Úřad prověří kartel dodavatelů léků

Tomáš Fránek a Martina Macková
27. 2. 2006 14:11
Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil správní řízení s firmami, které přestaly dodávat léky do tří fakultních nemocnic.

Úřad tak bude prověřovat, zda se firmy nedomlouvaly na společném postupu a nedopustily se tak zakázané kartelové dohody.

"Budeme chtít, aby nám tyto firmy vysvětlily, proč v jeden den došlo ke stejným krokům vůči třem nemocnicím, tedy k zastavení dodávek léků. V žádném případě nezpochybňujeme právo dodavatelů učinit takovéto kroky v případě, že jim za jejich výrobky není placeno. Tyto kroky ale nemohou být slaďovány mezi jednotlivými konkurenty," uvedl předseda úřadu Martin Pecina.

Čtyři velkodistributoři zastavili téměř před dvěma týdny dodávky léků do tří nejzadluženějších nemocnic - Fakultní nemocnice Bulovka, Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze a brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny, které dluží stovky milionů korun.

Podle vyjádření ministra zdravotnictví Davida Ratha z tohoto víkendu jejich dluhy celkově dosáhly pravděpodobně dvou miliard korun.

Jeden ze členů asociace, společnost Pharmos, později dodávky obnovil, od 1. března je ale chce opět zastavit.

Ministr zdravotnictví David Rath
Ministr zdravotnictví David Rath | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ještě před několika dny přitom předseda úřadu Martin Pecina tvrdil, že o kartel nejde.

"O kartelovou dohodu se ale podle mě nejedná, možná o nějaký jiný hospodářský delikt, ale to musíme prošetřit. Přijel jsem z dovolené, takže jsem ten podnět ještě ani pořádně neviděl," řekl deníku Aktuálně.cz předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina.

Kartel? Vyloučeno

"Úřad má právo to prošetřit, když uznal, že je to potřeba. Jsme ale přesvědčeni, že o žádnou kartelovou dohodu nejde," řekl Aktuálně.cz ředitel asociace velkoditributorů léčiv (AVEL) Pavel Suchý.

Suchý potvrdil, že antimonopolní úřad si vyžádal po asociaci zápisy z jednání. "Distributoři se nedomlouvali. Jednotlivě jednali s nemocnicemi o splacení dluhů a poté se jeden rozhodl dál nedodávat léky a přestal nemocnice zásobovat. Postupně se tak rozhodli další. Nebylo to rozhodnutí ani konec dodávek u všech firem v jeden den, pouze jsme o tom informovali veřejnost společně v jeden den. Z toho mohl vzniknout dojem, že šlo o dohodu," připustil pro Aktuálně.cz Suchý.

Podle distributorů léků ale podezření z porušení zákona padá spíše na ministerstvo zdravotnictví. Podle právního stanoviska, které si nechala vypracovat Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS) a které má Aktuálně.cz k dispozici, by ministerstvo mohlo odběrem pouze od společnosti Stylmed H porušit zákon.

"Změna distributora s úmyslem platit novému distributorovi za dodaná léčiva bez uspokojení starších existujících dluhů vůči současným distributorům by mohlo naplňovat skutkovou podstatu trestného činu zvýhodňování věřitele. Za tento trestný čin je možné uložit trest odnětí svobody v délce až osmi let," napsala v právním rozkladu advokátní kancelář Nipl, Žák, Slavíček, Jaroš & spol.

Podle právníků je dokonce možné, že by v takovém případě ministr Rath zneužil pravomoc veřejného činitele. "Byl by osobně odpovědný za zneužití své pravomoci veřejného činitele, což je také trestný čin."

Příkaz Ratha jako zakázaná dohoda

Advokátní kancelář uvedla, že dohoda firmy Stylmed H s fakultními nemocnicemi může být  považována za zakázanou kartelovou dohodu. A příkaz ministra za zakázanou státní podporu poskytovanou soukromému podnikatelskému subjektu. "Poskytování takovéto podpory je zakázáno," upozornili právníci.

AVEL však neuvažuje o tom, že by Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže podal podnět k prošetření, zda kartel nevznikne smlouvami s novým distributorem. Nehodlá si zatím ani stěžovat k Evropské komisi. "Nechceme vyvolávat emoce, když jsme sami prověřovaní. Bude záležet na výsledku řízení, poté zvážíme, co dál," řekl Aktuálně.cz Suchý.

 

Právě se děje

Další zprávy