Vědci postaví korálům Noemovu archu. Směřují k vyhynutí

Roman Gazdík
26. 10. 2009 14:20
Vědci je chtějí v budoucnu oživit z tekutého dusíku

Kodaň - Stoupající teploty oceánů ničí korály takovou rychlostí, že je už možná není možné zachránit.

Vědci tak přišli s návrhem „korálové kryobanky", která by konzervovala korálové druhy pro pozdější dobu, kdy se teploty v oceánech podaří stabilizovat. Pak by je mohlo lidstvo opět „vysadit".

Přestože korálové útesy zabírají pouhé jedno procento dna světových moří, jsou domovem až třetiny mořských živočišných druhů a zdrojem obživy pro přibližně 500 milionů lidí.

„Pokud se nestane něco velice převratného během klimatických jednání v prosinci, světové korálové útesy budou do roku 2050 už jen hromadou drti pokrytou slizem," prohlásil Alex Rogers z londýnského Zoologického institutu.

Na prosincovém summitu v Kodani má být dosaženo dohody o celosvětovém plánu na záchranu klimatu, jednání se však vlečou a mnozí se obávají, že státy ambiciózní závazky na snížení množství vypouštěných emisí odmítnou.

Právě klimatické změny jsou považovány za největší nebezpečí pro korály, které jsou velmi citivé na změnu teplot a salinitu vody. S rostoucí teplotou korály blednou a slábnou a stávají se náchylnější k různým nemocem.

Rozpouštění velkého množství oxidu uhličitého v mořské vodě ji navíc okyseluje, na což křehké korály velmi špatně reagují. Útesy ohrožuje i znečištění moří a lov ryb dynamitem a taháním sítí po dně.

Podle různých studií může být většina světových korálů zničena do roku 2040. Už nyní je na korály v mořích příliš teplo a 35 miliard tun oxidu uhličitého, které lidstvo ročně vypustí, jejich přežití dále komplikuje.

Velký bariérový útes. Růst korálů v něm od roku 1990 poklesl o 14 procent.
Velký bariérový útes. Růst korálů v něm od roku 1990 poklesl o 14 procent. | Foto: Wikipedia

Korálová kryobanka tak má lidstvo pojistit, pokud budou korály ve volné přírodě zničeny. Jedna z „korálových arch" vznikne v bedforshirské zoologické zahradě v Británii. Měla by prozatím pokusně konzervovat druhy z Karibského moře - které je jedním z nejvíce postižených -  v tekutém dusíku, ze kterého je možné později korály opět přivést k životu.

O vybudování záložní banky uvažuje i washingtonský Smithsonian Institute.

Na Zemi existuje 1800 tropických druhů korálů a dalších 3500 žije ve studené vodě. Od každého druhu by měly kryobanky konzervovat až tisíc vzorků o velikosti jednoho až dvou milimetrů.

Detaily plánu byly představeny v neděli na kodaňské konferenci pořádané organizací Global Legislators Organization for a Balanced environment (GLOBE), která sdružuje členy parlamentů třinácti největších světových ekonomik.

 

Právě se děje

Další zprávy