Boje o Tripolis jsou začátek dlouhé a krvavé války, varoval zmocněnec OSN pro Libyi

ČTK ČTK
21. 5. 2019 21:52
Zmocněnec OSN pro Libyi Ghassan Salamé dnes varoval, že boje o Tripolis jsou jen začátkem dlouhé a krvavé války. Vyzval proto mezinárodní společenství, aby okamžitě podniklo kroky s cílem zastavit přísun zbraní do Libye, informoval zpravodajský server BBC. Síly věrné odpadlickému parlamentu na východě země zahájily v dubnu tažení na Tripolis, kde sídlí vláda, kterou uznává OSN.
Foto: Reuters

V nejnovějším konfliktu přišlo podle Světové zdravotnické organizace (WHO) o život nejméně 510 lidí a více než 75.000 jich bylo nuceno opustit své domovy. Zatímco silám věrným východolibyjské straně patrně dodalo vojenskou techniku Jordánsko, spojencům Tripolisu pomohlo Turecko, uvedla agentura AFP.

Salamé v projevu k Radě bezpečnosti OSN varoval, že se konflikt může stát válkou "všech proti všem". Násilí na okraji Tripolisu je podle něho jenom začátkem dlouhé a krvavé války na jižním pobřeží Středozemního moře, která ohrozí bezpečnost přímých sousedů Libye a širšího středozemního regionu.

Na webech, které podporují východolibyjského polního maršála Chalífu Haftara byla zveřejněna videa, z nichž je patrné, že Haftarova armáda získala obrněná vozidla vyrobená v Jordánsku, uvedla AFP. Vláda sídlící v Tripolisu naproti tomu na svých facebookových stránkách zveřejnila desítky fotografií obrněných vozidel vyrobených v Turecku.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen diktátor Muammar Kaddáfí. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu Haftarovy Libyjské národní armády (LNA), neuznává vládu v Tripolisu, za níž stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament, centrální banku i ropnou společnost.

Konflikt se vyostřil o víkendu, kdy byl přerušen přívod vody do Tripolisu, což OSN označila za možný válečný zločin. Tripoliská vláda z činu obvinila Haftarova vojska. Podle televize Al-Džazíra byl ale přísun vody pro 2,5 milionu lidí již obnoven.

 

Právě se děje

Další zprávy