Slovenská policie o rasové vraždě mlčí

Tomáš Fránek
13. 12. 2005 15:48
Bratislava / Brno - Slovenským policistům se zatím nepodařilo najít pachatele vraždy, kvůli které vyšly tisíce lidí v zemi do ulic.

Vyšetřování vraždy studenta Daniela Tupého za víc než měsíc nepokročilo. Slovenská policie nikoho nezatkla a neobvinila. A nechce ani říci, zda ti, co vraždu spáchali, patří k pravicovým extrémistům. "V této fázi vyšetřování nemůžeme potvrdit, že by pachatelé patřili k extrémistickým skupinám," uvedla mluvčí krajské policie v Bratislavě Alena Toševová.

Viditelným výsledkem vyšetřování tak byly pouze razie v místech, kde se podle policistů scházejí pravicoví i levicoví extrémisté. Policie kontrolovala fotbalové fanoušky klubu Slovan Bratislava, mezi kterými jsou lidé hlásící se k hnutí skinheads, přímo na tribunách stadionu.

Nevládní organizace policii kritizují

Policisté prohledávali také hudební kluby v centru Bratislavy, kde se naopak scházejí mladí lidé s levicovým zaměřením. To vyvolalo kritiku nevládních organizací, podle kterých si policie neví rady a neumí zasáhnout proti pravicovým extrémistům.

Jednadvacetiletý Daniel Tupý zemřel na začátku listopadu v Bratislavě. Studenta filozofické fakulty a jeho sedm kamarádů napadla na bratislavském Tyršově nábřeží skupina mužů. Útočníci je pobodali noži, zbili a pokopali. Tupý zemřel ještě před převozem do nemocnice, dalších pět mladíků bylo zraněno. Z útoku jsou podezřelí neonacisté.

Vražda vyvolala jedny z největších veřejných protestů na Slovensku od listopadu 1989. Na náměstích v Bratislavě a v Košicích se sešly tisíce lidí, kteří protestovali proti neonacismu.

Podrobněji ČTĚTE ZDE.

Poslanci žádají odpověď

To, proč se policii zatím vraždu nepodařilo vyřešit, chtějí slyšet také slovenští poslanci. Ti jako jeden z bodů na prosincovou schůzi parlamentu zařadili zprávu ministra vnitra o vyšetřování vraždy Daniela Tupého.

Ministr vnitra Vladimír Palko tvrdí, že policie po vraždě Daniela Tupého přitvrdila svůj boj proti extrémismu. Podle Palka je situace na Slovensku navíc v této oblasti lepší než v okolních zemích včetně Česka. "Policie zasahuje tvrději a rázně proti některým projevům intolerance a extremismu. Ministerstvo například nepovoluje koncerty některých hudebních skupin, které produkují hudbu s rasistickými a extremistickými texty," uvedl Palko.

Policie už zasáhla také proti Slovenské pospolitosti, politické straně s ultranacionalistickým programem. Její šéf Marián Kotleba a několik dalších lidí bylo obviněno z propagace extremistických hnutí.

Profil strany Slovenská pospolitost NAJDETE ZDE.

Podle Palka se navíc zpřísní také legislativa. Pokud například příslušníci hnutí skinheads spáchají násilný trestný čin, budou podle ministra automaticky stíháni i za podporu hnutí směřujících k potlačení práv a svobod.

 

Právě se děje

Další zprávy