Protestem, který odpoledne začne v bratislavské Fakultní nemocnici s poliklinikou, největším zdravotnickém zařízení ve městě, a ke kterému se už přihlásili zdravotníci i z dalších slovenských nemocnic, chtějí lékaři a sestry dosáhnout zvýšení svých platů.
V době stávky, kterou její organizátoři označují za časově neomezenou, se bude v nemocnicích, které se ke stávce připojí, poskytovat péče jen v naléhavých případech. "Klidně budeme stávkovat až do voleb," uvedl Marian Kollár z Lékařského odborového sdružení, které protest organizuje. Podle stávkující jde o protest také proti reformě zdravotnictví.
Přidají se další
Podle Kollára se jenom v bratislavské Fakultní nemocnici bude stávkovat polovina z pěti tisíc zaměstnanců. Podle Kollára by se do protestů mohly zapojit všechny velké nemocnice, i když odboráři například v Žilině už uvedli, že stávkovat nebudou.Ke stávce se chtějí připojit zaměstnanci nemocnic v Bánské Bystrici, Trenčíně, Nitře nebo Prešově.
Infobox
PŘEČTĚTE SI O PROBLÉMECH ČESKÉHO ZDRAVOTNICTVÍ
Zdravotníci jsou připraveni od stávky odstoupit jedině v případě, že jim vláda do čtvrtka zajistí finanční prostředky na pětadvacetiprocentní zvýšení platů zdravotníků. To ale premiér Mikuláš Dzurinda odmítl s tím, že peníze na zvýšení platů vláda nemá.
Průměrný plat slovenských zdravotnických pracovníků loni činil 17 000 slovenských korun, i když kvůli přesčasům jsou v zaměstnání o polovinu déle než ostatní zaměstnanci.
Bude i další stávka?
Protest lékařů a zdravotních sester z nemocnic nemusí být jedinou stávkou ve slovenském zdravotnictví před volbami. Stávku zvažuje i celoslovenský Odborový svaz zdravotnictví a sociálních služeb, zastupující čtyřicet tisíc slovenských zdravotníků. Rozhodnutí by mělo podle jeho šéfa Andreje Kučinského padnout do poloviny dubna.
Zdravotnické odbory, ale také Asociace nemocnic upozorňují na to, že v celém systému je nedostatek peněz a ty navíc nejsou vhodně rozdělované. "Podle našeho názoru jde málo peněz na lůžková oddělení, daleko víc ale na lékovou politiku a ambulantní péči," uvedl na serveru Sme.sk prezident nemocniční asociace Marián Petko.
ZDE najdete další informace o aktuální náladě na Slovensku |
Podle ministra zdravotnictví Rudolfa Zajace ale ekonomika státu neumožňuje, aby do zdravotnictví proudilo výrazně více peněz. Letos mají výdaje do této oblasti oproti minulému roku vzrůst o sedm miliard slovenských korun.
Zdravotnictví jako předvolební téma
Dnes zahájená stávka je první "ostrý" protest slovenských zdravotníků z nemocnic za dobu trvání radikálních reforem v této oblasti, který se dotkne přímo části pacientů. Dosavadní protesty se omezily na demonstrace na ulicích.
A přichází v době, kdy už politické strany zahájily před červnovými volbami kampaň, kde právě otázka zdravotnictví hraje velmi důležitou roli. Zdravotnictví a jeho úroveň je důležitým předvolebním tématem i proto, že podle průzkumů veřejného mínění tuto oblast považují Slováci za jednu z nejproblémovějších. Kromě samotné péče mají Slováci za to, že ve zdravotnictví v zemi kvete korupce.
Slovenská pravicová vláda prosadila výrazné změny ve zdravotnictví. Nejviditelnější je placení za léčbu některých méně závažných nemocí a umožnění nadstandardního zdravotního pojištění vedle základního.
Opozice chce reformy zrušit
Pacienti platí dvacet korun za ošetření u lékaře a padesát korun za den strávený v nemocnici. Připlácí se rovněž za odvoz sanitkou. Zvýšilo se také doplácení za lázně, přičemž poplatky stouply na více než trojnásobek. Pojišťovny se transformovaly z veřejnoprávních podniků na akciové společnosti.
Opoziční strana Směr-sociální demokracie, která jasně vede předvolební průzkumy veřejného mínění, chce reformy ve zdravotnictví rušit nebo výrazně měnit. Dominantní roli má znovu mít stát, ten má platit více za státní pojištěnce. Směr požaduje také zrušit zavedené poplatky.