Slavný fotograf hledal v lese dron, ale narazil na ruské vojáky. Střelili jej zblízka

Martin Novák Martin Novák
1. 7. 2022 10:02
Původní profesí byl IT inženýr, ale proslavil se jako fotograf válek, revolucí a dramatických událostí. Maksym Levin fotil pro agentury Reuters, AP a další světová i domácí média povstání na Majdanu nebo boje mezi ukrajinskou armádou a ruskými vojáky na Donbase v roce 2014. Osudnou se mu stala invaze o osm let později.
Maksym Levin.
Maksym Levin. | Foto: Reuters

Levin se v létě roku 2014 coby fotograf dostal spolu s ukrajinskými vojáky do ruského obklíčení při bitvě o město Ilovajsk. Dokázal se z něj dostat a na základě jeho záběrů a výpovědí vznikl dokumentární film Po Ilovajsku, který měl velký mezinárodní ohlas.

Když Rusko letos 24. února napadlo Ukrajinu, Levin jako nejznámější ukrajinský válečný fotoreportér okamžitě odjel do akce. 13. března ale přestal komunikovat svým mobilním telefonem v době, kdy se pohyboval severozápadně od Kyjeva mezi vesnicemi Huta-Mežyhirská a Moščun.

Maksym Levin.
Maksym Levin. | Foto: Reuters

Tudy probíhala fronta mezi útočícími ruskými vojáky a ukrajinskými obránci, kteří se snažili okupanty zastavit v postupu na Kyjev. Levin a jeho spolupracovník, voják Oleksij Černyšov, zmizeli. Vypadalo to, že je zajali ruští vojáci.

Poslední SMS zprávu odeslal Levin dopoledne 13. března krátce před půl dvanáctou. Pak už nebyl aktivní na žádné sociální síti. První dubnový den, když se Rusové začali stahovat od Kyjeva, se vyjevila tragická pravda. Ukrajinští vojáci našli Levinovo tělo se dvěma kulkami v těle. Černyševovo bylo sežehnuté ohněm.

Na konci června pak zveřejnila výsledek svého pátrání na místě organizace Reportéři bez hranic. Jejich tým zjistil, že Levina před smrtí mučili a pak zastřelili z blízkosti. Černyševa polili benzinem a upálili zaživa. I Levinovo tělo bylo ohořelé, ale když ho zapálili, byl fotograf již mrtvý.

Postupně vychází najevo podrobnosti o tom, co se vlastně stalo. Levin zřejmě používal k fotografování dron a ten se zřítil v lese. Fotograf a doprovázející voják se ho vydali hledat a přitom zašli příliš daleko k ruským pozicím. V lese v té době už operovala ruská 106. výsadková divize.

Levinových služeb využívala na Ukrajině agentura Reuters, byl také fotografem prestižního a vlivného online deníku Levyj Bereh. Jeho šéfredaktorka Soňa Koškinová nedávno poskytla rozhovor Aktuálně.cz, ve kterém vzpomínala na těžké chvíle, kdy se dozvěděla o smrti svého dlouholetého kolegy.

"Tušila jsem, že je mrtvý, ale člověk chce do poslední chvíle věřit. Ten den večer, kdy Makse našli, mně poslali od ukrajinských ozbrojených sil fotografie ohořelého těla a ptali se, zda ho poznávám. Nikdy by mě nenapadlo ani v nejhorším snu, že budu muset takto identifikovat svého kolegu a kamaráda," popsala.

Koškinová je autorkou úspěšné knihy Majdan - nedořečený příběh, která obsahuje fotografie Maksyma Levina. Jednačtyřicetiletý novinář po sobě zanechal čtyři nezletilé děti, pohřbili jej v jeho rodné vesnici Bojarka u Kyjeva. Prezident Volodymyr Zelenskyj udělil Levinovi posmrtně státní vyznamenání.

Pohřeb Maksyma Levina v jeho rodné vesnici Bojarka.
Pohřeb Maksyma Levina v jeho rodné vesnici Bojarka. | Foto: Reuters

Levin málem přišel o život už v roce 2016. Do auta, které řídil a v němž seděla jeho rodina, narazil se svým vozem opilý ředitel ukrajinské státní železnice Ivan Fedorko. Fotografova manželka skončila po nehodě v nemocnici s mnoha zlomeninami, hospitalizován byl i jejich syn.

V jednom z rozhovorů před svojí smrtí Levin řekl, že se příliš nestýká a nerozumí si se svým otcem, který má rád ruského prezidenta Vladimira Putina.

Video: Záběry ruského raketového útoku na město Kremenčuk

Lidé v panice skákali do jezera. Kamery zachytily raketový útok na Kremenčuk. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy