Slota přirovnal slovensko-maďarské spory k Mnichovu 38

Zdeněk Mihalco
6. 11. 2008 23:55
Rozhovor se slovenským politikem Jánem Slotou
Ján Slota, předseda Slovenské národní strany
Ján Slota, předseda Slovenské národní strany | Foto: Ondřej Besperát

Bratislava - "Vadí mi, že ze mě média dělají nějaké monstrum. Vždyť nejsem žádný extremista," zopakuje několikrát před a po rozhovoru Ján Slota, šéf vládní slovenské strany SNS.

Následně, v druhé části rozhovoru pro Aktuálně.cz věnované hlavně slovensko-maďarským vztahům, mimo jiné tento vládní politik přirovnává současné slovensko-maďarské spory k Československu před Mnichovskou dohodou v roce 1938.

"Myslím, že situace se vyvíjí jako v osmatřicátém roce v západních Čechách. I tam byl problém nazývaný nejdřív různými formami, ani se nemluvilo o politické autonomii, a pak to skončilo Mnichovem a odtrhnutím velké části území bývalého Československa," prohlásil.

Slota rovněž obviňuje politiky zastupující maďarskou menšinu na Slovensku ze strany SMK, že usilují o odtržení Maďary obývané části území. Diskutovat s nimi a hledat řešení sporů odmítá.

Ján Slota, předseda Slovenské národní strany
Ján Slota, předseda Slovenské národní strany | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte první část rozhovoru: O rozpadu Československa a EU

A.cz: Před několika dny mě zaujala studie slovenských sociologů, že čistou územní autonomii si přeje jen 5 procent Maďarů na Slovensku VÍCE ZDE. Podle všeho tak obyvatelé Slovenska maďarské národnosti nemají příliš separatistické tendence. Vy tvrdíte, že Maďaři Slovensko ohrožují. Jaké nebezpečí tedy podle vás ze strany Maďarů Slovensku hrozí?

Nevím, odkud tato statistika pochází, nemyslím, že to je relevantní číslo. Jsem ale hluboce přesvědčený, že 95 procent politiků SMK je jednoznačně pro autonomii jižního Slovenska.

A.cz: Z čeho vycházíte?

Předseda SMK se i v nedávném rozhovoru s Tőkésem (europoslanec zastupující maďarskou menšinu v Rumunsku - pozn. red.), s tímto ultraradikálem a velkomaďarským šovinistou, zastáncem Velkého Maďarska, rozhodně vyjádřil pro politickou autonomii jižního Slovenska. A to je rozhodující - že SMK je představitelem maďarské menšiny, je to etnická strana, volená jednoznačně jen drtivou většinou slovenskými Maďary.

Ján Slota
Autor fotografie: Ondřej Besperát

Ján Slota

  • Ján Slota (55) je politik, jeden ze zakladatelů a dlouholetý předseda vládní Slovenské národní strany (SNS), je také poslancem Národní rady Slovenska
  • Roky byl primátorem Žiliny
  • Ján Slota je potřetí ženatý, má tři syny a dceru
  • Nechvalně proslul svými slovními útoky hlavně na maďarské politiky a vulgárními výroky. Například Jana Švejnara v opilosti označil za „amerického přivandrovalce a hnůj", maďarskou ministryni zahraničí Kinzu Gönczovou přirovnal k Hitlerovi a nazval ji chudinkou. 
  • Slovenská národní strana si drží více než desetiprocentní preference, v Národní radě Slovenska má nyní 20 mandátů
  • SNS je členem vládní koalice, vede tři ministerstva

Jako v osmatřicátém...

A.cz: Jaké je východisko slovensko-maďarských sporů? Proč nediskutujete s maďarskými politiky? Proč si nedomluvíte schůzku třeba s Viktorem Orbánem (vedoucí představitel maďarské opozice, který podle Sloty usiluje o odtržení Maďary obývané části Slovenska - pozn. red.), kde byste si mohli všechno v klidu vyříkat a hledat řešení problémů?  Zavolal jste mu někdy s takovým návrhem?

Pan Orbán zatím není představitel oficiální výkonné moci, na to, aby se diskutovalo mezi oficiálními státními představiteli, tu máme vlády.

Myslím, že situace se vyvíjí jako v osmatřicátém roce v západních Čechách. I tam byl problém nazývaný nejdřív různými formami, ani se nemluvilo o politické autonomii, a pak to skončilo Mnichovem a odtrhnutím velké části území bývalého Československa. Tehdejší československá vláda stále vycházela vstříc sudetským Němcům a jejich požadavkům a stejně nikdy nedosáhla toho, aby naplnila jejich očekávání. Z jednoduchého důvodu: tyto záminky, které sudetští Němci měli na československou vládu, neustále gradovaly a výsledný efekt byl odtržení území. A takové úmysly mají podle všeho i představitelé SMK, kteří to oficiálně popírají - tak jako to popírali henleinovci. A v konečném důsledku to tehdy skončilo tak, jak to skončilo. Chci zdůraznit - o čem si mám povídat s panem Orbánem, který při návštěvě Košic řekl, že Košice budou opět maďarské?   

A.cz: K čemu politický nacionalismus a nacionalistické výroky vedly, jsme viděli v devadesátých letech na Balkáně, kde politici bez vzájemné diskuse zapříčinili válku a podnítili obyčejné lidi k násilí. Vaše strana přeci je ve vládě. A vlády o těchto sporech nyní nejednají. Neměla by tedy vaše strana naopak iniciovat diskusi a usmiřování?

Osobně bych rád hovořil s politiky, kteří jednoznačně uznávají Trianon (smlouva z roku 1920 stanovující hranice Maďarska - pozn. red.).  S takovými politiky bychom jednali a rádi prodiskutovali otázky, které by odstranily mezinárodní napětí. Nechci ale jednat s člověkem, který neuznává Trianon. Vždyť na základě Trianonu vzniklo Československo. Neuznáváním Trianonu se zpochybňuje rozdělení po první světové válce v Evropě. Nedokážu pochopit, když mě někdo obviňuje z toho, že jsem radikál... V tomto směru na nikoho neútočím - třeba tím, že bych vznášel nějaké území nebo jiné požadavky. My chceme zachovat naši suverenitu, naše území, což je přirozené pro každý národní stát.

O domobraně...

A.cz: Podle vás skutečně hrozí vojenský útok na Slovensko?

Pokládám to pouze za krajní možnost. Nedávno jsem se vyjádřil o systému domobrany na Slovensku a na tom trvám. Neměl jsem ale na mysli, jak to chybně rozebírala některá média, že by tu vznikly nějaké vojenské skupiny, ale byl by to systém, kdy by se z armády vyčlenili instruktoři, kteří by mladíky naučili zacházet se zbraní, a to bez toho, že by mladí muži ty zbraně vlastnili. Vezměte si například maďarskou národní stráž. Je tam 20 tisíc mužů, vyzbrojených lehkými pěchotními zbraněmi, o kterých se nepíše, nediskutuje. A tato složka je z těch, které nepodléhají velení NATO! Národní armády Slovenska i Maďarska podléhají Severoatlantické alianci, ale tyto složky jsou jiné, tedy vlastně nikým neřízené. Prý mají obyvatele chránit před povodněmi - na co teda mají kulomety a samopaly? To je asi trošku podezřelé.

Foto: Aktuálně.cz

A to nemluvím o maďarských gardách. Na nás útočí takzvaní demokrati ze všech stran, jací jsme radikální a nacionalističtí, ale já osobně jsem žádal generálního prokurátora a vedení parlamentu, aby byla okamžitě zakázaná Pospolitost (slovenská nacionalistická organizace - pozn. red.). Jsou to šílenci, kteří se podobně jako členové Maďarské gardy snažili mašírovat po Slovensku - přestože jich oproti Maďarské gardě není ani sto. Teď se podívejte do Maďarska, kde tři tisíce neofašistů Maďarské gardy skládají slib a přísahu, a to do rukou bývalého ministra obrany. Evropa jen nečinně přihlíží.

A.cz: To jsou tvrdé výroky, ale není těžké jimi provokovat. Podle mnohých novinářů a politologů jsou právě protimaďarská politika a protimaďarské výroky to, co udržuje popularitu a politické preference vaší strany. Je i něco jiného, co může vaše strana nabídnout?  

Je toho podstatně víc, máme tři ministerstva. V rámci rezortu školství se nám povedlo připravit množství zákonů, na světě je školská reforma, kterou předchozí vláda za několik let nezvládla připravit a prosadit v parlamentě. Je to nejvýznamnější zákon za poslední desetiletí pro školství, protože do té doby platil socialistický zákon...

A.cz: Ale vždyť při schvalování školské reformy vypukly další slovensko-maďarské spory. V učebnicích pro slovenské Maďary nejsou některé geografické názvy v maďarštině. Tedy opět protimaďarská politika.

To jsou dezinformace, které jste získali zřejmě z některých slovenských médií. Národnostním menšinám zachovala současná vláda status quo.

Mimo to, v rámci ministerstva pro místní rozvoj jsme hodně udělali pro výstavbu nájemních bytů. Přijali jsme legislativu, která umožňuje přijmout různé formy dotací z eurofondů, to samé v rámci ministerstva pro životní prostředí. Výrazně jsme jako první vládní strana finančně posílili protipovodňová opatření v zemi.

SNS nemá jen jedno téma - maďarskou menšinu - i když tomu dáváme velký důraz. V Srbsku se nedával až tak velký důraz tomu, aby se řešil problém Kosova a vidíte, jak to skončilo. Na historicky nejvýznamnější části Srbska - na Kosově poli - padly desetitisíce Srbů za celou křesťanskou Evropu. I zásluhou SNS Slovensko neuznalo samostatnost Kosova.

A znovu o Maďarech...

A.cz: Pojďme k jinému tématu. Na Slovensku se blíží prezidentské volby, které sebudou konat příští rok. Koho SNS podpoří?

Doporučím předsednictvu SNS oficiálně podpořit Ivana Gašparoviče (o víkendu se tak skutečně stalo a SNS rozhodla, že bude Gašparoviče v prezidentských volbách podporovat - pozn. red.) . Myslím však, že by měl být podstatně aktivnější v některých mezinárodně-politických otázkách. Například mohl být kritický k neoficiálním návštěvám maďarského prezidenta na Slovensku - nevím, jak prezident může neoficiálně chodit po území jiného státu a po politických mítincích SMK.

Je to stejně tak nepochopitelné, jako když si všichni maďarští předsedové vlády namýšlejí, že jsou premiéry 15 milionů Maďarů, přestože Maďarů v Maďarsku je jen 10 milionů - to jsou věci, které naznačují, o co jim ve skutečnosti jde. Běžte se podívat na některé školy, kde visí mapy Velkého Maďarska a kde je Slovensko vyznačené jako Félvidék.

Ján Slota, předseda Slovenské národní strany
Ján Slota, předseda Slovenské národní strany | Foto: Ondřej Besperát

A.cz: Opět jsme se dostali k slovensko-maďarským vztahům. Z čeho vycházíte, že běžní lidé, Maďaři na Slovensku, chtějí autonomii nebo Velké Maďarsko a jsou pro Slovensko hrozbou?

To jednoznačně nedokážu říct, ale obrovské nebezpečí tu vidím. Vždyť i před první světovou válkou docházelo na tomto území k násilnostem - lidé, sousedi žijící vedle sebe - Slováci a Maďaři, do té doby přátelé. A najednou Maďaři Slováky začali zabíjet, věšet - i děti a babičky. Proto jsme tak opatrní.

A.cz: Ale opět. Nic, ani žádné průzkumy, nenasvědčuje tomu, že mezi obyčejnými lidmi - Slováky a Maďary - jsou dnes vážnější problémy. I kdyby byly, neměli by to být politici, kdo se pokusí skutečné a domnělé problémy vyřešit, jít obyčejným lidem příkladem a začít slušný dialog?

Proč se Beneš nepotkal s Hitlerem? Protože věděl, o co Hitlerovi jde. Kdyby to věděl i premiér Velké Británie a premiér Francie, určitě by nezaprodali Československo. Ale zaprodali. A mír zanedlouho mírem nebyl.

 

Právě se děje

Další zprávy