reklama
 
 

Na severu Česka bude silně sněžit, v Krkonoších a Jeseníkách hrozí laviny

Aktualizováno 11. 12. 2018 14:26
Ve vyšších polohách na severu země a na Českomoravské vrchovině bude od úterního odpoledne do středečního rána silně sněžit. Na horách může místy napadnout až dvacet centimetrů sněhu. Horské služby v Krkonoších a Jeseníkách vyhlásily první - nejnižší - stupeň lavinového nebezpečí. V níže položených místech pak hrozí v noci náledí.

Sněhové srážky se budou vyskytovat od středních poloh, intenzivnější budou na horách na severozápadě, severu a severovýchodě ČR a na Českomoravské vrchovině. "Předpokládá se, že v uvedených oblastech napadne do středečního rána 5 až 15 cm, na horách místy i kolem 20 cm," informoval v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Výstraha před novou sněhovou pokrývkou platí v částech devíti krajů od dnešních 11:30 do středečních 8:00.

V nižších a středních polohách se pak bude od dnešního večera tvořit náledí a zmrazky. Aktuální výstraha platí v celé zemi do nadmořské výšky 600 metrů nad mořem od dnešních 19:00 do středečních 9:00. Meteorologové ale předpokládají, že se náledí a zmrazky budou tvořit i v dalších dnech.

Řidiči by měli sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. Doporučuje se zimní výbava, při cestách do hor i sněhové řetězy, nutné jsou zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku. Na horách by lidé měli sledovat informace Horské služby a dodržovat její pokyny. V případě mokrého sněhu vznikají škody na lesním porostu a polomy, dodali meteorologové.

V Krkonoších a Jeseníkách vyhlásili první stupeň lavinového nebezpečí

Horské služby v Krkonoších a Jeseníkách v úterý vyhlásily po sněžení v minulých dnech první, nejnižší stupeň lavinového nebezpečí.

Na hřebenech Krkonoš je kolem 50 centimetrů sněhu, který napadl za poslední tři dny, uvedl na webu Pavel Cingr z krkonošské horské služby. Více sněhu je na závětrných svazích a v závětrných žlabech.

"Sníh padal za působení silného západního až severozápadního větru a napadl na holou zem. Tendence lavinového nebezpečí je setrvalá," sdělil Cingr. První stupeň lavinového nebezpečí vyhlásila krkonošská horská služba už také v pondělí.

Na vrcholcích Jeseníků leží podle dispečera jesenické horské služby Jiřího Hejtmánka kolem 30 centimetrů sněhu, na závětrných svazích je vrstva ještě podstatně vyšší. Díky sněhové nadílce už mohou konečně do hor vyrazit také běžkaři, v Jeseníkách nadále sněží.

Při prvním lavinovém stupni z pětibodové stupnice jsou podmínky pro túry všeobecně bezpečné. Nebezpečná místa se vyskytují pouze ojediněle. Zvýšená opatrnost je nutná na svazích se sklonem nad 40 stupňů.

autor: ČTK | 11. 12. 2018 12:32

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama