Slovenští poslanci chtějí omezit imunitu

Tomáš Fránek
2. 2. 2006 18:30
Bratislava - Slovenští poslanci vládní koalice mění ústavu. Chtějí, aby se na ně nevztahovala imunita, když budou přistiženi při řízení pod vlivem alkoholu či drog.

Pro návrh na změnu ústavy a přestupkového zákona hlasovali - v prvním čtení - až na dva poslance všichni přítomní zákonodárci Národní rady.

A to i přesto, že právníci i slovenský generální prokurátor tvrdí, že poslanci imunitu za přestupky stejně nemají.

Imunitu poslanců při jízdě pod vlivem alkoholu však respektuje slovenská policie; odvolávají se na ni i samotní poslanci.

Policie poslance nepokutuje za jízdu pod vlivem alkoholu, protože jí to před čtyřmi roky nařídil policejní prezident.

Toto nařízení už začala prověřovat slovenská Generální prokuratura, která zjišťuje, zda je v souladu s ústavou.

Změnu vyvolala nehoda

Poslanci vládní strany navrhli změnu ústavy a snížení imunity po listopadové nehodě poslance Jána Cupera z opozičního Hnutí za demokratické Slovensko.

Cuper, který kromě toho, že je poslancem, je také vlivným advokátem a přednáší na vysoké škole, narazil v obci Modra u Bratislavy do zaparkovaného auta a do značky.

Policie mu po nehodě naměřila více než dvě promile alkoholu. Cuper ale tvrdí, že opilý nebyl a že ho někdo chce zdiskreditovat.

Podle návrhu poslanců by mělo být ve slovenské ústavě jasně napsané, jaké přestupky budou moci policisté šetřit.

Poslanci proto navrhli přestupky pod vlivem alkoholu a drog. "Vycházíme z toho, že takové počínání bezprostředně ohrožuje život a zdraví osob nebo jejich majetek," uvedli poslanci ve svém návrhu. Chtějí, aby změna platila už od dubna letošního roku.

Je to zbytečný návrh

Někteří právníci jsou ale přesvědčeni, že pokud bude přímo vyjmenováno, na jaké přestupky se imunita nevztahuje, bude mít spíše opačný efekt, než zákonodárci počítají.

Zatím totiž nikde v zákonech není napsáno, na co se imunita u přestupků vztahuje. Policie tak může za jízdu pod vlivem alkoholu trestat i nyní.

Poslanec Národní rady za politickou stranu ANO Ján Drgonec.
Poslanec Národní rady za politickou stranu ANO Ján Drgonec. | Foto: Aktuálně.cz

To tvrdí také předseda Ústavněprávního výboru slovenského parlamentu Ján Drgonec, který jako jediný hlasoval proti návrhu zákona.

"Problém je v tom, že úřady, které mají uplatňovat přestupkový zákon, nepostupují nyní tak, jak by měli," uvedl Drgonec.

Slovenští poslanci jsou dlouhodobě kritizováni za svoji příliš širokou ochranu, které se nechtějí vzdát.

Imunita jen v NR? Nie

Minulý rok navrhl ministr spravedlnosti Daniel Lipšic zákon, podle kterého by se poslanecká imunita týkala pouze výroků v Národní radě. To však poslanci neschválili.

S jízdou pod vlivem alkoholu měli problémy i čeští zákonodárci.

Poslanci a senátoři si v případě přestupku mají možnost vybrat, zda jejich případ budou řešit parlamentní imunitní výbory, nebo zda zaplatí pokutu.

Například poslanec Svatopluk Karásek v roce 2003 řídil v Praze auto pod vlivem alkoholu.

Policejní hlídka jej zadržela poté, co projel křižovatkou na červenou. Karásek nevyužil poslanecké imunity a pražský magistrát jej potrestal pokutou 10 000 korun a ročním zákazem řízení.

Před osmi roky havaroval tehdejší senátor za ČSSD Jan Kavan a odmítl dechovou zkoušku i odběr krve. Imunitní výbor mu dal pokutu ve výši patnáct tisíc korun.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy