Slovensko vyžene z restaurací kuřáky. Už brzy

Katarína Korgová, Aktuálně.sk
13. 11. 2007 15:40
V Bratislavě se připravuje nový zákon
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Bratislava - Na Slovensku se chystá úplný zákaz kouření v barech a restauracích. Kuřáci tak nejspíš budou muset postávat u popelníků venku přede dveřmi.

Přísné omezení pravidel pro milovníky nikotinu obsahuje novela zákona o ochraně nekuřáků, kterou vypracoval Úřad veřejného zdravotnictví. Návrh změny legislativy už úřad postoupil ministerstvu zdravotnictví.

"Na tom, jak dlouho bude trvat legislativní proces, závisí i datum, kdy zákon nabyde účinnosti," řekla mluvčí resortu Silvie Balázsiková.

Jaká bude konečná podoba zákona, záleží nejen na vládě, ale i na slovenských poslancích.

Absolutní zákaz

Podle původního návrhu novely se mohlo kouřit jen v těch barech a restauracích, kde by kuřácká část byla oddělena od nekuřácké.

Nakonec se ale do návrhu dostal úplný zákaz kouření ve všech restauračních zařízeních. On-line deníku Aktuálně.sk to potvrdil vedoucí Centra kontroly tabáku na Úřadu veřejného zdravotnictví Robert Ochaba.

V souvislostech: Češi jsou pro zákaz kouření na veřejnosti

Pokud by Slovensko toto opatření přijalo, připojilo by se k Velké Británii a Irsku, kde už úplný zákaz kouření v restauracích a barech platí.

Negativní dopad zákazu na podnikání se - alespoň v Irsku - nepotvrdil. Původní odhady tam mluvily o poklesu tržeb o 16 procent, nakonec se však snížily jen o 3,3 procenta.

Kampaň proti kouření dětí v Česku
Kampaň proti kouření dětí v Česku | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

V ostatních členských státech Evropské unie se přiklonili ke kompromisu: kouřit je obvykle možné v části zařízení, oddělené od nekuřáků.

Kuřáci postávající před bary a restauracemi jsou od roku 2003 běžnou realitou například v New Yorku. A ani tam se obavy z odlivu zákazníků nenaplnily. Zaměstnanost se zvýšila o deset a půl tisíce osob a daňové příjmy státu z obchodu v restauracích vzrostly o 8,7 procenta.

Prohřešky se prodraží

Nový zákon by měl zavést vyšší pokuty za prodej tabákových výrobků mladistvým z patnácti na padesát tisíc slovenských korun.

Kuřáci si navíc už nebudou moci koupit malou krabičku s deseti cigaretami a v restauracích již nebudou cigaretové automaty. Oproti původnímu návrhu se však budou smět prodávat v obchodech s potravinami.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Zákon, který platí teď a zakazuje například kouření na zastávkách autobusů, má podle Róberta Ochaby rezervy v možnostech kontroly ze strany městské policie. Centrum kontroly tabáku proto chce, aby mohla dodržování zákona kontrolovat i policie státní.

Zákazy v ostatních evropských zemích:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Slib uspořit 80 miliard v rozpočtu trvá, uvedl Stanjura. Letos očekává inflaci přes osm procent

Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,1 procenta z listopadových 4,1 procenta. Zároveň úřad čeká proti odhadům z listopadu vyšší průměrnou inflaci za celý letošní rok, a to 8,5 procenta. V listopadu resort počítal pro letošní rok s inflací 6,1 procenta. Prognózu ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zároveň informoval o tom, že na základě nové predikce může úřad v novém rozpočtu pro letošní rok počítat s vyššími příjmy o zhruba 60 miliard korun. "O tyto příjmy nebudeme snižovat náš slib uspořit v novém rozpočtu na výdajové straně až 80 miliard korun a využijeme je na dodatečné výdaje v letošním roce, jako jsou mimořádná valorizace penzí či zvýšení příspěvků na bydlení kvůli dražším energiím," uvedl Stanjura.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

RegioJet smí opět jezdit mezi Budějovicemi, Krumlovem a Pískem. Kraj se za zákaz omluvil

Žluté autobusy firmy RegioJet budou od 22. ledna znovu vozit cestující mezi městy v jižních Čechách bez omezení. Firma nesměla od poloviny prosince převážet lidi, kteří jedou z Českých Budějovic do Českého Krumlova nebo Písku. Jihočeský kraj to firmě zakázal, podmínil tím novou licenci. Kraj po kritice své rozhodnutí změnil, firma zažádala o novou licenci a získala ji. Ve čtvrtek to v tiskové zprávě sdělila manažerka dopravy firmy RegioJet Kristýna Slezáková.

S autobusy Student Agency jezdily na těchto trasách stovky lidí do práce nebo do školy. Zákaz kraje vyvolal řadu negativních reakcí a ten své stanovisko změnil. RegioJet hned požádal o vydání nové licence a od této soboty plně obnoví vnitrokrajskou přepravu cestujících na lince Praha - Písek - České Budějovice - Český Krumlov.

Podle kraje byl zákaz chybou firmy Jikord, která je jihočeským koordinátorem dopravy. Zaměstnanci Jikordu udělali špatné rozhodnutí, bez vědomí krajského úřadu, uvedl ve čtvrtek na Facebooku jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). 

Zdroj: ČTK
Další zprávy