Exministr vnitra Robert Kaliňák opouští slovenský parlament. Chce se věnovat rodině

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 12. 2018 19:31
Někdejší dlouholetý slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák ve čtvrtek oznámil, že do konce roku odejde z parlamentu. Učinil tak ve vysílání TV Pravda. Kaliňák, který se funkce ministra vzdal v březnu po vraždě investigativního reportéra Jána Kuciaka, svůj odchod z veřejné funkce odůvodnil snahou více se věnovat rodině. Nepotvrdil ale definitivní odchod z politiky. Nadále zůstává členem vládní strany Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica.
Slovenský exministr vnitra Robert Kaliňák.
Slovenský exministr vnitra Robert Kaliňák. | Foto: ČTK

Kaliňák, jehož politická kariéra je spjata s Ficem, byl nejprve ministrem vnitra v letech 2006 až 2010 a poté dvakrát po sobě v období 2012 až 2018. Z funkce odstoupil letos v březnu po sérii největších demonstrací na Slovensku od pádu komunismu. Desetitisíce lidí tehdy přivedla do ulic vražda novináře Kuciaka. Nitky některých korupčních případů, o nichž žurnalista psal, údajně vedly právě ke Kaliňákovi.

Server Sme.sk připomíná, že nejbližší Ficův muž celkem přežil deset velkých kauz a během jeho mandátu způsobilo slovenské ministerstvo vnitra několik mezinárodních skandálů.

S exministrovým jménem média mimo jiné spojují únos bývalého vietnamského komunistického funkcionáře a podnikatele Trinha Xuana Thanh za údajného přispění slovenského vládního letadla či kontroverzní případ Hedvigy Malinové Žákové, kterou Kaliňák svého času obvinil, že si vymyslela své přepadení slovenskými nacionalisty.

Ľubomír Jaško ze zpravodajského portálu Aktuality.sk Kaliňákův odchod interpretuje jako projev sebevědomí. Někdejší ministr vnitra se už podle něj nemusí obávat starých problémů, nemusí se spoléhat na poslaneckou imunitu. "Ví, že až vyjde se zabalenými krabicemi ze své parlamentní kanceláře, nebudou na něj čekat za dveřmi muži v kuklách. Z tohoto pohledu se nejedná o dobrou zprávu, ale spíše o pravý opak," tvrdí Jaško.

Kaliňák podle slovenských médií počítá s tím, že se vrátí k advokacii. O návratu do politiky odmítá spekulovat. Ve straně Směr-SD ale zůstává a serveru Sme.sk řekl, že chce bránit její dobré jméno. "Člověk bez mandátu v národní radě (parlamentu) je svobodnější, může toho víc říct, víc se bránit," prohlásil.

Pokud jde o nové stranické úlohy, Jaško hodnotí Kaliňákův odchod jako možná "dobrý tah": na bývalého ministra se částečně zapomene, bude moci jednat diskrétněji a ve skrytu před novináři a veřejností.

"Robert Kaliňák během svého neomezeného panování napáchal tolik špatného, že měl z politiky odejít už dávno, a to jak z pozice ministra, tak poslance. Sám jsem ho k tomu několikrát nabádal," cituje Sme.sk předsedu nejsilnější slovenské opoziční strany Svoboda a solidarita Richarda Sulíka. "To, že přetrvával na politické scéně a otravoval veřejnost svými kauzami, vedlo k tomu, že jeho odchod z parlamentu už nikoho nezajímá. Důležité je pouze to, aby tohoto člověka stihl spravedlivý trest," dodal Sulík.

Některé členy strany Směr-SD Kaliňákovo rozhodnutí zaskočilo. "Nevěděl jsem o tom. Vrcholná politika bolí. Co vám k tomu mám víc říci? Osobně mě to velmi mrzí," reagoval místopředseda poslaneckého klubu Směr-SD Miroslav Číž.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy