Boje o Tripolis jsou začátek dlouhé a krvavé války, varoval zmocněnec OSN pro Libyi

ČTK ČTK
21. 5. 2019 21:52
Zmocněnec OSN pro Libyi Ghassan Salamé dnes varoval, že boje o Tripolis jsou jen začátkem dlouhé a krvavé války. Vyzval proto mezinárodní společenství, aby okamžitě podniklo kroky s cílem zastavit přísun zbraní do Libye, informoval zpravodajský server BBC. Síly věrné odpadlickému parlamentu na východě země zahájily v dubnu tažení na Tripolis, kde sídlí vláda, kterou uznává OSN.
Foto: Reuters

V nejnovějším konfliktu přišlo podle Světové zdravotnické organizace (WHO) o život nejméně 510 lidí a více než 75.000 jich bylo nuceno opustit své domovy. Zatímco silám věrným východolibyjské straně patrně dodalo vojenskou techniku Jordánsko, spojencům Tripolisu pomohlo Turecko, uvedla agentura AFP.

Salamé v projevu k Radě bezpečnosti OSN varoval, že se konflikt může stát válkou "všech proti všem". Násilí na okraji Tripolisu je podle něho jenom začátkem dlouhé a krvavé války na jižním pobřeží Středozemního moře, která ohrozí bezpečnost přímých sousedů Libye a širšího středozemního regionu.

Na webech, které podporují východolibyjského polního maršála Chalífu Haftara byla zveřejněna videa, z nichž je patrné, že Haftarova armáda získala obrněná vozidla vyrobená v Jordánsku, uvedla AFP. Vláda sídlící v Tripolisu naproti tomu na svých facebookových stránkách zveřejnila desítky fotografií obrněných vozidel vyrobených v Turecku.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen diktátor Muammar Kaddáfí. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu Haftarovy Libyjské národní armády (LNA), neuznává vládu v Tripolisu, za níž stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament, centrální banku i ropnou společnost.

Konflikt se vyostřil o víkendu, kdy byl přerušen přívod vody do Tripolisu, což OSN označila za možný válečný zločin. Tripoliská vláda z činu obvinila Haftarova vojska. Podle televize Al-Džazíra byl ale přísun vody pro 2,5 milionu lidí již obnoven.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo financí poprvé povede žena, exšéfka centrální banky Yellenová

Americký Senát schválil Janet Yellenovou do funkce ministryně financí v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena. Bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) bude první ženou, která resort financí za 232 let jeho existence povede, připomněla agentura AP. Senátní výbor pro zahraniční vztahy též schválil nominaci Antonyho Blinkena do pozice šéfa americké diplomacie.

Podle agentury AP se pro Yellenovou ve 100členném Senátu vyslovilo 84 senátorů, 15 bylo proti. Očekává se, že bude hrát klíčovou roli ve schválení Bidenova stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Návrh naráží na tvrdý odpor republikánů, kterým se zdá příliš vysoký.

Zdroj: ČTK
Další zprávy