Moskva - Smrt posledního ruského cara Mikuláše II. z rukou ozbrojené bolševické čety byla nezákonná.
Toto rozhodnutí dnes oznámil v Moskvě Nejvyšší soud, a formálně tak uzavřel událost starou devadesát let.
Car tímto byl v plné míře rehabilitován, o což dlouho usilovali jeho potomci, kteří přežili svržení monarchie a bolševický převrat.
Podnět k soudu dal právník, kterého si najala rodina Romanovců, tedy potomků cara.
Soud zvrátil loňského rozhodnutí, podle kterého nemůže být z "technických důvodů" právně rehabilitován, protože nebyl formálně a řádně z ničeho obviněn. A není tedy možné zrušit rozsudek, kdy žádný ani nebyl vynesen.
Nemají však velkou šanci získat zpět zkonfiskovaný majetek. Rusko na rozdíl od jiných bývalých komunistických zemích nepřijalo zákon o restitucích.
Bolševici zastřelili Mikuláše a většinu jeho rodiny 17. července 1918 krátce po půl třetí ráno ve sklepě domu v Jekatěrinburgu. Těla shodili do šachty. Později je zničili kyselinou, spálili a uložili do jámy.
Po pádu komunistického režimu v roce 1991 byla těla vyzvednuta a v roce 1998 byl Mikuláš II. slavnostně a s poctami pohřben v Petrohradě.
Těla následníka trůnu Alexije a jedné z carových dcer nalezl tým vědců až loni.
V nedávné anketě o největšího Rusa dvacátého století zvítězil Mikuláš II. před Stalinem. Na očištění carova jména naléhala především ruská pravoslavná církev, která jej v roce 2000 oficiálně označila za mučedníka.
O obnově monarchie v Rusku však po roce 1991 uvažoval jen málokdo. Právo na trůn má teoreticky šestaosmdesátiletý princ Mikuláš Romanov, který žije ve Francii.
Je prapravnukem cara Mikuláše I.