Škrty a korupce vyhnaly do ulic tisíce Slovinců

ČTK ČTK
30. 11. 2012 23:04
Protesty trvají už několik dní a premiér Janša varuje před "řeckým scénářem"
Lublaní již několik dní otřásají protesty proti vládním škrtům.
Lublaní již několik dní otřásají protesty proti vládním škrtům. | Foto: Reuters

Lublaň - Tisíce lidí vyšly i v pátek do ulic Lublaně a dalších slovinských měst na protest proti úsporným opatřením vlády. V hlavním městě se sešlo kolem 8000 demonstrantů. Protesty trvají už několik dní a premiér Janez Janša varuje před "řeckým scénářem" pro Slovinsko.

Davy nespokojenců se už několikátý den svolávají do ulic po sociální síti. "Nejsme praví ani leví, jsme podvedení," provolávají mimo jiné účastníci protestů. Lidé dávají najevo nespokojenost nejen s úspornými kroky vlády, ale i s korupcí ve státní správě. Obviňují z ní například starostu Mariboru France Kanglera a požadují jeho demisi.

"Obrázky řeckých demonstrantů odradily zahraniční i domácí investory a to se může stát i ve Slovinsku, když dojde k násilnostem. Taková situace by uškodila nejvíce mladým a nezaměstnaným," snažil se Janša odradit Slovince od účasti na protestech. Přitom podle bělehradské rozhlasové a televizní stanice B92 jsou demonstrace ve Slovinsku zatím spíše poklidné.

"Protestuji proti vládě, protože ničí náš stát, naše školství, zdravotnictví a sociální systém. Musíme jim ukázat, že nejsou nedotknutelní," řekl agentuře Reuters jeden z protestujících.

V Lublani došlo před parlamentem ke srážkám mezi policisty a částí demonstrantů. Demonstranti začali házet na policisty kameny a láhve. Strážci pořádku se je snažili rozehnat slzným plynem a vodními děly. Podle policie bylo deset jejích příslušníků zraněno. Čtrnáct lidí bylo zadrženo.

Slovinská ekonomika bývala vzor

Slovinsko vstoupilo do eurozóny v roce 2007 a podle Reuters bylo nejrychleji rozvíjející se ekonomikou EU. Zemi závislou na vývozu ale těžce zasáhla ekonomická krize. Nezaměstnanost v dvoumilionovém státě stále roste, bez práce je 200 000 lidí.

Janšův konzervativní kabinet seškrtal veřejné finance, platy ve státní správě a sociální dávky ve snaze snížit deficit rozpočtu z loňských 6,4 procenta na 4,2 procenta. Další úsporná opatření plánuje na rok 2013, aby dosáhl rozpočtu s tříprocentním deficitem podle pravidel eurozóny.

Slovinsko bude o víkendu ve druhém kole volit prezidenta ze dvou kandidátů. Úřadujícímu nezávislému prezidentovi Danilovi Türkovi se postaví bývalý sociálně demokratický premiér Borut Pahor.

 

Právě se děje

Další zprávy