Jako by tam vybuchla bomba. Záhadná smrt horolezců v Himálaji: zřejmě zabíjel vzduch

ČTK ČTK
14. 10. 2018 16:30
Smrt pěti Jihokorejců a jejich čtyř nepálských průvodců zřejmě způsobil proud vzduchu vyvolaný pádem laviny.
Nepál, ilustrační foto
Nepál, ilustrační foto | Foto: Reuters

Káthmándú - Záchranářům v Nepálu se podařilo z horského údolí přepravit těla devíti horolezců, kteří zahynuli na úpatí vrcholu Gurja Himal (7193 metrů nad mořem). Také se začaly vyjasňovat okolnosti smrti pěti Jihokorejců a jejich čtyř nepálských průvodců. Tu zřejmě přímo nezpůsobila dosud uváděná sněhová bouře, ale proud vzduchu vyvolaný pádem laviny.

"Základní tábor vypadal, jako by tam vybuchla bomba," řekl agentuře AFP Dan Richards z americké organizace Global Rescue, která se záchranářskou operací pomáhala. Jihokorejská expedice tábořila v nadmořské výšce asi 3500 metrů v blízkosti žlabu, kterým se spustila masa sněhu, ledu a kamení. Podle záchranářů tábor zničil následný nápor vzduchu vycházejícího ze žlabu.

Těla horolezců byla rozptýlená i několik stovek metrů od sebe a měla zranění na hlavách i polámané kosti. Po sérii letů byly pozůstatky přepraveny do města Pókhara, několik desítek kilometrů jihovýchodně od místa tragédie. Po pitvách budou předány pozůstalým, napsala agentura AP.

Zatím není jasné, kdy přesně Jihokorejci a jejich nepálský doprovod zahynuli. Pod Gurja Himal, o jehož zdolání se horolezci nepokoušejí příliš často, tábořili podle AFP od začátku října.

Pátrací akce byla vyhlášena v sobotu, poté co o sobě expedice 24 hodin nepodala žádné zprávy. Těla obětí však během soboty nebylo možno vyzvednout kvůli nepříznivému počasí.

Úmrtí devíti osob představuje nejhorší horolezecký incident v Himálaji od roku 2015, kdy lavina vyvolaná zemětřesením zasáhla tábor pod Mount Everestem a zabila 18 lidí.

Mezi nynějšími mrtvými je i jihokorejský horolezec Kim Čchang-ho, který v roce 2013 o osm dní překonal rekord v rychlosti zdolání všech světových osmitisícovek bez kyslíkového přístroje. Čtrnáct nejvyšších vrcholů světa stihl za sedm let, 11 měsíců a šest dní.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zápasník Artur Omarov postoupil na olympijské hry

Zápasník řecko-římským stylem Artur Omarov se probojoval na olympijské hry. Na turnaji světové kvalifikace v Sofii porazil tři soupeře a coby finalista váhové kategorie do 97 kilogramů si jako jediný český reprezentant zajistil účast v Tokiu. Pod pěti kruhy bude soutěžit ve 32 letech poprvé.

"Jsem strašně šťastný. Konečně se mi to podařilo, po takový době," radoval se ve videopřenosu na facebooku Českého svazu zápasu po klíčovém vítězství nad Litevcem Viliusem Laurinaitisem. Na cestě do semifinále předtím porazil Damiana von Euwa ze Švýcarska a Němce Petera Öhlera. V neděli se utká o turnajové prvenství s Alexem Szökem z Maďarska.

Další zprávy