Moskva jako odvetu vyhostí tři české diplomaty. Mají týden na to, aby opustili zemi

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 3. 2018 17:13
Ruské ministerstvo zahraničí si předvolalo velvyslance. Českému zástupci oznámilo, že vyhostí tři české diplomaty. Moskva již také oficiálně oznámila vyhoštění čtyř diplomatů Francie, čtyř Polska, dvou Itálie, dvou Nizozemska, jednoho Finska, jednoho Švédska a shodně po jednom také z Lotyšska a Estonska. O vykázání 60 amerických diplomatů ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov informoval ve čtvrtek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva - Rusko si předvolává velvyslance států, které v rámci solidarity s Británií kvůli případu otravy Sergeje Skripala vyhostily tento týden ruské diplomaty. Ruské ministerstvo zahraničí podle agentury Reuters informovalo, že jim předává protestní nótu a oznamuje reciproční vypovězení jejich diplomatů. Ruské představitele vykázaly tři desítky zemí, které společně vypověděly přes 150 Rusů. Česká republika vypověděla tři diplomaty.

Na ruské ministerstvo zahraničí dorazil i český chargé d'affaires Petr Kroužek, který je v nepřítomnosti velvyslance Vladimíra Remka pověřen vedením diplomatické mise v Moskvě. Podle očekávání se dozvěděl, že tři čeští diplomaté i se svými rodinnými příslušníky budou muset opustit Rusko.

"Ministerstvo zahraničních věcí ČR bere na vědomí, že Ruská federace dnes v odvetném kroku označila tři české diplomaty působící na zastupitelském úřadě ČR v Moskvě za nežádoucí osoby. Území Ruska musí opustit nejpozději do 5. dubna 2018," uvedla mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová.

"Tento odvetný krok ruské strany jsme předpokládali a bereme ho na vědomí. Další podrobnosti k výše uvedenému nebudeme v tuto chvíli sdělovat," dodala.

Maďarští diplomaté zatím vypovězeni nebyli

Ruské ministerstvo zahraničí informovalo zástupce celkem třiadvaceti zemí, že recipročně vypovídají stejný počet jejich diplomatů působících v Rusku. Kromě Česka mezi nimi byly například Austrálie, Kanada, Německo, Francie, Itálie, Španělsko, Polsko, Ukrajina, skandinávské země či tři pobaltské republiky.

V případě čtyř zemí - Belgie, Maďarska, Gruzie a Černé Hory - si Moskva vyhradila právo vypovědět příslušný počet diplomatů v budoucnu.

Litva, která stejně jako Česko vyhostila tři ruské diplomaty a která nyní musí tři své diplomaty z Ruska stáhnout, označila postup Moskvy za nevyvážený. "Litva má v Rusku méně diplomatů než Rusko v Litvě," uvedlo litevské ministerstvo zahraničí.

Vypovězení třiadvaceti britských diplomatů Rusko oznámilo již v polovině března, o vykázání šedesáti amerických diplomatů ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov informoval ve čtvrtek. Diplomaty z ruské mise vypovědělo také NATO. 

Rusko: Za vyhoštěním diplomatů jsou britské provokativní akce

Ruské ministerstvo podle Reuters Británii sdělilo, že musí do měsíce snížit počet svého diplomatického sboru v Moskvě na velikost ruské diplomatické mise v Británii. O počtu britských diplomatů, kterých se redukce týká, se však agentura nezmiňuje. Moskva také dodala, že k vyhoštění diplomatů západních zemí z Ruska vedly britské provokativní akce.

Britské ministerstvo zahraničí označilo reciproční odpověď Ruska za politováníhodnou. "Ale ve světle předchozího ruského chování jsme to očekávali," citoval Reuters britské prohlášení. V něm Londýn zopakoval, že na základě všech dostupných důkazů neexistuje jiný závěr, než že vinu za otravu Skripala a jeho dcery nese Rusko.

Německý velvyslanec Rüdiger von Fritsch po odchodu z ruského ministerstva zahraničí prohlásil, že Rusko musí odpovědět na otázky týkající se obvinění z otravy Skripala. Řekl také, že Německo je otevřené k dialogu a že Berlín chce mít s Moskvou dobré vztahy.

 

Právě se děje

Další zprávy