Slovenský expremiér Fico zřejmě končí s politikou, chce se stát ústavním soudcem

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 7. 1. 2019 18:22
Bývalý slovenský premiér Robert Fico se chce ucházet o pozici ústavního soudce. Informoval o tom server SME. sk s odvoláním na slova poslance strany Smer Martina Glváče. Právě on Ficovu nominaci osobně donesl do podatelny Národní rady.
Foto: Reuters

Poslanec Glváč zároveň prohlásil, že Fico je podle něj nejschopnějším možným kandidátem. Sám Fico zatím kandidaturu nijak nekomentoval.

Na oficiální podání kandidatury je potřebný souhlas nominovaného, v tomto případě předsedy Smeru. Spolu s tím musí kandidáti předložit i motivační dopis, který parlament zveřejní na svém webu.

Podklady k Ficově kandidatuře zatím nejsou dostupné. Podle mluvčího parlamentu Tomáše Kostelníka však budou zveřejněny ještě během pondělí.

O funkce ústavních soudců se uchází celkem 18 kandidátů, ze kterých se poslanci vyberou devět. Na zvolení stačí nadpoloviční počet přítomných poslanců. O ústavních soudcích by se mělo hlasovat na nejbližší schůzi 29. ledna.  

Fico rezignoval na post předsedy vlády v březnu, aby přispěl k řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Předsedou nejsilnější vládní strany Směr-SD ale zůstal.

Video: Slovensko je mafiánský stát, vyměnit Fica nestačí, SMER znásilnil zemi, říká šéfredaktor serveru Týždeň.sk

Lidi jako Fico se bojí jen hněvu lidí, prožíváme největší demonstrace od r .1989, vše začalo vraždou novináře, situaci nevyřeší změna premiéra | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy