Češi byli zvýhodňováni, říká o Československu Slota

Zdeněk Mihalco
28. 10. 2008 14:38
Rozhovor se slovenským vládním politikem Jánem Slotou
Ján Slota, předseda Slovenské národní strany
Ján Slota, předseda Slovenské národní strany | Foto: Ondřej Besperát

Bratislava - V médiích se objevují hlavně jeho slovní útoky na maďarské politiky a vulgární výroky, kdy například Jana Švejnara označil za "amerického přivandrovalce a hnůj".

V rozhovoru pro deník Aktuálně.cz dlouholetý šéf vládní Slovenské národní strany (SNS) Ján Slota poodkrývá své názory na fungování EU nebo rozpad Československa.

"Česko si podle mě ze společného majetku ukrajovalo víc, než mu patřilo," říká politik, který jedním dechem dodává, že vztahy Čechů a Slováků zůstávají přátelské a "nadstandardní". Komentuje i současnou českou politiku a neopomene podotknout, že někteří čeští politici podle jeho názoru "lezou Američanům někam".

"Turci nejsou Evropané - mentalitou, ani nábožensky, ani kulturou, a co je na tom nejhorší, jsou muslimové," myslí si o vyhlídkách Turecka na vstup do EU.

K takovým tématům Ján Slota odpovídá rozvážně, rozruší ho až otázky týkající se slovensko-maďarských vztahů.

Čtěte druhou část rozhovoru: Slota přirovnal slovensko-maďarské spory k Mnichovu 38

Aktuálně.cz: Tento rozhovor vyjde 28. října. Je pro vás tento den důvodem k oslavě?

Určitě ano, byl to významný den z historického pohledu pro Čechy i Slováky, pro které to bylo prolomení tisíce let pod vládou Uherska, kdy ani nebyli národem.

A.cz: Napadne vás jedna věc, jedna výhoda společného státu, kterou teď Slovensko postrádá?

Čím větší je stát, a čím má tedy větší ekonomické zázemí, tím je to pro jeho vývoj výhodnější. Od začátku se jeho představitelé - myslím Masaryka nebo Beneše - na Slováky dívali s nadhledem. Oba prosazovali fenomén československého národa. Ale spojení do jednoho státu nebylo výhodné pro oba dva národy stejně. Výhodnější to bylo pro český národ. To se během spolužití projevovalo různým napětím.

Ján Slota
Autor fotografie: Ondřej Besperát

Ján Slota

  • Ján Slota (55), politik, jeden ze zakladatelů a dlouholetý předseda vládní Slovenské národní strany (SNS) a poslanec Národní rady Slovenska
  • Roky byl primátorem Žiliny
  • Nechvalně proslul svými slovními útoky hlavně na maďarské politiky a vulgárními výroky. Například Jana Švejnara v opilosti označil za "amerického přivandrovalce a hnůj", maďarskou ministryni zahraničí Kinzu Gönczovou přirovnal k Hitlerovi a nazval ji chudinkou. 
  • Slovenská národní strana si drží více než desetiprocentní preference, v Národní radě Slovenska má nyní 20 mandátů

Víme, že několikrát došlo k zásadním konfliktům, ať už mezi Masarykem a Benešem na straně jedné a Štefánikem nebo Hlinkou na straně druhé. Rozdělení našich států ukázalo, že oba národy k sobě mají velmi blízko - řečí nebo mentalitou. Ale zároveň bylo rozdělení dobré v tom, že se nepokračovalo v sebeklamu na jedné ani druhé straně.

A.cz: Jak tedy Češi podle vás byli zvýhodňováni?

Vemte si rozdělování peněz: jak se stavělo metro v Praze, kam směřovaly největší investice do výstavby dálnic a tak dále. Česko si podle mě ze společného majetku ukrajovalo víc, než mu patřilo. Naše vztahy jsou ale i nadále nadstandardní, přátelství mezi našimi národy je jednoznačné, a to nejen mezi politiky, ale i mezi obyčejnými lidmi. Přestože slovenská ekonomika zatím není silná tak jako česká, v reformách, které Slovensko zavedlo, vaši zemi jednoznačně předběhlo a ukazuje se, že ekonomiku Česka doháníme.

