Přecházejí silnici a u toho zírají do mobilu. Americká Havaj nově trestá neopatrné chodce

Martin Novák Martin Novák
23. 10. 2017 20:22
V Německu jim říkají "smombies". Tedy lidé, kteří jdou po ulici jako zombie a u toho se dívají do mobilu a esemeskují. Na havajském Honolulu se však proti chodcům, kteří nesledují provoz na silnici a raději si čtou na svých telefonech, rozhodli zakročit. Kdo vstoupí na přechod pro chodce a bude se u toho dívat do mobilu, dostane pokutu až 99 dolarů. Úřady doufají, že tím sníží počet smrtelných nehod.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Honolulu - Pohled, který nemá rád žádný řidič. Na přechodu pro chodce vstupuje do silnice člověk s mobilem v ruce, zahleděný do displeje a se sluchátky v uších.

Honolulu na americké Havaji se jako první město na světě rozhodlo, že domluvy a osvěta nestačí na to, aby odvrátily nehody. Ten, koho policisté přistihnou při přecházení vozovky s mobilem v ruce, zaplatí pokutu až 99 dolarů (přes 2000 korun).

Výnos podepsal starosta Honolulu Kirk Caldwell a tento týden vešel v platnost.

Že k tomu mají Havajci pádné důvody, ukazuje i několik statistik z poslední doby.

Například americká nezisková organizace GHSA (Asociace pro bezpečnost na dálnicích) uvedla, že loni vzrostl počet smrtelných nehod způsobených mobily nebo jinými přenosnými zařízeními ve Spojených státech o jedenáct procent. Na téměř šest tisíc.

Americká Národní bezpečnostní rada (National Safety Council) dokonce uvádí přesné číslo 5987 obětí takzvaného distracted walking - tedy "nesoustředěné chůze".

Celkem loni zahynulo na amerických silnicích 40 tisíc lidí.

Nové nařízení v Honolulu se však týká jen těch lidí, kteří se vysloveně "dívají" do mobilu. Je tedy možné přejít silnici a u toho telefonovat.

Pokud ale policisté nachytají někoho, kdo esemeskuje nebo si čte na mobilu, dají mu nejprve pokutu 15 dolarů (přes 300 korun). Když se bude situace opakovat, může trest vyšplhat až na zmíněných 99 dolarů.

Zombie s mobilem

Americká televize NBC letos udělala pokus a nainstalovala kameru u jednoho z rušných přechodů v kalifornském San Diegu.

Záznam ukázal, že téměř každý chodec na přechodu sledoval svůj mobil a nedíval se napravo ani nalevo. Velká část z nich psala textovou zprávu.

Německu se pro lidi s mobilem nebo jiným zařízením používaným za chůze vžil název "smombies". Neboli zombies, kteří esemeskují.

Do německých médií se dostal i případ patnáctileté dívky, kterou s mobilem v ruce a sluchátky na uších uvláčela k smrti tramvaj v Mnichově. Dívka ji neviděla ani neslyšela.

Nedávná německá studie společnosti Dekra ukázala, že zhruba sedmnáct procent lidí používá mobily za chůze na veřejnosti.

Augsburg v Bavorsku tak testuje zařízení, které by upozornilo lidi na přechodech, aby se věnovali provozu. Jde o světla, která blikají na okraji chodníku. Člověka, který se dívá směrem dolů do displeje, upozorní, že nahoře na semaforu je červená, a tak nemá vstupovat do vozovky.

Mobily nepatří ani do rukou řidičů

Soud v České republice řešil na začátku letošního roku smrtelnou nehodu, kterou naopak způsobil mobil v rukou řidiče. Ten v Ostravě kontroloval, kdo mu volá, a srazil při tom dva chodce, kteří pak zemřeli. Dostal dva roky vězení.

Letošní červencový průzkumu Saferoad provedený firmou Ipsos ukázal, že 36 procent českých řidičů při jízdě občas sleduje své mobilní telefony nebo odesílá textové zprávy.

Záběry z pražské tramvaje: chodci neuvěřitelně riskují a řidiči nekontrolují zpětná zrcátka | Video: Renda Knesplová
 

Právě se děje

před 26 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Jaderný program KLDR může zavřít dveře k jednání o míru, varovaly USA

Severokorejský program raketových testů je kontraproduktivní a může zavřít dveře k jednání o míru. Na schůzi Rady bezpečnosti OSN to ve středu v New Yorku prohlásila stálá představitelka USA Kelly Craftová. Spojené státy jsou podle ní připraveny "projevit pružnost" a souběžně s KLDR jsou odhodlány podniknout konkrétní kroky k dohodě.

Washington věří, že Pchjongjang zastaví další nepřátelství, zdrží se hrozeb a zapojí se do hledání cesty k dohodě. Pokud ne, budou Spojené státy podle toho jednat, řekla Craftová. 

Čínský zástupce Čang Ťün nicméně označil za zcela nezbytné, aby Rada bezpečnosti uvolnila sankce, které na KLDR uvalila po raketových a jaderných testech Pchjongjangu. To by podle něj vedlo k "dramatickému zvratu" zatím bezvýchodné situace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy