Příznivci i odpůrci této dohody zorganizovali petice, které už podepsaly desítky tisíc lidí.
Připravovaná smlouva s Vatikánem říká, že obyvatel země musí mít právo odmítnout udělat to, co by bylo v rozporu s křesťanskými zásadami.
Stát by tak v případě podpisu smlouvy nesměl od církevních nemocnic požadovat provádění potratů, umělého oplodnění a například ani předepisování antikoncepce. Učitelé, kteří jsou věřící, by mohli odmítnout vyučovat sexuální výchovu a zaměstnavatelé by nesměli postihovat lidi za to, že z náboženských důvodů odmítají pracovat v neděli. Právníci a soudci by mohli odmítnout vystupovat v rozvodových kauzách.
Padesát tisíc proti pětadvaceti
Na padesát tisíc lidí už podepsalo petici, ve které Fórum života vyzývá vládu a parlament k urychlenému podpisu smlouvy. "Cílem smlouvy je chránit lidi před diskriminací v zaměstnání a to bude ku prospěchu života celé společnosti," tvrdí zastánci smlouvy. "Chceme vládu rozhýbat," uvedl výkonný ředitel Fóra života Marek Michalčík.
Přes dvacet pět tisíc lidí podepsalo pro změnu petici proti přijetí smlouvy. Tu organizuje parlamentní politická strana Aliance nového občana. "Všichni jsou si před zákonem rovni a platí pro ně stejné zákony. Ochrana výhrady svědomí na základě římskokatolického vyznání by vedla k porušování práv jiných osob," je napsáno v petici.
Slovákům hrozí střet s Bruselem
K přijetí principu výhrady svědomí se Slovensko zavázalo již v roce 2000, kdy ratifikovalo základní smlouvu s Vatikánem. Jako mezinárodní smlouva by byla dohoda s Vatikánem nadřízena slovenským zákonům.
Proti přijetí smlouvy Slovenskem se postavilo i 52 poslanců Evropského parlamentu ze 14 členských zemí, kteří poslali protestní dopis premiéru Mikuláši Dzurindovi. Ten patří rovněž mezi zastánce smlouvy. Zákonodárci ze Štrasburku tvrdí, že princip není v souladu s unijním právem.