A.cz: Většinu reforem zavedla předchozí pravicová vláda Mikuláše Dzurindy, vůči které jste byli v opozici. Znamená to tedy, že její reformy teď hodnotíte kladně?

Některé kroky předcházející vlády byly kroky správným směrem. I když například privatizace strategických podniků neznamenala jen krok zpět, ale deset kroků zpět. Ale třeba rovná daň byla krokem úspěšným a posunula vývoj Slovenska dopředu.

A.cz: Reformy se snaží provádět i současná česká vláda. Ke kterému českému politikovi nebo straně máte nejblíže?

Nikdy jsem netajil sympatie k Václavu Klausovi. Je to vynikající ekonom. Blízký je mi i v tom, že je otevřený a vidí i aktivity EU nebo představitelů států, které jsou v EU podstatně silnější než naše dvě malé země. Proti tomu někteří jiní čeští politici lezou Američanům někam. Nechci vnášet napětí mezi naše národy, ale je to můj osobní názor a nemám obavy jej říct nahlas.

Když byl v čele ODS Václav Klaus, byla mi sympatická ODS. Od doby, co odešel, je to jakoby jiná strana. I vaše poslední krajské a senátní volby ukázaly, že ODS s novým vedením totálně propadla.

A.cz: Mluvil jste o názoru Václava Klause na EU. Vy chcete kandidovat do europarlamentu. Co tam chcete prosazovat?

Naše strana byla vždy zastáncem vstupu Slovenska do EU, na druhé straně se nám nelíbí, že někteří politici ze západní Evropy chtějí vytvořit megastát, ve kterém by se malé národy, jako například i Česko a Slovensko, mohly ztratit. Prosazujeme EU jako unii národních států.

Ján Slota v poslanecké lavici Slovenské národní rady
Ján Slota v poslanecké lavici Slovenské národní rady | Foto: Ondřej Besperát

A.cz: Jste pro Lisabonskou smlouvu?

Naše strana hlasovala pro Lisabonskou smlouvu, ale byla to věc koaliční dohody. Bylo mi vcelku sympatické, že Irové Lisabonskou smlouvu nepodpořili.

A.cz: Jak by se EU měla dál vyvíjet? Jste pro vstup Ukrajiny nebo Turecka do EU?

Byl by to velmi nešťastný krok. Turci nejsou Evropané - mentalitou ani nábožensky ani kulturou, a co je na tom nejhorší, jsou muslimové. I současná turecká vláda vede zemi tak, že je stále více islamizovanou. Co se týče Ukrajiny, ani u ní by nebylo vhodné, aby vstoupila do Evropské unie. Má obrovské vnitří problémy, mezi východem a západem. V průmyslové východní části mají jednoznačně převahu Rusové nad Ukrajinci a rozpory, které tam jsou, zůstanou stále. Vstupem Ukrajiny do Unie by se tyto rozpory mohly přenést i do samotné EU.

A.cz: Slovensko a Maďarsko jsou členy EU. Lze situaci na Ukrajině srovnávat se slovensko-maďarskými spory?

Není to podobné, tam jde o zemi plnou sporů, my jsme dva samostatné státy.

A.cz: Ale na Ukrajině žije početná ruská menšina, stejně tak na Slovensku žije početná maďarská menšina.

Ukrajinsko-ruské vztahy jsou výbušné. Ukrajinský prezident rozpustil parlament, jsou před předčasnými volbami a situace tam dál graduje. Situace mezi Slovenskem a Maďarskem má určitě velmi daleko k takovým napjatým vztahům, jaké jsou mezi jednotlivými politickými stranami na Ukrajině.

Čtěte druhou část rozhovoru: Slota přirovnal slovensko-maďarské spory k Mnichovu 38

 

 

Právě se děje

Další zprávy