reklama
 
 

Slováci chtějí zabránit odstřelu desítek medvědů, dají miliony na odpadky

18. 8. 2016 14:00
Slovensko uvolní v přepočtu desítky milionů korun na zajištění odpadků ve Vysokých a Nízkých Tatrách. Chce tak zabránit střetu medvědů s obyvateli a návštěvníky podhůří.

Bratislava/ŠtrbaMedvědi ve Vysokých a Nízkých Tatrách si podle odborníků zvykli scházet za lehko dostupnou potravou ve volně postavených nádobách s odpadky. Vznik nových kontejnerových míst má teď zamezit střetu šelem s lidmi.

Odstřel chráněných šelem, které scházejí do obydlených oblastí, nepokládá ministerstvo životního prostředí bez prosazení preventivních opatření za správný postup.

"Není řešením žádat ministerstvo o povolení k odstřelu desítek medvědů, a přitom nemít zajištěny kontejnery. Musíme předcházet rizikovým situacím a jít cestou prevence. Proto jsem podepsal udělení dotace pro vznik kontejnerových míst v problematických lokalitách," řekl slovenský ministr životního prostředí László Sólymos.

Stát poskytne samosprávě dotaci 1,5 milionu eur (40,5 milionu Kč) na zmiňovaná opatření včetně budování boxů na nádoby s komunálním odpadem tak, aby kontejnery již nebyly přístupné divoké zvěři.

Medvědi ztrácejí plachost, odstřel byl nutný

O odstřel dvou desítek medvědů žádala samospráva ve Vysokých Tatrách, která dostane hlavní část ze zmiňované dotace. Letos v dubnu město Vysoké Tatry v podhůří stejnojmenného nejvyššího pohoří Slovenska vyhlásilo mimořádnou situaci právě kvůli zvýšenému výskytu těchto šelem v tamních osadách. Mezi ně patří i centra cestovního ruchu Štrbské Pleso nebo Tatranská Lomnica.

"Tento rok byla situace dramatická i ve městě Vysoké Tatry. Medvědi ztratili plachost a chodili také přes den. Bylo nutné uskutečnit jeden odstřel," poznamenal ředitel správy Tatranského národního parku Pavol Majko. Dodal, že zajištění nádob s odpadky využívají také severské státy Evropy, Kanada či Spojené státy.

Se zvýšeným výskytem medvědů se samospráva v Tatrách potýká už delší dobu. Pracovníci správy národního parku dosud využívali na plašení medvědů také elektrické ohradníky, jejichž využití u obydlí je ovšem komplikované. Tato zařízení se osvědčila spíše u vysokohorských chat nebo na ochranu včelích úlů.

autor: ČTK | 18. 8. 2016 14:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama