Německý Die Welt upozorňuje, že rakouské volby mohou mít dopad i na situaci v dalších státech.
"V listopadu se volí ve Spojených státech, příští rok v květnu ve Francii a na podzim 2017 do německého Spolkového sněmu. Ve všech těchto zemích mají dobré vyhlídky politici, kteří podporují předsudky, čerpají energii z napětí ve společnosti a vezou se na vlně rozčarování z etablovaných politických stran," napsal deník.
"Kdo chce zastavit posilování těchto 'populistů', musí toho udělat víc, než jim jen nadávat do 'nacistů' a 'idiotů'," uvedl.
Úderem deváté hodiny začalo sčítání bezmála 900 000 korespondenčních hlasů. A jak dopadne, s napětím čekají nejen v Rakousku, ale v celé Evropě.
Předběžné analýzy naznačují, že kandidát Zelených by nakonec mohl svého rivala těsně porazit. Institut SORA mu předpovídá konečný náskok o 2888 hlasů. Po neděli přitom Hofer vedl náskokem 144 006 hlasů.
Jasno by mělo být kolem 17. hodiny.
"Těsný souboj v prezidentských volbách odkrývá polarizaci země," píše ve svém komentáři šéfredaktorka listu der Standard Alexandra Föderl-Schmidová.
"Alexander Van der Bellen a Norbert Hofer byli kandidáty, kteří nemohli být rozdílnější," dodává s tím, že už první kolo voleb ukázalo odlišné volební chování mezi městy a venkovem.
Šéfredaktorka dodává, že notnou část hlasů, které získal Van der Bellen, byla proti Hoferovi.
Zelená města, modrý kraj. Nedělní volby mimo jiné ukázaly, že Hofera odmítají ve městech, Van der Bellena ve zbytku země.
And one with cities annotated. #VanderBellen has cities; #hofer the shires. #austrianelection pic.twitter.com/4sJvRWxKbU
— Peter Foster (@pmdfoster) May 23, 2016
"Jsem v politice už dlouho a nikdy jsem nezažil volební noc, jako je tahle," zhodnotil Norbert Hofer neděli v televizi ORF. "Musím pracovat rok či dva a poté všichni uvidí, že jsem OK, že nejsem nebezpečný," dodal.
Jak si vede krajní pravice v Evropě? Shrnuje to přehledná infografika The New York Times.
How far is Europe swinging to the right? https://t.co/KhJOT8OrfL pic.twitter.com/gOaxeXEBJM
— The New York Times (@nytimes) May 23, 2016
Připomeňme si, jak to v tuto chvíli vypadá - modré oblasti hlasovaly pro Hofera, zelené pro Van der Bellena.
Hier ist es, das vorläufige Endergebnis. Die Details für euren Ort: https://t.co/LxteoSnig9 #bpwahl16 pic.twitter.com/H9RFO3jscm
— derStandard.at (@derStandardat) May 22, 2016
Prezidentské volby v Rakousku dominují i zahraničním médiím, všímá si rakouský der Standard.
Minimálně na sociálních sítích jsou lidé rozpolceni, pokud jde o hodnocení kandidáta Svobodných Norberta Hofera a jeho voličů.
Podle některých by se v případě vítězství stal prvním fašistickým prezidentem v Evropě od 2. světové války. Podle jiných není jeho úspěch výsledkem hlasování krajní pravice, ale běžných lidí.
Definitivní verdikt voličů se zřejmě Rakušané dozvědí až večer.
So who is the winner? It will come down to postal votes in the eve. #austrianelection @dwnews @dw_business pic.twitter.com/JchHq0zEcb
— Fanny Facsar (@FannyFacsar) May 23, 2016
Dobré ráno, během noci k žádnému zásadnímu posunu nedošlo. Stále zbývá sečíst na 750 000 korespondenčních hlasů. Výsledek by nicméně měl být znám během pondělí.
NEDĚLE
Podle televize ORF je první část korespondenčních hlasů sečtena, většina z nich byla pro Van der Bellena. Šance obou kandidátů vidí televize v prognóze jako vyrovnané.
DPA označila dnešní druhé a závěrečné kolo prezidentských voleb v Rakousku za infarktové finále a hlasování bez výsledku.
Agentura rovněž uvedla, že pokud by po započtení korespondenčních lístků oba kandidáti získali stejný počet hlasů, muselo by se konat další kolo voleb.
"Budeme si muset počkat do zítřka," uznal Norbert Hofer fakt, že konečné výsledky budou známé až v pondělí.
"Tohle si nikdo z nás nepřál. Oba dva jsme se chtěli dobře vyspat," dodal. Stejný názor na výsledky voleb vyslovil i Van der Bellen.
Na mapce je přehledně vidět, kde vyhrál Hofer (modrá) a kde Van der Bellen (zelená).
Österreich in zwei Lager gespalten: Van der Bellen dominiert Wien, Hofer auf dem Landhttps://t.co/Cj8cSYoZif pic.twitter.com/E01EbdJRKM
— Kronen Zeitung (@krone_at) May 22, 2016
Krajně pravicová zdravice z Nizozemska.
Very well done Norbert Hofer - FPÖ
— Geert Wilders (@geertwilderspvv) May 22, 2016
Hopefully President tomorrow! pic.twitter.com/JiFoBukRLV
Rakousko je v nevídané nejistotě. Televize ORF předpovídá, že po započtení korespondenčních hlasů bude výsledek extrémně těsný.
Van der Bellen a Hofer večer v televizním studiu.
Hofer podle ministerstva vnitra zvítězil s výjimkou Vorarlberska a Vídně ve všech spolkových zemích, Van der Bellen ale v jednotlivých zemích uspěl ve velkých městech. S předběžnými výsledky mohou výrazně zamíchat korespondenční hlasovací lístky, kterých bylo vydáno takřka 900 000, což je rekordní množství. Odhaduje se, že korespondenčně nakonec hlasovalo okolo 700 000 voličů. Takto odevzdané hlasy budou sečteny v pondělí.
Jak to v pondělí dopadne (asi).
ORF-Prognose beruht anscheinend auf 60/40 pro-van-der-Bellen-Verteilung bei Briefwählern.Zu optimistisch? @ArminWolf pic.twitter.com/EN3io6YeFF
— Peter R. Neumann (@PeterRNeumann) May 22, 2016
Má Van der Bellen ještě šanci?
Van der Bellen ztrácí 144 tis. hlasů. Aby vyhrál celkově, musel by v korespondeční volbě vyhrát o dost, cca 58:42 pct.
— Jan Lipold (@jan_lipold) May 22, 2016
Takže potvrzeno. Hofer zatím těsně vede, ale zítřejší sečtení korespondenčních hlasů ještě může výsledek zvrátit.
Zatím nerozhodnuto.
Lt. ORF-Hochrechnung Hofer dzt. um 1.208 von 4.400.000 Stimmen vorn, aber Schwankungsbreite noch immer +/- 0,7%.
— Armin Wolf (@ArminWolf) May 22, 2016
Rakouské ministerstvo vnitra oznámilo, že podle předběžných výsledků získal Norbert Hofer 51,9 procenta hlasů. Nejsou do toho však ještě započteny korespondenční hlasy. Sám Hofer oznámil, že je třeba počkat s konečnými výsledky do zítřka.
Po sečtení 99,8 procenta hlasů je stav vyrovnaný 50:50. Mnoho tedy zatím nevíme. Jméno nového rakouského prezidenta se tedy zřejmě dnes nedozvíme, protože korespondenční hlasy se budou sčítat až zítra. Podle televize ORF je jich tolik, že o výsledku rozhodnou.
Tyrolsko zřejmě těsně pro Hofera. Získal tam 50,7 procenta hlasů.
V některých vídeňských obvodech je vítězství Van der Bellena opravdu drtivé. Dostal přes 75, nebo dokonce 77 procent hlasů.
Připomínáme ještě jednou mimořádnost těchto voleb: Pokud by zvítězil Norbert Hofer, byla by to první výhra krajní pravice v západní Evropě po druhé světové válce ve svobodných volbách. Ať už parlamentních, nebo prezidentských. V kampani rezonovala témata imigrace, přijímání či nepřijímání uprchlíků a soužití s islámem. V Rakousku jde i tak o malou revoluci, protože poprvé nevyhraje kandidát dvou tradičních velkých stran - lidovců a sociální demokracie.
Televize ORF hlásí, že po sečtení 98,2 procenta hlasů je v procentech stav 50 Hofer, 50 Van der Bellen.
Aktualizovaný údaj o volební účasti: 71,9 procenta.
Po sečtení necelých 95 procent hlasů stále těsně vede Van der Bellen.
Ve Vídni sice Van der Bellen jasně vítězí, ale bohužel pro něj tam byla nižší účast než jinde v Rakousku.
Volební komise oznámí výsledky kolem půl osmé večer, nebude v nich ale započteno korespondenční hlasování. To může být pro konečný výsledek klíčové. Výsledek korespondenčního hlasování bude ale znám zřejmě až v pondělí. Také tisková agentura DPA odhaduje, že jméno nového rakouského prezidenta se dozvíme až v pondělí.
V Linci vítězí Van der Bellen se šedesáti procenty.
Po sečtení 82 procent hlasů vede Van der Bellen zhruba o čtyři tisíce.
V Salcburku a okolí podle propočtů jasně vítězí Hofer, dostal přes 55 procent hlasů. V Korutanech, tradiční baště Svobodných, má přes 60 procent.
U mužů vyhrává Hofer, u žen Van der Bellen.
RAK krajně pravicový kandidát #Hofer oslovil více mužů než žen #bwp16 @za_hranici @novakmartin pic.twitter.com/aHVIB7av3x
— Martin Ehl (@MartinCZV4EU) May 22, 2016
Sčítají se hlasy z Vídně, kde je silnější Van der Bellen, a dostal se tak do vedení.
Now including Vienna votes #bpw16 pic.twitter.com/7CXEdexof4
— Michael Wohlgemuth (@wohlgemu) May 22, 2016
Zatím velmi těsné...
Das #Österreich-Grunzen war schon unerträglich = #bpw16 #ORF2 #bpwahl16 pic.twitter.com/5qXoZUpWbq
— Martin Kaindel (@MartinKaindel) May 22, 2016
Agentura SORA zpřesňuje odhad na 50,1 procenta pro Hofera a 49,9 procent pro Van der Bellena. Oficiální výsledky mají být zveřejněny po půl osmé večer.
Volební účast byla velmi vysoká: 72,4 procenta.
V Pinkafeldu, odkud pochází a kde volil, získal Hofer podle průzkumu 73 procent hlasů.
Televize ORF nyní uvádí dokonce 50,2 procent pro Norberta Hofera a 49,8 procent pro Alxexandera Van der Bellena. Titulek deníku Die Presse - Rozštěpená země - je tak zřejmě velmi přesný.
První odhad ukazuje, že na vyhlášení vítěze si počkáme. Průzkumy dávaly Hoferovi větší náskok. První odhad je tak do jisté míry dobrou zprávou pro Van der Bellena.
První odhad rakouské televize: 50,3 procenta pro Hofera, 49,7 procent pro Van Der Bellena.
Ve volebním štábu Svobodné strany Rakouska (FPÖ) je před oznámením prvních odhadů výsledku klid a většinu z přítomných tvoří novináří, hlásí zpravodaj listu Die Presse.
Velmi kontroverzní výběr prezidenta provedli Rakušané v roce 1986. Zvolili Kurta Waldheima, bývalého generálního tajemníka OSN. Už v prezidentské funkci ale na něj "prasklo", že za druhé světové války v řadách wehrmachtu bojoval proti partyzánům v Řecku, což tajil. Ocitl se v mezinárodní izolaci, ale nerezignoval a dokončil funkční období.
Prezidentský kandidát tweetuje.
Grosser Medienandrang heute Vormittag bei der Stimmabgabe von Alexander Van der Bellen. Jetzt #VanderBellen wählen! pic.twitter.com/u27hcQajEu
— A. Van der Bellen (@vanderbellen) May 22, 2016
Server EUobserver.com uvádí, že Hofer se může stát prvním zástupcem krajní pravice, demokraticky zvolený v "západní“ Evropě po druhé světové válce.
"V těchto volbách jde o směřování země. Jde o výběr mezi otevřeným proevropským Rakouskem, na které můžeme být hrdí, a něčím, co je malé nebo zpátečnické," řekl na svém shromáždění Van der Bellen.
Svůj hlas už dnes odevzdal kancléř Christian Kern i Hofer, který odvolil v domovském městečku Pinkafeld v Burgenlandsku. "Jsem poměrně klidný," řekl Hofer novinářům a dodal, že doufá v zisk kolem 52 procent hlasů.
Předvolební průzkumy vyznívaly těsně pro Hofera, ale výsledek zřejmě bude velmi těžký. Možná budeme znát vítěze až v pondělí, kdy se sečtou korespondenční hlasy Rakušanů, žijících v zahraničí.
"Když pracovní trh nedokáže přijmout další lidi a osoby, které přicházejí do Rakouska a zatěžují sociální systém, když není šance na jejich integraci, tak musíme čestně a otevřeně říct, že nemůžeme nechat hranice otevřené," řekl Hofer v sobotu na posledním předvolebním mítinku.
"Máme povinnost a odpovědnost rozvíjet tuto nádhernou zemi. Těm lidem, kteří si naší země neváží, kteří se zapojili do války ve jménu Islámského státu nebo kteří znásilňují ženy, těm říkám, že nemohou být v Rakousku. Rozlišujeme mezi těmi, kteří s námi chtějí budovat Rakousko, a těmi, kteří chtějí tuto zemi zničit," uvedl.
Titulek rakouského listu Die Presse nepotřebuje další komentář: Rozštěpená země.
Das gespaltene Land https://t.co/MelsX5XqUQ
— DiePresse.com (@DiePressecom) May 21, 2016
Rakouské volby byly vždy tak trochu nudnou záležitostí, která svět moc nezajímala. Tentokrát je ale kvůli radikálním odmítavým názorům Hofera na uprchlíky, islám a Evropskou unii jinak. Dosud jedinou výjimkou byl rok 1999, kdy Svobodní skončili ve volbách druzí se ziskem skoro 27 procent hlasů a měli vstoupit do vlády s lidovci. EU pohrozila tvrdými sankcemi. Nakonec se vše urovnalo, když do vlády nevstoupil tehdejší lídr svobodných Jörg Haider (na snímku).
Van der Bellen avizoval, že když vyhraje on, nedopustí, aby FPÖ sestavovala vládu, kdyby vyhrála parlamentní volby. Podle něj by to ohrozilo pověst Rakouska. Politik je pro to, aby Rakousko bylo dál otevřené uprchlíkům.
Podívejte se na chvíli do předvolební Rakouska v reportáži Aktuálně.cz: Rakušané se bojí ve vlastní zemi. Změna musí přijít,m říká šéf tyrolské krajní pravice.
Podle prvních zpráv je účast vysoká a zřejmě přijde více voličů, než před měsícem v prvním kole. Tehdy odevzdalo svůj hlas 63 procenta oprávněných voličů. Na dnešním snímku hlasuje Norbert Hofer.
Reportér Aktuálně.cz tento týden hovořil s předsedou FPÖ v Tyrolsku Markusem Abwerzgerem. Ten kromě jiného ostře kritizoval německou kancléřku Angelu Merkelovou. Její vstřícný postoj k uprchlíkům prý způsobil Rakousku velké problémy.
Připomeňme si, že v Rakousku vládne „velká koalice“ sociálních demokratů a lidovců. Loni zpočátku byla vůči uprchlíkům vstřícná, pak ale otočila a iniciovala zavření takzvané balkánské trasy. Mnoho Rakušanů je s koalicí nespokojeno, což vyjádřili v prvním kole prezidentských voleb.
Hofera, nebo Van der Bellena?
Norbert Hofer oder Alexander Van der Bellen? Der Livebericht zur Bundespräsidentschaftswahl: https://t.co/erUGOdguHa
— derStandard.at (@derStandardat) May 22, 2016
Rakouští svobodní (FPÖ) tvrdí, že imigrantů je v zemi už moc a je třeba trend zastavit. Loni Rakousko přijalo téměř sto tisíc žádostí o azyl a zároveň bylo jednou z hlavních tranzitních zemí, přes kterou mířili běženci do Německa a Skandinávie.
První kolo skončilo překvapením. Hofer s převahou vyhrál s 35 procenty hlasů, Van der Bellen měl čtrnáct procent méně. Ne všichni poražení kandidáti z prvních kola mu ale vyjádřili podporu. Stejně tak se očekává, že část voličů vládní Lidové strany dá přednost Hoferovi před Van der Bellenem.
Tyto volby jsou pro Rakousko přelomové. Poprvé od konce druhé světové války nebude prezidentem nikdo z představitelů dvou hlavních stran. Sociální demokracie (SPÖ) a Rakouské lidé strany (ÖVP). Jejich kandidáti v prvním kolem propadli. Politologové to označují za začátek konce jedné éry pro Rakousko. Éry, kdy tyto dvě strany politice dominovali a v posledních letech i často spolu vládly ve velké koalici.
Kdo jsou soupeři? Pětačtyřicetiletý zástupce Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbert Hofer a bývalý lídr zelených, dvaasedmdesátiletý Alexander Van der Bellen. Ačkoliv se nehlasuje samozřejmě pouze o přijímání uprchlíků a problému imigrace, téma předvolební kampaní rezonovalo. Oba představují názorové protipóly. Hofer se obává „islamizace“ Rakouska, nechce další uprchlíky, žádá větší ostrahu rakouských hranic a kritizuje politiku Evropské unie. Van der Bellen chce, aby se Rakousko žadatelům o azyl neuzavíralo.