Nechceme vás tu, řeklo Slovensko prezidentovi Maďarska

ČTK ČTK
19. 8. 2009 20:48
Návštěva se měla uskutečnit na výročí okupace vojsk Varšavské smlouvy

Bratislava - Slovensko-maďarské vztahy dostaly další ránu. Nejvyšší slovenští představitelé označili plánovanou soukromou návštěvu maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma v podunajském Komárně 21. srpna za nevhodnou.

Sólyom podle nich není na Slovensku vítaným hostem v den výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy; invaze v roce 1968 se účastnila také maďarská armáda. Budapešť ale slovenské výtky k organizaci cesty odmítla.

Sólyom má během návštěvy odhalit sochu zakladatele uherského státu krále Štěpána I. Svatého. Návštěva se má uskutečnit v době, kdy dvoustranné vztahy dál zatěžuje polemika kolem slovenského jazykového zákona. Budapešť soudí, že zákon znevýhodňuje početnou maďarskou menšinu na Slovensku, a obrátila se kvůli němu mimo jiné na OSN.

Je to provokace, tvrdí Slováci

"Takto organizovanou návštěvu vnímáme jako vědomou provokaci vůči Slovensku a nemůžeme převzít odpovědnost za důsledky, které ponese, včetně zhoršení slovensko-maďarských vztahů," uvedli v prohlášení slovenský prezident Ivan Gašparovič, ministerský předseda Robert Fico a předseda parlamentu Pavol Paška.

Výběr termínu je podle nich z historického hlediska necitlivý a netaktní krok vůči Slovensku. Sólyomovi také vyčítají, že neprojevil zájem setkat se během připravované návštěvy s oficiálními slovenskými představiteli.

Výhrady nepřišly, tvrdí Maďaři

Ferenc Kumin z maďarské prezidentské kanceláře v reakci na prohlášení řekl, že Sólyomova cesta do Komárna byla připravena včas a se všemi detaily. Prezidentská kancelář i ministerstvo zahraničí prý o ní včas informovaly své slovenské protějšky a Sólyom se o ní zmínil i při přijetí nového slovenského velvyslance. Prezidentské kanceláři nepřišlo od slovenské strany žádné oficiální poselství, který by k cestě vyslovovalo výhrady.

Za svůj podíl na invazi v Československu v srpnu 1968 se už Maďarsko omluvilo. Nejprve koncem září 1989 schválil maďarský parlament prohlášení, v němž se od účasti Maďarska na intervenci distancoval. Loni v srpnu se pak jménem maďarské vlády omluvil za účast své země na obsazení Československa ministr kultury István Hiller.

 

Právě se děje

Další zprávy