Slováci si "užívají" kampaně i dnes

Tomáš Fránek
17. 6. 2006 16:49
Nové Mesto nad Váhom - Do poslední chvíle se snaží politici především v regionech a z menších stran přesvědčit slovenské voliče, aby jim dali svůj hlas.  

Ve hře tak jsou peníze za preferenční hlasy, dárky pro voliče, v ulicích se ještě objevily nově vylepené plakáty nebo se politici přímo v ulicích znovu snaží voliče přesvědčit, aby je volili.

HZDS tak ještě dnes odpoledne uspořádala v centru Nového Města nad Váhom koncert kapely Borovovanka. Podívat se přišli většinou lidé, kteří právě Mečiarovo hnutí stejně volili. "HZDS tady má dobré kandidáty, takže jsem se zakroužkovala a dala jim preferenční hlas," říkala Mária Moravčíková.

Už nás nepřesvědčíte

Stejně jako další lidé i ona potvrzovala, že dnešní přesvědčování už by stejně nemělo vliv na rozhodnutí koho volit. "Bavila jsem se o tom i s manželem a známými a každý už měl vybráno dávno," dodávala Mária Moravčíková.

Ani podle sociologa Milana Kardoše už dnešní agitace nemůže většinu lidí, kteří přijdou volit, nijak výrazně ovlivnit. "Jasně, že se najdou lidi, kteří si vezmou peníze nebo dárek a třeba je to přesvědčí o tom, že by měli jít volit, ale celkový výsledek to samozřejmě neovlivní," uvedl.

Ústřední volební komise potvrdila, že dostala informace o tom, že politici rozdávali voličům různé dárky a poukázky na slevy za to, že jim odevzdali hlas. A potvrdila, že zákon nestanoví volební moratorium, a tak může agitace pokračovat i v den voleb.

Podle komise by tak bylo protiprávní pouze to, kdyby se agitace odehrávala ve volební místnosti, takový případ ale zaznamenán nebyl.

Na kampaň, kdy politici nabízeli peníze za to, že dostanou preferenční hlasy, už reagovaly také politické strany. Směr se tak chce zbavit svého kandidáta Ondreja Kovalského, který voličům za preferenční hlasy nabízel společně s lidmi s dalších stran v Banské Bystrici pět tisíc korun.

První trestní oznámení

Směr na Kovalského navíc podal první "volební" trestní oznámení pro zneužití jména a loga strany, od svého kandidáta, který platil za hlasy se distancovala i Slovenská národní strana.

Petr Polák z organizace Nová romská generace další malá strana Náděj poslala do jedné z rómských osad na východě Slovenska autobus a lidem za hlas nabízela sta korun. Strana to ale popřela.

V Novém Meste nad Váhom podobně jako v dalších regionech Slovenska je podle členů volební komise zatím volební účast průměrná, více voličů bylo volit dopoledne. Nejvyšší, až padesáti procentní účast, hlásí volební komise v Bratislavě a na jihu Slovenska.

"Teď jeli lidé k vodě, nakupovat nebo na zahrady, čekáme, že zase víc lidí přijde odpoledne," říkali lidé z volební komise nedaleko centra města.

Všichni si věří

Čas pro to jít volit si někteří lidé volili také podle toho, jak se dnes hraje mistrovství světa ve  fotbale. "Šel jsem raději volit po obědě, abych se mohl dívat především na zápasy Česka a pak večer Itálie," říkal Pavol Bujan z Nového Města.

Zatímco voliči ještě mají několik hodin čas na to, aby se rozhodli, většina slovenských politiků už odvolila a chystá se na noční čekání na výsledky v centrálách svých stran.

A kromě dvou hlavních rivalů Róberta Fica a Mikuláše Dzurindy, kteří výsledek svých stran nechtěli příliš komentovat, ostatní šéfové stran si věří. Šéf Slovenské národní strany Ján Slota uvedl, že strana získá dvanáct až patnáct procent, Vladimír Mečiar zase uvedl, že HZDS získá pětinu hlasů.

A ve dvojciferný výsledek věří i šéf Křesťanskodemokratického hnutí Pavol Hrušovský.

 

Právě se děje

Další zprávy