Moskva - Rusko si předvolává velvyslance států, které v rámci solidarity s Británií kvůli případu otravy Sergeje Skripala vyhostily tento týden ruské diplomaty. Ruské ministerstvo zahraničí podle agentury Reuters informovalo, že jim předává protestní nótu a oznamuje reciproční vypovězení jejich diplomatů. Ruské představitele vykázaly tři desítky zemí, které společně vypověděly přes 150 Rusů. Česká republika vypověděla tři diplomaty.
Na ruské ministerstvo zahraničí dorazil i český chargé d'affaires Petr Kroužek, který je v nepřítomnosti velvyslance Vladimíra Remka pověřen vedením diplomatické mise v Moskvě. Podle očekávání se dozvěděl, že tři čeští diplomaté i se svými rodinnými příslušníky budou muset opustit Rusko.
"Ministerstvo zahraničních věcí ČR bere na vědomí, že Ruská federace dnes v odvetném kroku označila tři české diplomaty působící na zastupitelském úřadě ČR v Moskvě za nežádoucí osoby. Území Ruska musí opustit nejpozději do 5. dubna 2018," uvedla mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová.
"Tento odvetný krok ruské strany jsme předpokládali a bereme ho na vědomí. Další podrobnosti k výše uvedenému nebudeme v tuto chvíli sdělovat," dodala.
Maďarští diplomaté zatím vypovězeni nebyli
Ruské ministerstvo zahraničí informovalo zástupce celkem třiadvaceti zemí, že recipročně vypovídají stejný počet jejich diplomatů působících v Rusku. Kromě Česka mezi nimi byly například Austrálie, Kanada, Německo, Francie, Itálie, Španělsko, Polsko, Ukrajina, skandinávské země či tři pobaltské republiky.
V případě čtyř zemí - Belgie, Maďarska, Gruzie a Černé Hory - si Moskva vyhradila právo vypovědět příslušný počet diplomatů v budoucnu.
Litva, která stejně jako Česko vyhostila tři ruské diplomaty a která nyní musí tři své diplomaty z Ruska stáhnout, označila postup Moskvy za nevyvážený. "Litva má v Rusku méně diplomatů než Rusko v Litvě," uvedlo litevské ministerstvo zahraničí.
Vypovězení třiadvaceti britských diplomatů Rusko oznámilo již v polovině března, o vykázání šedesáti amerických diplomatů ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov informoval ve čtvrtek. Diplomaty z ruské mise vypovědělo také NATO.
Rusko: Za vyhoštěním diplomatů jsou britské provokativní akce
Ruské ministerstvo podle Reuters Británii sdělilo, že musí do měsíce snížit počet svého diplomatického sboru v Moskvě na velikost ruské diplomatické mise v Británii. O počtu britských diplomatů, kterých se redukce týká, se však agentura nezmiňuje. Moskva také dodala, že k vyhoštění diplomatů západních zemí z Ruska vedly britské provokativní akce.
Britské ministerstvo zahraničí označilo reciproční odpověď Ruska za politováníhodnou. "Ale ve světle předchozího ruského chování jsme to očekávali," citoval Reuters britské prohlášení. V něm Londýn zopakoval, že na základě všech dostupných důkazů neexistuje jiný závěr, než že vinu za otravu Skripala a jeho dcery nese Rusko.
Německý velvyslanec Rüdiger von Fritsch po odchodu z ruského ministerstva zahraničí prohlásil, že Rusko musí odpovědět na otázky týkající se obvinění z otravy Skripala. Řekl také, že Německo je otevřené k dialogu a že Berlín chce mít s Moskvou dobré vztahy.