Vědci objevili dokonale zachovalé embryo dinosaura. Chystal se na vylíhnutí jako kuře

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
22. 12. 2021 20:24
Skupina vědců objevila dokonale zachovalé dinosauří embryo krátce před vylíhnutím. Malý dinosaurus je ve zkamenělém vajíčku skrčený velmi podobně jako dnešní kuřata, a objev proto poodhaluje další spojitosti mezi vyhynulými tvory a současnými živočichy. "Je to nejlepší dinosauří embryo vůbec," prohlásila paleontoložka Fion Waisum Ma.
Animace dinosauřího vejce a embrya. | Video: Reuters

Embryo, kterému vědci přezdívají Baby Yingliang (Malý Jing-liang), je staré 72 až 66 milionů let a bylo nalezeno v jižní čínské provincii Kan-čou. Patří bezzubému dinosaurovi ze skupiny oviraptosaurů.

Mládě dinosaura je ve vejci schoulené do klubíčka s hlavou pod tělem a nohama po obou stranách. Takovou polohu paleontologové u dinosaurů nikdy neviděli, ale je běžná u ptáků. Ptačí mláďata se tak připravují na líhnutí - hlavu si schovají pod křídlo, než zobákem puknou skořápku vejce. Jejich tělo je tak víc stabilizované a mají mnohem větší šanci, že vylíhnutí přežijí.

"To naznačuje, že se podobné chování u moderních ptáků poprvé vyvinulo u jejich dinosauřích předků," vysvětluje Ma, která výzkum vedla.

"Tento malý prenatální dinosaurus vypadá úplně jako ptáče, schoulené ve svém vajíčku, což nám poskytlo další důkazy o tom, že mnoho vlastností dnešních ptáků se poprvé objevilo u jejich dinosauřích předků," souhlasí Steve Brusatte z Edinburské univerzity, který se na výzkumu podílel.

Desetiletí v muzeu

Oviraptosauři byli opeření dinosauři, kteří žili hlavně v dnešní Asii a Severní Americe. Měli různě velké zobáky rozdílných tvarů i různou stravu. Nejmenší druhy se velikostí blížily dnešním krocanům, ty největší mohly měřit až osm metrů.

"Malý Jing-liang" měří od hlavy po ocas asi 27 centimetrů a je stočený uvnitř sedmnácticentimetrového vejce. Kdyby se dožil dospělosti, měřil by dva až tři metry a živil by se nejspíš jako býložravec.

Ačkoliv se jedná o přelomový objev, vejce desítky let leželo bez povšimnutí v jing-liangském přírodovědeckém muzeu v Číně, po kterém embryo nese své jméno. Vědce ale napadlo, že by se uvnitř mohlo skrývat nedotčené embryo, a proto část skořápky seškrábali a zjistili, že měli pravdu, píše britský server The Guardian.

"Toto dinosauří embryo uvnitř vejce je jedna z nejkrásnějších fosilií, jakou jsem kdy viděl," říká Brusatte. "Dinosauří embrya jsou jedny z nejvzácnějších fosilií a většina z nich je nekompletní nebo má vykloubené kosti," vysvětluje Ma, proč se jedná o tak významný objev.

Dinosaura čeká další výzkum

Embryo je pravděpodobně tak zachovalé díky náhlému sesuvu půdy, který vajíčko pohřbil a uchránil ho před možnými predátory po miliony let.

Tým vědců doufá, že ho nyní bude moci zkoumat dál za použití moderních technologií i v mnohem větším detailu. Části těla jsou stále schované v kameni a pomocí skeneru by se paleontologům mohlo podařit vyobrazit celou kostru včetně lebky.

Vědci z Univerzity v Birminghamu a Čínské geologické univerzity, kteří výzkum vedli spolu s dalšími institucemi ve Velké Británii, Kanadě i Číně, své zjištění publikovali na konci prosince ve vědeckém časopisu iScience.

Video: Dinosaurus vtrhne do budovy OSN. Organizace v nové kampani varuje před změnou klimatu

Spot v kampani Nevolte vyhynutí (angl. Don't Choose Extinction) | Video: Youtube/United Nations Development Programme (UNDP)
 

Právě se děje

Další zprávy