Bratislava - Slovensko se připravuje na naplnění černých scénářů.
Důvodem je zadluženost, která už letos přesáhne 50 procent, což spustí takzvanou "dluhovou brzdu", píše server Aktuálne.sk.
Přes "zakázanou" hranici přitom Slováky popostrčí i jejich spoluúčast na takzvaném eurovalu - Evropském stabilizačním mechanismu (ESM), jehož prostřednictvím chce eurozóna bojovat s dluhovou krizí.
Vyšší daně nepomůžou
Ještě donedávna slovenské ministerstvo financí předpokládalo, že veřejný dluh překročí 50procentní metu až v roce 2014.
Z návrhu státního rozpočtu na příští rok, který ve středu schválila vláda premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ovšem vyplývá, že "sekera" Slovenska vyšplhá už letos na 52 % HDP. A v roce 2015 to bude dokonce 56 procent.
Šéfa státní kasy Petera Kažimíra tak čeká vysvětlování, proč se Slovensko potápí do stále větších dluhů a jak je chce snížit.
Kabinet doufá, že část dluhu zalepí schválené zvýšení daně z příjmů právnických osob. Představitelé asociace zaměstnavatelů ale tvrdí, že opatření naopak povede k menšímu výběru.
Slováky potápí i zadluženost Řecka
Pokud deficit poroste podle prognóz, vláda nebude moci zvyšovat výdaje, ministři se budou muset připravit na nižší platy a rovněž premiér bude mít zakázáno rozdávat peníze ze svých rezerv.
Podle analytika Volksbank Slovensko Vladimíra Vaňa se dluh nafukuje mimo jiné kvůli horšímu ekonomickému růstu i pomalému ozdravování veřejných financí.
Bratislava se bojí i eurovalu, do něhož přispěje celkem 660 miliony eur. Nemusí ale jít o konečnou částku.
"V případě, že by se veřejní věřitelé dohodli na odpuštění části dluhu Řecku, museli bychom do ESM poslat více," řekl Aktuálne.sk analytik X-Trade Brokers Kamil Boros. On sám to přitom považuje za velmi pravděpodobnou variantu.
Situaci na Peloponéském poloostrově se totiž stále nedaří stabilizovat a z Atén neustále přicházejí varování, že bez další půjčky Řecko nepřežije. A aby nebylo špatných zpráv málo, nezaměstnanost v zemi překročila 25 procent populace v produktivním věku.