Slovensko vyžene z restaurací kuřáky. Už brzy

Katarína Korgová, Aktuálně.sk
13. 11. 2007 15:40
V Bratislavě se připravuje nový zákon
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Bratislava - Na Slovensku se chystá úplný zákaz kouření v barech a restauracích. Kuřáci tak nejspíš budou muset postávat u popelníků venku přede dveřmi.

Přísné omezení pravidel pro milovníky nikotinu obsahuje novela zákona o ochraně nekuřáků, kterou vypracoval Úřad veřejného zdravotnictví. Návrh změny legislativy už úřad postoupil ministerstvu zdravotnictví.

"Na tom, jak dlouho bude trvat legislativní proces, závisí i datum, kdy zákon nabyde účinnosti," řekla mluvčí resortu Silvie Balázsiková.

Jaká bude konečná podoba zákona, záleží nejen na vládě, ale i na slovenských poslancích.

Absolutní zákaz

Podle původního návrhu novely se mohlo kouřit jen v těch barech a restauracích, kde by kuřácká část byla oddělena od nekuřácké.

Nakonec se ale do návrhu dostal úplný zákaz kouření ve všech restauračních zařízeních. On-line deníku Aktuálně.sk to potvrdil vedoucí Centra kontroly tabáku na Úřadu veřejného zdravotnictví Robert Ochaba.

V souvislostech: Češi jsou pro zákaz kouření na veřejnosti

Pokud by Slovensko toto opatření přijalo, připojilo by se k Velké Británii a Irsku, kde už úplný zákaz kouření v restauracích a barech platí.

Negativní dopad zákazu na podnikání se - alespoň v Irsku - nepotvrdil. Původní odhady tam mluvily o poklesu tržeb o 16 procent, nakonec se však snížily jen o 3,3 procenta.

Kampaň proti kouření dětí v Česku
Kampaň proti kouření dětí v Česku | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

V ostatních členských státech Evropské unie se přiklonili ke kompromisu: kouřit je obvykle možné v části zařízení, oddělené od nekuřáků.

Kuřáci postávající před bary a restauracemi jsou od roku 2003 běžnou realitou například v New Yorku. A ani tam se obavy z odlivu zákazníků nenaplnily. Zaměstnanost se zvýšila o deset a půl tisíce osob a daňové příjmy státu z obchodu v restauracích vzrostly o 8,7 procenta.

Prohřešky se prodraží

Nový zákon by měl zavést vyšší pokuty za prodej tabákových výrobků mladistvým z patnácti na padesát tisíc slovenských korun.

Kuřáci si navíc už nebudou moci koupit malou krabičku s deseti cigaretami a v restauracích již nebudou cigaretové automaty. Oproti původnímu návrhu se však budou smět prodávat v obchodech s potravinami.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Zákon, který platí teď a zakazuje například kouření na zastávkách autobusů, má podle Róberta Ochaby rezervy v možnostech kontroly ze strany městské policie. Centrum kontroly tabáku proto chce, aby mohla dodržování zákona kontrolovat i policie státní.

Zákazy v ostatních evropských zemích:

 

Právě se děje

před 26 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 1 hodinou

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy