Slovensko chce kvůli stávce lékařů vyhlásit stav nouze

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
25. 11. 2011 23:10
Pod hrozbou trestního stíhání by vláda přinutila lékaře zůstat tři měsíce v práci
Foto: Reuters

Bratislava - Slovensko patrně čeká vyhlášení nouzového stavu, kterým chce vláda premiérky Ivety Radičové zabránit odchodu nespokojených lékařů z nemocnic.

Příslušný návrh kabinet projedná na mimořádném zasedání v sobotu. Radičová to oznámila po dnešním setkání se zástupci lékařských odborů, na kterém obě strany znovu nedospěly k dohodě ohledně navýšení platů doktorů a splnění jejich dalších požadavků.

Nemocnice ke konci listopadu evidují výpovědi dvou tisíc ze zhruba 7000 lékařů. Jejich odchod z nemocnic by podle expertů ochromil péči o pacienty.

V případě nouzového stavu ve zdravotnictví, prvním v novodobé historii země, by vláda pod hrozbou trestního stíhání lékařů mohla nejdéle na 90 dnů nařídit zdravotníkům, aby zůstali v práci.

Lékařům zvýšení platů o třetinu nestačilo

Někteří právníci ale už zpochybnili, zda výpovědi doktorů jsou důvodem k vyhlášení krizové situace. Podle Radičové je povinností vlády zajistit léčbu pacientů.

Jednání mezi vládou a lékařskými odbory se zadrhla zejména na zvýšení platů. Zatímco kabinet podle Radičové nabízel růst mezd lékařů o 300 eur (7800 Kč) měsíčně, což podle ní představuje zvýšení o 30 procent, odbory prý přišly s požadavkem na úpravu až o 707 eur (18.400 korun) měsíčně.

"Pod něco takového se zodpovědná vláda nepodepíše," uvedla premiérka s odkazem na špatný stav státních financí. S odbory už dále jednat nehodlá, chce se přímo obrátit na bouřící se lékaře. Těm přislíbila všechny výhody z dojednávaného memoranda včetně zvýšení platů, pokud nastoupí do práce.

Lékařů je málo už teď, vybírají dovolenou

Zatímco Radičová tvrdila, že dohoda s odbory selhala pouze na platech, šéf lékařského odborového sdružení Marian Kollár nastínil další sporné body. Odbory požadovaly například omezení přesčasů nebo zajištění návratu nespokojených lékařů na původní pracovní pozice.

Nedostatek personálu pociťují slovenské nemocnice už v těchto dnech, protože lékaři v dvouměsíční výpovědní lhůtě začali čerpat dovolenou. Některá zdravotnická zařízení včetně největších nemocnic proto začala odkládat plánované zákroky a přijímají pouze akutní případy.

Výpověď ještě v září původně podalo více než 2400 slovenských lékařů, čtyři stovky z nich ji ale podle ministerstva zdravotnictví stáhly. Hromadnými výpověďmi se lékaři inspirovali u svých českých kolegů, kteří si vymohli příslib, že se jim zvýší mzdy o 5000 až 8000 korun měsíčně.

 

Právě se děje

Další zprávy