Slováka smetla lavina. Záchranáři ho našli až na druhý den mrtvého

ČTK ČTK
23. 12. 2018 16:25
Zasypaného slovenského turistu v Tatrách záchranáři našli po dvou dnech pátrání. Bohužel mrtvého.
Sníh v Evropě
Sníh v Evropě | Foto: Hotel Verwall Ischgl

Bratislava - Lavina ve Vysokých Tatrách zasypala v sobotu turistu, na vlastní oči to viděli dva jeho kamarádi. Záchranáři museli kvůli tmě a zhoršení počasí pátrací akci přerušit, tělo se jim podařilo najít až dnes, uvedl server Sme.sk. Neštěstí se stalo v Mlynické dolině.

"Prohledali jsme celý žlab. Lavina je úzká, dlouhá od vrcholu hřebene až do údolí," řekl v sobotu televizi Joj záchranář Maroš Červienka. Ani záchranáři, ani speciálně vycvičení psi nebyli při sobotním pátrání úspěšní. Turistu se podařilo najít až dnes dopoledne.

"Lavinoví psi rychle označili místo, kde se zasypaný 39letý turista slovenské národnosti nacházel, bohužel bez známek života," citoval server Sme.sk vyjádření záchranářů.

V nejvyšších polohách slovenských velehor bylo na sobotu avizováno mírné lavinové nebezpečí, což představuje druhý stupeň na pětidílné mezinárodní stupnici. V nižších a středních polohách platil první stupeň, tedy malé lavinové nebezpečí. Dotyční turisté se podle serveru Noviny.sk ocitli ve špatnou chvíli na špatném místě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy