Slovenským partnerem Zemana může být biskup. Ale nechce

Martin Novák Martin Novák
8. 2. 2013 6:50
Slováci si nástupce Ivana Gašparoviče vyberou příští rok
Róbert Bezák.
Róbert Bezák. | Foto: ČTK

Bratislava - Fico není Zeman, napsal ve svém blogu na Aktuálně.cz politolog Jiří Pehe a vypadá to, že nově zvolenému českému prezidentovi se nezdaří plán sjednotit levici pod jednu střechu tak, jako se to podařilo slovenskému premiérovi jeho stranou Směr - sociální demokracie.

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka i předseda KSČM Vojtěch Filip slučování levice odmítli.

Přesto už za rok může Robert Fico trochu jako Zeman být. Stát se prezidentem. Pokud se rozhodne kandidovat, což zřejmě oznámí až na podzim.

Ivanu Gašparovičovi končí na začátku roku 2014 druhé volební období. Bude to on, kdo jako první přivítá Miloše Zemana v Bratislavě na jeho první zahraniční prezidentské cestě, ale další čtyři roky Zemanova mandátu bude mít ve slovenské metropoli už jiného partnera.

Fico je stále nejpopulárnějším slovenským politikem, ale podle Institutu pro veřejné otázky spokojenost Slováků s politickou situací v zemi klesá. Jen osmadvacet procent obyvatel odpovědělo v průzkumu na konci roku kladně na otázku, zda země směřuje správným směrem.

Petr Nečas a Robert Fico.
Petr Nečas a Robert Fico. | Foto: Reuters

Ačkoliv asi nejvážnějším soupeřem Fica může být bývalá premiérka a neúspěšná kandidátka z posledních voleb v roce 2009 Iveta Radičová, průzkumy ukazují, že značná část Slováků má úplně jiného favorita.

Římskokatolického duchovního Róberta Bezáka, loni odvolaného arcibiskupa trnavské diecéze. Papež Benedikt XVI. ho odvolal, což vyvolalo velké protesty mnoha slovenských věřících.

Bezák byl nesmírně oblíbený a tvrdí, že za jeho odvoláním je kromě jiného snaha poukázat na finanční nesrovnalosti v diecézi za působení jeho předchůdce Jána Sokola.

Agentura MVK zveřejnila na konci ledna průzkum, do kterého zahrnovala několik známých osobností, které by teoreticky připadaly v úvahu jako kandidáti prezidenta.

A ukázalo se, že právě populární bývalý arcibiskup by vyhrál první kolo, když by mu dalo svůj hlas přes pětatřicet procent dotázaných. Fico by skončil druhý s devětadvaceti procenty.

Fernando Lugo.
Fernando Lugo. | Foto: Reuters

Sám Bezák ale říká, že se do politiky nechystá. Slovensko už jednou katolického duchovního v čele státu mělo. Jozefa Tisa. Bezák je toho názoru, že něco podobného by se nemělo opakovat.

"Nebylo by to vhodné. Pochopil jsem, jakou chybu udělal Tiso. Neměl tam co pohledávat. Ten, kdo se dal na duchovní sféru, nemá co přeskakovat do politické. Je to, jako kdyby se kněz oženil," uvedl dvaapadesátiletý klerik v rozhovoru pro zpravodajský web týždeň.sk.

Vatikán nepovoluje kněžím přijímat politické funkce a kandidovat do parlamentů. Výjimkou může být jen zvláštní povolení, ale to se téměř neuděluje.

V roce 2008 se stal prezidentem Paraguaye katolický biskup Fernando Lugo, ale učinil tak proti vůli vedení církve, které jej za to vyloučilo ze stavu duchovenstva.

Radičová zatím stále trvá na tom, že už zpět do vrcholné politiky nechce. Slovenská pravice ale zřejmě vhodnějšího politika, schopného uspět, mít nebude.

Iveta Radičová.
Iveta Radičová. | Foto: Reuters

"Těžko si představit v současnosti jiného kandidáta, pro kterého by zvedli ruku jak konzervativci s liberály, tak i Radičové mateřská strana SDKÚ-DS (Slovenská demokratická a křesťanská unie - Demokratická strana) či Most-Híd (strana maďarské menšiny)," napsal online deník Aktuálne.sk.

Vedení SDKÚ-DS v prosinci uvedlo, že Radičová by byla nejvhodnějším kandidátem.

Štěstí chce také zkusit bývalý disident a premiér slovenské vlády ještě z časů Československa v letech 1991 a 1992 Ján Čarnogurský. Politik KDH (křesťansko-demokratického hnutí).

Podpora Čarnogurského se ale podle prosincového průzkumu pohybuje jen kolem deseti procent.

Zatímco Zeman bude bydlet na Pražském hradě, slovenští prezidenti na Bratislavském hradě neúřadují ani nespí. Sídlem hlavy státu je Grasalkovičův palác na Hodžově náměstí v centru města.

 

Právě se děje

Další zprávy