reklama
 
 

Reakce Ruska na vyhošťování zhorší vztahy, varuje Bílý dům. Kreml vypoví diplomaty USA

30. 3. 2018 7:59
Rusko ve čtvrtek v reakci na postup Británie a jejích spojenců oznámilo, že vypoví stejný počet diplomatů, kolik jich vyhostily dané státy. Rozhodnutí Kremlu znamená další zhoršení americko-ruských vztahů. Uvedl to v noci na dnešek Bílý dům.

Washington - Rozhodnutí Moskvy vyhostit 60 amerických diplomatů bylo očekávané a znamená další zhoršení americko-ruských vztahů. Uvedl to v noci na dnešek Bílý dům.

Příčinou diplomatického konfliktu je otrava dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery, kteří byli hospitalizováni začátkem března v jihoanglickém Salisbury. Podle britské vlády byli otráveni chemickou látkou novičok, kterou vyvinulo Rusko.

Británie obvinila z tohoto činu Moskvu a vyhostila přes dvacet jejích diplomatů. Podobný krok tento týden udělaly tři desítky zemí, které včetně USA vyhostily přes 150 ruských diplomatů. Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová uvedla, že tyto akce byly "přiměřenou odpovědí" na případ otravy na britském území.

Rusko ve čtvrtek v reakci na postup Británie a jejích spojenců oznámilo, že vypoví stejný počet diplomatů, kolik jich vyhostily dané státy. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova Rusko také uzavře americký konzulát v Petrohradě.

Bez vůle k dialogu

Kriticky ruskou reakci vedle Bílého domu komentovalo i americké ministerstvo zahraničí. Podle jeho mluvčí Heather Nauertové je očividné, že Ruská federace nemá o dialog zájem. "Vyhrazujeme si právo odpovědět," uvedla. Poznamenala také, že USA čtvrteční ruský krok nepovažují za diplomatickou reciprocitu, neboť Washington ve spolupráci s dalšími britskými spojenci vyhostil ruské špiony.

Z šedesáti amerických diplomatů, které Rusko označilo za nežádoucí osoby, jich je podle agentury Interfax 58 z velvyslanectví v Moskvě a dva z generálního konzulátu v Jekatěrinburgu. Na odchod ze země mají čas do 5. dubna, uvedly ruské agentury. Zároveň informovaly, že konzulát v Petrohradě by měl ukončit provoz do dvou dní.

"Ruská reakce nebyla ničím nepředvídaným a Spojené státy se s ní vypořádají," poznamenal Bílý dům.

Kvůli pozvání na inauguraci jsem Hrad jako mlsný kocour neobíhal, prezident Zeman má český zájem vždy na prvním místě, říká Hynek Kmoníček | Video: Martin Veselovský, DVTV |  29:03

autor: ČTK | 30. 3. 2018 7:59

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama