Boje o Tripolis jsou začátek dlouhé a krvavé války, varoval zmocněnec OSN pro Libyi

ČTK ČTK
21. 5. 2019 21:52
Zmocněnec OSN pro Libyi Ghassan Salamé dnes varoval, že boje o Tripolis jsou jen začátkem dlouhé a krvavé války. Vyzval proto mezinárodní společenství, aby okamžitě podniklo kroky s cílem zastavit přísun zbraní do Libye, informoval zpravodajský server BBC. Síly věrné odpadlickému parlamentu na východě země zahájily v dubnu tažení na Tripolis, kde sídlí vláda, kterou uznává OSN.
Foto: Reuters

V nejnovějším konfliktu přišlo podle Světové zdravotnické organizace (WHO) o život nejméně 510 lidí a více než 75.000 jich bylo nuceno opustit své domovy. Zatímco silám věrným východolibyjské straně patrně dodalo vojenskou techniku Jordánsko, spojencům Tripolisu pomohlo Turecko, uvedla agentura AFP.

Salamé v projevu k Radě bezpečnosti OSN varoval, že se konflikt může stát válkou "všech proti všem". Násilí na okraji Tripolisu je podle něho jenom začátkem dlouhé a krvavé války na jižním pobřeží Středozemního moře, která ohrozí bezpečnost přímých sousedů Libye a širšího středozemního regionu.

Na webech, které podporují východolibyjského polního maršála Chalífu Haftara byla zveřejněna videa, z nichž je patrné, že Haftarova armáda získala obrněná vozidla vyrobená v Jordánsku, uvedla AFP. Vláda sídlící v Tripolisu naproti tomu na svých facebookových stránkách zveřejnila desítky fotografií obrněných vozidel vyrobených v Turecku.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen diktátor Muammar Kaddáfí. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu Haftarovy Libyjské národní armády (LNA), neuznává vládu v Tripolisu, za níž stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament, centrální banku i ropnou společnost.

Konflikt se vyostřil o víkendu, kdy byl přerušen přívod vody do Tripolisu, což OSN označila za možný válečný zločin. Tripoliská vláda z činu obvinila Haftarova vojska. Podle televize Al-Džazíra byl ale přísun vody pro 2,5 milionu lidí již obnoven.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Slovenští dopravci opět blokují hraniční přechod Břeclav-Brodské, kolona má čtyři kilometry

Slovenští dopravci opět blokují hraniční přechod Břeclav-Brodské na dálnici D2 pro nákladní auta. Podle webu dopravniinfo.cz se ráno vytvořila asi dvoukilometrová kolona, podle aktuálních záběrů z kamer byla kolona kolem 9:00 už čtyřkilometrová. Kvůli blokádě jsou kolony i v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku.

Hraniční přechody na pomezí Slovenska a Zlínského kraje byly ráno průjezdné bez omezení. Blokádami chtějí slovenští dopravci přimět vládu, aby splnila jejich požadavky týkající se výrazného snížení silniční daně a zvýšení slev z mýtného.

Přes hraniční přechod Břeclav-Brodské projedou osobní auta, autobusy a nákladní auta jedoucí v režimu ADR, která přepravují nebezpečné věci, a nákladní auta převážející zvířata. Ostatní nákladní vozy mohou využít exit 48 Břeclav a pokračovat směr Hodonín nebo Sudoměřice.

před 1 hodinou

Slavia si předčasně stáhla útočníka Musu z hostování v Liberci

Fotbalová Slavia Praha si předčasně stáhla útočníka Petaru Musu z hostování v Liberci, kde měl chorvatský talent působit do konce sezony. Jednadvacetiletý hráč se k lídrovi české ligy připojí dnes a odletí s ním na herní soustředění do portugalského Algarve. Červenobílí o tom informovali na svém webu.

Slavia si Musu stáhla zpět poté, co tým v zimní pauze opustil kapitán Milan Škoda a další útočník Mick van Buren odešel na hostování. Chorvatský mladík doplní v Edenu dvojici zbylých hrotových hráčů Stanislava Tecla a Júsufa Hilála.

Musa přišel do Slavie v létě 2017, ale dosud za Pražany neodehrál ani jeden soutěžní zápas. Nejprve hostoval v druholigovém Žižkově a před rokem zamířil do Liberce. Zatímco vloni na jaře se při deseti ligových startech gólově neprosadil, za uplynulý podzim skóroval v nejvyšší soutěži sedmkrát a byl druhým nejlepším střelcem Severočechů.

Další zprávy