Slovenská vládní krize. Fico vzal Slotovi ministerstvo

Zahraničí Zahraničí, Aktuálne.sk
20. 8. 2009 15:49
Jeho Slovenská národní strana zatím ve vládní koalici zůstane
Robert Fico, slovenský premiér
Robert Fico, slovenský premiér | Foto: Ludvík Hradilek

Bratislava - Slovenská vládní koalice zažívá jeden z největších otřesů své existence.

Premiér Robert Fico se rozhodl požádat prezidenta o odvolání ministra životního prostředí Viliama Turského nominovaného Slovenskou národní stranou (SNS). Premiér zároveň odňal SNS tento post, který jí náleží na základě koaliční smlouvy.

„Podle koaliční smlouvy patří post ministra životního prostředí SNS. Oznamuji však, že při výběru kandidáta na tuto vládní funkci se nebudu řídit návrhy SNS," prohlásil Fico.

Důvodem tohoto rozhodnutí je podle Fica to, že se opakovaně prokázala nezpůsobilost nominovaných SNS řídit toto ministerstvo. Problémem jsou už na první pohled podezřelé a nevýhodné smolouvy, které Turský uzavřel a které bude muset jeho nástupce dle Fica zrušit.

Fico dodal, že jeho strana Smer má zájem pokračovat v současném složení vládní koalice až do konce volebního období, a to přesto, že podle premiéra rozhodnutí odebrat SNS ministerstvo učinila „s vědomím všech rizik, které může vyvolat, včetně odchodu SNS".

„Smer je i na tuto variantu připravený," řekl Fico.

Ján Slota
Ján Slota | Foto: Ondřej Besperát

Předseda národovců Ján Slota následně prohlásil, že přestože premiérovo rozhodnutí považuje za „zásadní a účelově politické porušení koaliční smlouvy," zůstává prozatím jeho strana ve vládní koalici.

„V zájmu zachování politické stability státu, kdy se ekonomická a sociální krize ve společnosti dále prohlubuje, SNS z vládní koalice zatím nevystoupí," prohlásil Slota po zasedání předsednictva strany.

Národovci se však chtějí s Ficem sejít a za ztrátu ministerstva budou požadovat náhradu.

"SNS náleží tři rezorty, takže bychom v každém případě chtěli hovořit o nějaké kompenzaci. To bude minimálně jeden bod k projednání," dodal Slota. Fico však následně dodal, že ztrátu ministerstva SNS kompenzovat nehodlá.

Foto: Aktuálně.cz
Více informací o vládní krizi na Slovensku a další vývoj můžete sledovat na stránkách deníku Aktuálně.sk.


 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brémy na úvod baráže doma remizovaly 0:0 s Heidenheimem

Fotbalisté Brém v úvodním zápase baráže o účast v německé lize remizovali 0:0 s Heidenheimem a nevyužili výhodu domácího prostředí. Za Werder nastoupili brankář Jiří Pavlenka a obránce Theodor Gebre Selassie. Odveta se hraje v pondělí.

Brémy v posledním bundesligovém kole deklasovaly Kolín nad Rýnem 6:1, ale třetí tým druhé ligy na svém stadionu přehrát nedokázaly. Domácí mužstvo navíc v 87. minutě oslabil kapitán a obránce Niklas Moisander, který byl vyloučen po druhé žluté kartě.

Heidenheim si v závěrečné přesilovce vytvořil tlak i šance, ale Pavlenka udržel čisté konto. I tak Werderu dál hrozí první sestup po 40 letech.

Baráž o účast v německé fotbalové lize - úvodní zápas:

Brémy - Heidenheim 0:0.

Odveta se hraje v pondělí.

před 2 hodinami

Senát USA schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong, zbývá už jen podpis prezidenta Trumpa

Americký Senát schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ke vstupu normy v platnost zbývá už jen podpis prezidenta Donalda Trumpa. Zákon podle Washingtonu a dalších kritiků podrývá autonomii Hongkongu coby finančního centra pod čínskou správou.

Senát sankce přijal jednohlasně poté, co je ve středu rovněž bez výhrad podpořili členové Sněmovny reprezentantů. Schválená právní norma zavádí postihy subjektů, které pomáhají omezovat autonomii Hongkongu, i finančním institucím, které těmto subjektům pomáhají v podnikání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy