží preventivní evakuaci. Naopak pro Havajské ostrovy už byla výstraha před tsunami zrušena. Zanedlouho úřady zrušily varování i pro zbytek ostrovů.
Výstraha pro Zéland i Havaj
Vlna byla u Západní i Americké Samoy zpozorována krátce po zemětřesení, když se moře vzedmulo nad normální úroveň.
"Podle chování hladiny moře usuzujeme, že vznikla vlna tsunami," znělo už nedlouho po otřesech varování americké agentury Pacific Tsunami Warning Centre. "Může napáchat škody na pobřeží poblíž epicentra zemětřesení a může ohrozit i vzdálenější břehy," dodala agentura, která se zabývá předpovídáním tsunami.
Obyvatelům Západní Samoy úřady ihned doporučily, aby se přesunuli do výše položených oblastí. Varovány byly také ostrovy Tonga nebo Fidži. Kolem sedmé ráno úřady na ostrovech Tonga oznámily, že vlny zabily deset lidí.
Méně naléhavou výstrahu dostaly i vzdálenější ostrovy včetně Havaje nebo Papuy Nové Guineje.