Slovensko vyžene z restaurací kuřáky. Už brzy

Katarína Korgová, Aktuálně.sk
13. 11. 2007 15:40
V Bratislavě se připravuje nový zákon
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Bratislava - Na Slovensku se chystá úplný zákaz kouření v barech a restauracích. Kuřáci tak nejspíš budou muset postávat u popelníků venku přede dveřmi.

Přísné omezení pravidel pro milovníky nikotinu obsahuje novela zákona o ochraně nekuřáků, kterou vypracoval Úřad veřejného zdravotnictví. Návrh změny legislativy už úřad postoupil ministerstvu zdravotnictví.

"Na tom, jak dlouho bude trvat legislativní proces, závisí i datum, kdy zákon nabyde účinnosti," řekla mluvčí resortu Silvie Balázsiková.

Jaká bude konečná podoba zákona, záleží nejen na vládě, ale i na slovenských poslancích.

Absolutní zákaz

Podle původního návrhu novely se mohlo kouřit jen v těch barech a restauracích, kde by kuřácká část byla oddělena od nekuřácké.

Nakonec se ale do návrhu dostal úplný zákaz kouření ve všech restauračních zařízeních. On-line deníku Aktuálně.sk to potvrdil vedoucí Centra kontroly tabáku na Úřadu veřejného zdravotnictví Robert Ochaba.

V souvislostech: Češi jsou pro zákaz kouření na veřejnosti

Pokud by Slovensko toto opatření přijalo, připojilo by se k Velké Británii a Irsku, kde už úplný zákaz kouření v restauracích a barech platí.

Negativní dopad zákazu na podnikání se - alespoň v Irsku - nepotvrdil. Původní odhady tam mluvily o poklesu tržeb o 16 procent, nakonec se však snížily jen o 3,3 procenta.

Kampaň proti kouření dětí v Česku
Kampaň proti kouření dětí v Česku | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

V ostatních členských státech Evropské unie se přiklonili ke kompromisu: kouřit je obvykle možné v části zařízení, oddělené od nekuřáků.

Kuřáci postávající před bary a restauracemi jsou od roku 2003 běžnou realitou například v New Yorku. A ani tam se obavy z odlivu zákazníků nenaplnily. Zaměstnanost se zvýšila o deset a půl tisíce osob a daňové příjmy státu z obchodu v restauracích vzrostly o 8,7 procenta.

Prohřešky se prodraží

Nový zákon by měl zavést vyšší pokuty za prodej tabákových výrobků mladistvým z patnácti na padesát tisíc slovenských korun.

Kuřáci si navíc už nebudou moci koupit malou krabičku s deseti cigaretami a v restauracích již nebudou cigaretové automaty. Oproti původnímu návrhu se však budou smět prodávat v obchodech s potravinami.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Zákon, který platí teď a zakazuje například kouření na zastávkách autobusů, má podle Róberta Ochaby rezervy v možnostech kontroly ze strany městské policie. Centrum kontroly tabáku proto chce, aby mohla dodržování zákona kontrolovat i policie státní.

Zákazy v ostatních evropských zemích:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy