Bratislava - Slovenští poslanci začátkem září přišli o trestněprávní imunitu. Nelze je stíhat jen za výroky, které pronesou v parlamentu, a za hlasování.
Oproti jiným slovenským občanům je ale potřebný souhlas parlamentu k vzetí poslanců do vazby, s jejich zadržením v případě přistižení při páchání trestného činu musí souhlasit mandátní a imunitní výbor. V opačném případě musejí být okamžitě propuštěni.
Návrh na příslušnou změnu ústavy jednomyslně schválil parlament koncem července. Letos v únoru si slovenští poslanci zrušili přestupkovou imunitu; policie je tak může pokutovat například za rychlou jízdu.
Na změně ústavy, která ochranu poslanců před trestním stíháním ruší, se zástupci vlády a opozice dohodli po březnových předčasných parlamentních volbách.
Sociální demokraté (Smer-SD) premiéra Roberta Fica mají ve 150členné sněmovně s 83 hlasy sice pohodlnou většinu, pro ústavní změny je ale potřebný souhlas alespoň 90 poslanců.
V České republice se připravuje zrušení doživotní imunity poslanců a senátorů. Změnit by se měla dosavadní praxe, podle níž je trestní stíhání poslance nebo senátora v konkrétním případu navždy vyloučeno, pokud to Poslanecká sněmovna nebo Senát odmítnou.