Slovensko chce zakázat pitbully, nepustí je do země

Zahraničí Zahraničí
3. 10. 2012 12:16
S návrhem přišel ministr zemědělství Jahnátek. Kynologové se bouří
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Bratislava - Za diskriminační považují slovenští kynologové novelu zákona o chovu psů, kterou představil ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek (Smer-SD).

Cílem návrhu je zpřísnit pravidla chovu celkem 13 psích ras. V případě pitbullů a bandogů dokonce ministerstvo navrhuje, aby byli označeni za zcela "nežádoucí".

V praxi to znamená, že chov těchto plemen podlehne úplnému zákazu. Od 1. dubna - kdy by měla novela vejít v platnost - pak nebudou smět s pitbully na Slovensko ani turisté.

"Už bylo opravdu neúnosné sledovat, kolik lidí bylo v poslední době napadeno," prohlásila pro slovenská média minulý týden ministrova mluvčí Magda Tóth Želeňáková.

Seznam

Kynology zvedá přístup ministerstva ze židle. Jak řekla Aktuálně.cz organizátorka iniciativy Za jeden meter SK Miroslava Brtková, navrhovaná pravidla jsou podle ní naprosto nelogická. "Ani jedno ustanovení nevychází z reality, ale z fikce a může vést k degeneraci kynologie na Slovensku," postěžovala si.

Jahnátkův resort dělí tzv. nebezpečné psy do tří kategorií. Společně s pitbully označilo za nepřípustné také už zmiňované bandogy.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Na seznamu plemen, kde je potřeba regulace, jsou mimo jiných brazilská fila, saarloský vlčák či kavkazský ovčák. V případě zájmu o vlastnění takového psa budou muset majitelé podstoupit kynologický trénink.

Kotce pak bude kontrolovat veterinární správa. Kdo poruší pravidla, hrozí mu až 1000 eur pokuty.

Jahnátek předložil návrh v reakci na srpnovou tragédii, kdy v okrese Bánská Bystrica nezvladatelný pitbull usmrtil 46letou ženu, která ho krmila. Podle Brtkové šlo o nešťastný případ, kde je jasným viníkem majitel. Žije prý ve Švýcarsku a dlouhodobě se o svou smečku pitbullů nestará.

"Ta paní byla varována, aby psa nikam nebrala, protože je nebezpečný. Jako jedinec, ne jako plemeno."

Kříženci

Nejasné jsou kynologům také ustanovení o křížencích. Ministerstvo uvádí, že křížencem je pes, "jehož znaky a vlastnosti se v podstatné míře nebo podstatným způsobem shodují se znaky a vlastnostmi plemen" psů, které má regulace postihnout.

"Riziko zbytečného utracení je na základě návrhu zákona velmi reálné," varuje iniciativa Za jeden meter SK. "Lidé mají právo na spravedlivý soudní proces, pes ale dostane rozsudek smrti na základě toho, že na něj někdo jen ukáže."

Veterinární statistiky ukazují, že obávaný čistokrevný pitbull navíc není psem, kterého je třeba se bát. Nejnebezpečnější jsou na Slovensku kříženci (57 %) následovaní německými ovčáky (16 %) a kříženci vlčáků a rottweilerů.

Útoky způsobené pitbullem se objevují jen v 0,37 % případů, což je činí "bezpečnějšími", než jsou například labradoři, kokršpanělé nebo yorkshirští teriéři.

Za jeden meter SK podpořila řada dalších kynologických organizací na Slovensku i v České republice. Jen na facebookové stránce se k ní hlásí přes 1600 lidí.

Organizace už také získala potřebných 500 podpisů, díky kterým může novelu zákona připomínkovat. 

 

Právě se děje

před 24 minutami

Akreditační úřad zastavil řízení k omezení akreditace lékařství v Ostravě. Chyby škola napravila, tvrdí

Akreditační úřad zastavil správní řízení k omezení akreditace oboru všeobecného lékařství na Ostravské univerzitě, které vedl kvůli pochybení u přijímacích zkoušek v minulosti. Škola podle něj u zkoušek pro akademický rok 2019/2020 chyby napravila. Současná akreditace ji opravňuje přijímat nové uchazeče do 31. května letošního roku. Pro přijímání studentů i po tomto datu musí fakulta získat novou akreditaci. Žádost o ni zatím Národní akreditační úřad neobdržel.

"Vzhledem ke skutečnosti, že došlo ke zjednání nápravy, Rada Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství rozhodla zastavit správní řízení k omezení akreditace magisterského studijního programu Všeobecné lékařství spočívající v zákazu přijímat ke studiu daného studijního programu další uchazeče," uvedl ředitel odboru kanceláře akreditačního úřadu Jiří Smrčka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy