Bratislava - Na Slovensku začaly parlamentní volby. Volební místnosti se otevřely v sedm hodin ráno.
Voliči u našich východních sousedů mají na hlasování pouhý den, hlasovat mohou do desíti hodiny večer.
Poté by měly být známy i první odhady výsledků. Vycházet budou - stejně jako v Česku před čtrnácti dny - z průzkumů mezi voliči, kteří budou opouštět volební místnosti.
Oficiální výsledky voleb by měly být známy v neděli dopoledne.
Fico jako Paroubek?
Favoritem letošního hlasování je levicový Směr-SD stávajícího premiéra Roberta Fica. Může jej ale potkat stejný osud, jako jeho české ideové dvojče Jiřího Paroubka.
Volby pravděpodobně také vyhraje, není však jisté, že bude schopen opět sestavit vládu s většinovou podporou parlamentu. Většinu ve stopadesátičlenné Národní radě by totiž mohli obsadit zástupci až pěti menších středopravých stran.
Ficův směr před volbami začal u voličů ztrácet. Propad preferencí vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) potvrdilo hned několi průzkumů veřejného mínění těsně před sobotními parlamentními volbami. Její popularita klesla pod 30 procent.
Ve stínu nahrávky
Závěr kampaně poznamenala i aféra kolem nahrávky, jež údajně naznačuje, že Fico byl zapleten do nelegálního financování své strany. Premiér ale záznam označil za podvrh, který má poškodit Směr-SD a podal trestní oznámení na šéfredaktora deníku Sme.
Tento list zveřejnil zvukový záznam, který prý obdržel z anonymního e-mailu, na svých internetových stránkách.
O hlasy asi čtyř milionů slovenských voličů usiluje 18 politických stran a hnutí. O budoucí vládě a rozložení sil v Národní radě nakonec podle politologů rozhodne asi především to, kolik jich překročí pětiprocentní hranici, která je nutná pro vstup do parlamentu. Řada stran se totiž v předvolebních průzkumech pohybovala právě kolem pěti procent.
Svůj hlas už odevzdalo několik tisíc slovenských voličů, kteří žijí v zahraničí. Slováci na rozdíl od Čechů mohou volit korespondenčně. Letošní volby na Slovensku přinášejí i několik novinek. Poprvé mohou například hlasovat vězni, avšak pouze ti, kteří nebyli odsouzeni za zvlášť závažné zločiny.