reklama
 
 

Živě: Byl to pokus o teroristický útok, řekl starosta New Yorku. Atentátník pochází z Bangladéše

Aktualizováno 12. 12. 2017 0:05
Výbuch na autobusovém nádraží na Manhattanu měl zranit několik lidí včetně atentátníka. Nikdo není ohrožený na životě. | Video: Reuters |  01:40
reklama
Sedmadvacetiletý Akajíd Ulláh odpálil bombu v podchodu autobusového terminálu Port Authority na Manhattanu. Při útoku nikdo nezemřel, čtyři lidé včetně útočníka utrpěli lehká zranění. Policie atentátníka zadržela. Podle všeho jednal sám.

Živě: Byl to pokus o teroristický útok, řekl starosta New Yorku. Atentátník pochází z Bangladéše

reklama
0:05
 

Vážení čtenáři, ukončujeme online reportáž s reakcemi na pondělní teror v New Yorku. Děkujeme za pozornost, další informace přineseme v našem zpravodajství.

0:00
USA

Podle prezidenta Donalda Trumpa pondělní incident zdůraznil potřebu, aby Kongres změnil imigrační zákony.  Podezřelý Bangladéšan se dostal do USA na rodinné vízum a tato "řetězová migrace" je neslučitelná s národní bezpečností, dodal Trump podle agentury Reuters.

22:46

"Nastala určitá úleva, že tento teroristický útok nebyl horší," uvedl analytik Mark Heppenstall ze společnosti Penn Mutual Asset Management.

"Když vidíte podobnou událost ve velkém městě, začnete být trochu opatrní. Ale nikdy to nestačí ke skutečnému převálcování akciového trhu," upozornil Michael Antonelli z firmy Robert W. Baird.

22:45
USA

Americké akcie dnes posílily díky technologickým a energetickým společnostem. Akciovému trhu se tak podařilo překonat počáteční nejistotu, za kterou stála zpráva o explozi v newyorském metru.

20:29
USA

Ulláh přijel do USA na základě víza, jež vstup umožňuje příbuzným lidí, kteří mají povolení k trvalému pobytu nebo získali americké občanství. S vyšetřovateli komunikuje z nemocničního lůžka. Policie rovněž vyslechla jeho příbuzné žijící v USA a očité svědky exploze.

20:26

Atentátník je podle vyšetřovatelů pod silným vlivem islamistů, není ale pravděpodobné, že by s některou z teroristických skupin udržoval aktivní kontakt nebo že by byl součástí širšího spiknutí. Podle informace newyorského guvernéra Andrewa Cuoma existují důkazy, že bombu si sám vyrobil doma podle internetového návodu.

19:12

Akajíd Ulláh měl řidičské oprávnění na taxi, jehož platnost vypršela v roce 2015, potvrdila stavovská organizace newyorských taxikářů a profesionálních řidičů.

18:16

Akajíd Ulláh, muž podezřelý z dnešního útoku, neměl v rodném Bangladéši žádný záznam v trestním rejstříku. Naposled vlast navštívil v září, uvedla agentura Reuters s odvoláním na šéfa bangladéšské policie.

18:08

Český generální konzulát v New Yorku nemá informaci o tom, že by mezi zraněnými byli čeští občané. Na svém webu to oznámilo české ministerstvo zahraničí. Čechům zdržujícím se v místě incidentu doporučuje, aby dbali pokynů policie.

17:08

Guvernér New Jersey Chris Christie nařídil posílit bezpečnostní opatření na významných dopravních uzlech. Autobusy do New Yorku už zase normálně jezdí.

16:37

Na Twitteru se objevilo video, na kterém je podle newyorské policie zachycen moment exploze:

16:30

Autobusové nádraží Port Authority se znovu otevřelo.

16:26

S odkazem na nejmenovaný policejní zdroj agentura AP uvádí, že se útočník inspiroval takzvaným Islámským státem (IS), ačkoliv na teroristickou organizaci neměl žádné přímé vazby.

16:17

Akajíd Ulláh měl na svém těle připevněnou improvizovanou trubkovou výbušninu. Podle policie je jeho motiv nejasný. Nikde jinde v New Yorku však nehrozí další útok.

16:11

Port Authority je nejrušnějším autobusovým terminálem v USA. Nádraží obsluhuje zejména spojení s obcemi ve státě New Jersey za řekou Hudson a místo je jen čtyři bloky od centrálního manhattanského náměstí Times Square.

Policie uzavřela okolí místa exploze a autobusové nádraží přerušilo provoz. Doprava se zastavila i na osmi linkách metra, které oblast křižují.

16:09

"Nežijeme ve strachu. Ale pokud uvidíte něco podezřelého, je vaší povinností nám o tom dát vědět."

Newyorská policie vyzvala obyvatele New Yorku, aby jim poskytla jakékoliv informace související s dnešním útokem.

16:02

Vyšetřovatelé popsali pachatele jako sedmadvacetiletého obyvatele newyorské čtvrti Brooklyn, který je zřejmě původem z Bangladéše.

Policie informovala, že incident vyšetřuje jako "čin související s terorismem".

15:56

Kromě útočníka utrpěli zranění tři lidé. Nikdo z nich není ohrožen na životě.

15:51

Útočníkem je 27 letý Akajíd Ulláh. Podle ředitele newyorské policie jednal sám. Při výbuchu utrpěl zranění, která neohrožují jeho život. Na těle měl popáleniny a řezné rány.

15:48

Výbuch na Manhattanu byl pokusem o teroristický útok, nechal se slyšet starosta New Yorku Bill de Blasio.

autor: Zahraničí | 11. 12. 2017 14:08

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama