Slovenský ministr zahraničí Lajčák podává demisi, parlament odmítl migrační pakt OSN

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 29. 11. 2018 20:27
Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák se po čtvrtečním odmítnutí migračního paktu OSN parlamentem rozhodl podat demisi. Informoval o tom tiskový odbor slovenského ministerstva zahraničních věcí. Detaily k Lajčákově demisi úřad zveřejní po schůzce ministra s premiérem Peterem Pellegrinim a prezidentem Andrejem Kiskou, který podle ústavy přijímá demisi člena vlády. Lajčákův mluvčí Boris Gandel řekl, že termín setkání ministra s předsedou vlády či hlavou státu nebyl zatím stanoven.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Lajčák již minulý týden pohrozil rezignací pro případ, že Slovensko migrační pakt odmítne. Ministra se v otázce dokumentu OSN nezastal předseda vlády Peter Pellegrini, ani nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica, která Lajčáka do funkce ministra navrhla.

Mluvčí prezidenta Roman Krpelan podle medií řekl, že Kiska zatím nedostal žádnou demisi člena vlády. Podle ústavy je na rozhodnutí hlavy státu, zda demisi přijme.

Místopředseda Směru-SD a exministr vnitra Robert Kaliňák uvedl, že přijetí usnesení k migračnímu paktu slovenským parlamentem nenaplňovalo kritéria pro odchod Lajčáka z funkce.

Dlouholetý diplomat Lajčák stojí v čele slovenského ministerstva zahraničí od roku 2012. Stejnou funkci zastával i mezi roky 2009 a 2010. V debatě ohledně paktu OSN Lajčák odmítl tvrzení kritiků dokumentu, že je právně závazný. Tvrdil rovněž, že téma je zneužíváno populisty, xenofoby a nacionalisty, kteří o dokumentu šíří bludy s cílem zvyšovat vlastní popularitu.

Slovenská média dříve spekulovala, že v případě Lajčákovy demise projevil zájem o post šéfa slovenské diplomacie Fico, který letos v březnu rezignoval z postu premiéra v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Fico zájem o funkci ministra nepotvrdil. Opakovaně tvrdil, že chce, aby ministrem zůstal Lajčák.

Proti paktu vystoupila většina stran

Slovenský parlament ve čtvrtek spolu se schválením usnesení odmítající globální pakt OSN o migraci požádal vládu premiéra Petera Pellegriniho, aby odstoupila z procesu přijímání dokumentu. Usnesení podpořilo 90 ze 142 přítomných poslanců, koalici při hlasování podpořila i část poslanců opozičních stran. Proti migračnímu paktu se již dříve vyslovily například Česko, Rakousko nebo Maďarsko. Slovenská sněmovna uvedla, že migrační pakt není v souladu se stávající bezpečnostní a migrační politikou země.

Proti dokumentu vystoupila většina slovenských parlamentních stran včetně nejsilnější vládní strany Směr - sociální demokracie expremiéra Roberta Fica, která Lajčáka doporučila do vládní funkce.

Premiér Pellegrini pakt odmítl již minulý týden. Po čtvrtečním hlasování sněmovny předseda slovenské vlády řekl, že rozhodnutí Národní rady vítá. Kabinet se dokumentem OSN bude podle něj zabývat příští týden. Vláda také rozhodne, zda se slovenský zástupce zúčastní prosincové mezivládní konference v Marrakéši o migračním paktu.

Do návrhu usnesení poslanci doplnili formulaci, že Slovensko je suverénní ve věci vlastní migrační politiky a že ekonomicky motivovaná nelegální migrace je negativní a přináší i bezpečnostní rizika. Potvrdili rovněž odmítavý postoj země k povinným kvótám pro přerozdělování uprchlíků, což bylo téma, které během migrační krize rozdělilo členské státy EU.

Koaliční Slovenská národní strana (SNS), která usnesení ve sněmovně předložila, nakonec stáhla svůj pozdější návrh, aby parlament vládě také doporučil nezúčastnit se jednání v Marrákeši. SNS navzdory tomu počítá s tím, že slovenský zástupce na konferenci nepojede. Případnou neúčast Slovenska na jednání Lajčák tento týden označil za nezodpovědný krok. Podle ministra by Slovensko mělo na konferenci přednést svůj názor.

Lajčáka podpořila strana Most-Híd, která je jednou ze tří stran vládní koalice. Většina poslanců této strany pro usnesení nehlasovala a podle jejího předsedy Bély Bugára by se zástupce Slovenska měl konference o paktu zúčastnit

Slovenští kritici paktu OSN tvrdí, že dokument omezuje suverenitu země v oblasti migrace, zastírá rozdíly mezi legální a nelegální migrací a je příznivě nakloněn migraci ve světě. Lajčák naopak tvrdil, že pakt není závazný, nezasahuje do kompetencí států a že téma je zneužíváno populisty, xenofoby a nacionalisty s cílem zvyšovat vlastní popularitu.

Migrační pakt byl připravován v době, kdy Lajčák zastával funkci předsedy Valného shromáždění OSN, ve které skončil letos v září.

 

Právě se děje

Další zprávy