Nelíbí se jim totiž, že nedostali v minulých letech 13. a 14. platy, i když jim zákon tyto peníze garantuje. Poslanci ale několikrát platnost zákona posunuli a platy soudců z ekonomických důvodů zmrazili. Další zaměstnanci, kteří jsou placeni státem, však peníze dostávali.
To slovenští soudci považují za protiústavní. Začali proto podávat žaloby. Jako první se na soud obrátil soudce z Trebišova. Podle žaloby nedostal před třemi roky 14. plat, předloni pak poměrnou část 13. platu.
Útok na nezávislost?
Soudci z okresních soudů v Košicích a Bratislavě se nyní navíc obrátili na slovenský Ústavní soud, který už začal jejich stížnost projednávat. Rozhodnutí chce oznámit do dvou měsíců. V případě vítězství soudců by stát musel doplatit desítky milionů slovenských korun.
Podle stěžujících si soudců tak zákonodárci útočí na nezávislost soudců. "Vláda a parlament bez jakéhokoliv zdůvodnění posunují účinnost zákona a staví nás do role prosebníků," uvedla soudkyně Dana Káčerová.
Stejný spor v Česku
Podobný spor minulý rok rozhodoval český Ústavní soud. Ten rozhodl, že stát musí doplatit soudcům třinácté a čtrnácté platy za roky 2003 a 2004. To, že soudci tyto peníze nedostali, označili čeští ústavní soudci za ohrožení nezávislosti soudů.
Podobný postup, kdy je odebírán plat soudcům, nemá podle Ústavního soudu ve vyspělých demokratických zemích obdobu. "V západní Evropě nelze najít příklad platových restrikcí vůči soudcům. Podobné případy se objevují pouze v postkomunistických zemích," prohlásil ústavní soudce Pavel Holländer.
Vláda musela soudcům doplatit přes šest set milionů korun.
Slovenská justice má rozporuplnou pověst. Například podle zprávy o stavu země za minulý rok, kterou sestavuje Institut pro veřejné otázky, lidé v zemi vnímají soudnictví jako pomalé a neefektivní. Problémy jsou i s korupcí, kvůli úplatkům už přišlo o své funkce několik slovenských soudců.
Ti jsou nyní pod silnou kontrolou. Musí totiž povinně na internetu zveřejňovat svoje majetkové poměry. Na stránkách ministerstva spravedlnosti si tak každý může najít majetková přiznání asi dvanácti set slovenských soudců.
Na druhou stranu lidé zapojení do monitoringu občanského sdružení Společnost pro otevřené soudnictví hodnotili počínání soudců převážně jako pozitivní. Dvacet tři lidí v programu placeném z rozvojového fondu OSN sledovalo dvě stě jedenáct jednání okresních soudů v Martině a Galantě. Největší problémy pozorovatelé viděli v komunikaci soudců s účastníky sporů.