Slovenské ministerstvo si už vybralo stíhačky, chce raději americké F-16 než gripeny

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 6. 2018 14:47
Slovenská armáda modernizuje svou techniku, nákup nových stíhaček je jedním z několika kroků. Bratislava už nakoupila i vrtulníky nebo dopravní letadla.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Bratislava - Slovenské ministerstvo obrany upřednostňuje při plánovaném nákupu stíhaček pro armádu americké stroje F-16 před švédskými letouny JAS 39 Gripen. Píše to slovenský list Sme. Ministerstvo informace nekomentovalo, o zakázce za více než miliardu eur (v přepočtu 25,8 miliardy korun) rozhodne vláda.

Nejmodernější verze letounů F-16, kterou Spojené státy nabídly Slovensku, je podle analytiků výkonnější a dražší než gripeny. Americké stroje by ale Slovensko dostalo později než švédské bitevníky. To by znamenalo, že země bude déle závislá na dosluhujících stíhačkách MiG-29 sovětské výroby.

Slovensko již v roce 2015 začalo vyjednávat se Švédskem o pronájmu gripenů, které používá i česká armáda. Vyjednávání později začala znovu a mezitím země dostala nabídku na dodávku amerických stíhaček.

V souvislosti s tendrem na stíhačky se slovenský ministr obrany Peter Gajdoš dostal do křížku se společností Saab, která gripeny vyrábí. Saab dříve informoval, že nabízí Slovensku také vytvoření centra podpory pro gripeny, ve kterém by našlo práci 500 lidí. Gajdoš tvrdil, že Bratislava při zmiňované zakázce vyjednává pouze s vládami partnerských států a že logistické centrum nebylo zahrnuto do oficiální švédské nabídky.

"Chci mít na stole srovnatelné nabídky. Chci, aby se odstranily jakékoliv šumy, které zde dnes kolem toho jsou. Zda někdo nabídl nebo nenabídl dodatečné věci ze strany dodavatele," řekl ve středu slovenský premiér Peter Pellegrini.

Gajdoš před novináři pouze uvedl, že splní úkol a příslušný materiál o nákupu stíhaček předloží vládě do konce června.

Nákup nových stíhaček je součástí rozsáhlé modernizace slovenské armády, která se dlouhodobě potýká se zastaralou technikou. Bratislava již nakoupila víceúčelové vrtulníky a dopravní letadla, chystá také obstarání například bojových obrněných vozidel.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy