Slovenský expremiér Fico zřejmě končí s politikou, chce se stát ústavním soudcem

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 7. 1. 2019 18:22
Bývalý slovenský premiér Robert Fico se chce ucházet o pozici ústavního soudce. Informoval o tom server SME. sk s odvoláním na slova poslance strany Smer Martina Glváče. Právě on Ficovu nominaci osobně donesl do podatelny Národní rady.
Robert Fico.
Robert Fico. | Foto: Reuters

Poslanec Glváč zároveň prohlásil, že Fico je podle něj nejschopnějším možným kandidátem. Sám Fico zatím kandidaturu nijak nekomentoval.

Na oficiální podání kandidatury je potřebný souhlas nominovaného, v tomto případě předsedy Smeru. Spolu s tím musí kandidáti předložit i motivační dopis, který parlament zveřejní na svém webu.

Podklady k Ficově kandidatuře zatím nejsou dostupné. Podle mluvčího parlamentu Tomáše Kostelníka však budou zveřejněny ještě během pondělí.

O funkce ústavních soudců se uchází celkem 18 kandidátů, ze kterých se poslanci vyberou devět. Na zvolení stačí nadpoloviční počet přítomných poslanců. O ústavních soudcích by se mělo hlasovat na nejbližší schůzi 29. ledna.  

Fico rezignoval na post předsedy vlády v březnu, aby přispěl k řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Předsedou nejsilnější vládní strany Směr-SD ale zůstal.

Video: Slovensko je mafiánský stát, vyměnit Fica nestačí, SMER znásilnil zemi, říká šéfredaktor serveru Týždeň.sk

Lidi jako Fico se bojí jen hněvu lidí, prožíváme největší demonstrace od r .1989, vše začalo vraždou novináře, situaci nevyřeší změna premiéra | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 30 minutami

V Nizozemsku vjelo auto na zahrádku kavárny, šest lidí je zraněných

Šest lidí ve středu utrpělo zranění, když ve městě Gennep na východě Nizozemska vjelo auto na zahrádku kavárny. Proč se tak stalo, není jasné, uvedla nizozemská agentura ANP. Poranění pěti lidí je lehké, šestý člověk byl převezen do nemocnice. Případ vyšetřuje policie, která řidiče auta zadržela. Podle místních médií není vyloučené, že nějakou roli při této nehodě mohly sehrát drogy. Město Gennep leží u hranice s Německem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy