Slovensko posiluje kvůli migraci hlídky. Policie ohlídá čtyři přechody s Maďarskem

ČTK ČTK
1. 10. 2022 16:30
Slovensko v souvislosti s nelegální migrací nasadilo hlídky na čtyři vybrané hraniční přechody s Maďarskem a posiluje společné policejní hlídky, které pracují v Maďarsku v příhraničí se Slovenskem. Kvůli náporu migrantů kontroly na hraničních přechodech se Slovenskem zavedly ve čtvrtek Česko a Rakousko. V sobotu o tom informovala mluvčí ministerstva vnitra Zuzana Eliášová.
Také česká policie kvůli vysokému počtu uprchlíků zavedla kontroly na česko-slovenské hranici.
Také česká policie kvůli vysokému počtu uprchlíků zavedla kontroly na česko-slovenské hranici. | Foto: ČTK

Za pátek na Slovensku podle ministerstva vnitra hlídky zadržely 222 migrantů. Od začátku letošního roku pak národní jednotka boje proti nelegální migraci zajistila v zemi 127 převáděčů, kterým úřady prokázaly převedení 1850 migrantů.

Bratislava uvedla, že zintenzivnila spolupráci s Českem, Rakouskem a Maďarskem s cílem potírat převaděčství, které je na Slovensku trestným činem.

"Faktem je, že primárně, přibližně z 80 procent, přicházejí do Evropy nelegální migranti ze Srbska. Celkově je na západním Balkánu zaznamenán nárůst nelegální migrace o 205 procent," uvedl slovenský ministr vnitra Roman Mikulec.

Nepřetržité hlídky zavedlo Slovensko na čtyřech z celkem 16 silničních hraničních přechodů s Maďarskem, a to na dálničním přechodu u Bratislavy a na dalších třech větších slovensko-maďarských přechodech, které jsou nejblíže slovenské metropoli.

Z Česka dříve v tomto týdnu zazněla kritika, že Bratislava nepřebírá všechny migranty, kteří do Česka vstoupili ze Slovenska. Slovenský policejní prezident Štefan Hamran zase řekl, že Maďarsko až na výjimky odmítá převzít běžence ze Slovenska.

Hlavní vlna migrantů na Slovensko proudí právě z Maďarska, kam se běženci dostali po překročení vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob. Ze Slovenska pak podle místních úřadů migranti míří přes Česko do Německa.

"Slovensko se odmítá stát sběrným táborem pro migranty, které by vrátilo Česko či jiné země. Potřebujeme nalézt společné partnerské řešení na mezinárodní úrovni s cílem ochránit hranici schengenského prostoru," řekl Mikulec, který bude v pondělí jednat o migraci s kolegy z Česka, Maďarska a Rakouska.

 

Právě se děje

Další zprávy