Prigožin je ale také majitel takzvané Vagnerovy skupiny, soukromé armády úzce propojené s oficiálními ruskými ozbrojenými silami. Tvoří ji přes tři tisíce zkušených vojáků, policistů či důstojníků, kteří bojují za peníze v různých zemích, kam je Prigožin s ohledem na ruské zájmy pošle.
Vagnerovci válčili či válčí v Sýrii, Středoafrické republice a několika dalších afrických státech. Poskytují výcvik nebo ochranu strategicky důležitých míst. Oficiálně nemají nic společného s ruskou armádou, ale nepodnikají nic, s čím by Moskva nevyslovila souhlas.
#Russian mercenaries from Wagner Group are fighting for #Haftar's militias in Khalit Al-Furjan, Ain Zara and Wadi Rabea frontlines in southern #Tripoli and are tasked with sniper attacks against #Libya's Army forces under #GNA's command, identical sources reported pic.twitter.com/Fo1vjwfQex
— Libya February TV (@TvFebruary) September 22, 2019
Ruský server Meduza, který sídlí kvůli obavám o bezpečnost svých zaměstnanců v lotyšské Rize, nyní zveřejnil informaci, že několik příslušníků Vagnerovy skupiny - možná až pětatřicet - zahynulo při bojích nedaleko Tripolisu.
V Libyi proti sobě stojí dvě vlády. Západ země a metropoli Tripolis ovládá takzvaná Vláda národní jednoty, uznávaná OSN. Východ je v rukou generála Chalífy Haftara, jehož jednotky se od jara pokoušejí neúspěšně Tripolis dobýt a sjednotit tak Libyi pod svojí kontrolou. Ruští žoldnéři bojují právě na straně generála Haftara.
Až 300 Rusů
Meduza s odvoláním na své zdroje v ruských bezpečnostních strukturách píše, že mnoho Rusů zemřelo před několika týdny při náletu na jejich stanoviště nedaleko Tripolisu. "Vypadá to, že tento nálet nebyl náhodný. Že cíleně útočili na vilu, o které věděli, že v ní jsou ruští bojovníci," cituje Meduza experta na Libyi Jevgenije Čuprygina z Vyšší ekonomické školy (HSE) v Moskvě.
Příbuzní podle Meduzy s některými ruskými žoldnéři v Libyi ztratili kontakt. "Nemají žádné informace, co se s nimi stalo. To je i v případě Vagnerovy skupiny nezvyklé. Většinou dává vědět příbuzným," uvádí ruský server.
Rusů jsou údajně v Libyi až tři stovky. Nejenže bojují na straně Haftara u Tripolisu, ale také zajišťují ostrahu ropných polí a terminálů na území pod kontrolou generála, který byl několikrát na návštěvě v Rusku. Naposledy loni, kdy se setkal s ministrem obrany Sergejem Šojguem a také šéfem a "majitelem" Vagnerovy skupiny Jevgenijem Prigožinem.
"Libye ale není Sýrie. Tam nemá své jednotky ruské ministerstvo obrany. Kdo tam jde, musí se spolehnout sám na sebe," řekl Meduze jeden z veteránů Vagnerovy skupiny.
Zatím neúspěšná ofenziva na Tripolis
Meduza navíc cituje své zdroje blízké Kremlu, které hovoří o tom, že Haftar za vojenskou pomoc slíbil Rusku kontrakty na těžbu ropy a stavbu silnic nebo železnice. Chalífu vojensky podporují také Egypt a Spojené arabské emiráty. Egyptská armáda dokonce provedla v Libyi několik náletů ještě v době, kdy Haftar na východě země bojoval proti ozbrojencům napojeným na teroristickou síť al-Káida.
Vládu v Tripolisu, která bojuje proti Haftarovi, podporují Turecko a Katar. Evropská unie se snaží vyjednat mír mezi oběma stranami, ale všechny pokusy zatím selhaly. Podle agentury Bloomberg si Haftar najímá také vojáky ze Súdánu a naopak obviňuje vládu, že za kniply jejích letadel a bombardérů sedí cizinci. Letos Haftarova armáda sestřelila francouzský stroj Mirage a zadržela pilota, o kterém tvrdí, že je občanem Portugalska.
Haftar byl v 80. letech jedním z elitních velitelů diktátora Muammara Kaddáfího, ale upadl u něj v nemilost a v roce 1990 odešel do Spojených států. Vrátil se po svržení Kaddáfího v roce 2011.
Letos v dubnu jeho síly zahájily velkou ofenzivu na Tripolis, ale uvázla před městem.