Severní Irsko: Dohoda je na světě

lem, Reuters
26. 3. 2007 14:40
Belfast/Londýn - Sektářsky rozdělený Ulster začal věřit v nový začátek: katolíci a protestanti se dohodli na sestavení nové vlády.

Výhružky Londýna, který mluvil o rozpuštění nedávno zvoleného severoirského parlamentu, zjevně zabraly.

Vůdce nejsilnější unionistické strany Ian Paisley a jeho protějšek z republikánského tábora Gerry Adams se dohodli na rozdělení moci v Severním Irsku po nedávných volbách do tamního parlamentu.

"Mezi Demokratickou unionistickou stranou a Sinn Féin bylo dosaženo dohody," informovala agentura Reuters.

Nový začátek: 8. května

"Dnes jsme se s Sinn Féin dohodli, že začátek naší společné vlády stanovíme na 8. května 2007," prohlásil reverend Paisley s tím, že "dohoda přináší ohromné příležitosti Ulsteru, který prošel dlouhým a těžkým obdobím."

Adams dodal, že dneškem začíná "nová éra politické praxe na ostrově".

Pozorovatelům však neušlo, že přes optimistický tón si oba představitelé při setkání nepodali ruce, jak by si žádal protokol.

Británie dohodu vítá

Britský premiér Tony Blair dohodu v Severním Irsku přivítal stejně jako ministr pro Severní Irsko Peter Hain .

Ten ještě v neděli tvrdil, že Londýn trvá na rozpuštění severoirského parlamentu, pokud nebude do pondělní půlnoci dosaženo dohody a vytvořena společná vláda protestantů a katolíků.

Katolík Gerry Adams s dohodou souhlasil.
Katolík Gerry Adams s dohodou souhlasil. | Foto: Reuters

Reagoval tak na sobotní požadavek protestantů, aby se lhůta pro vytvoření vlády posunula z dneška o šest týdnů.

Katolíci už dříve potvrdili vůli podílet se s protestanty na společné vládě.

Členové Demokratické unionistické strany ale doufali v odložení termínu. Posunutí lhůty označili jako "prostor k nadechnutí" před tak rozhodujícím krokem.

Víkendový nesouhlas Londýna však dovedl oba tábory k dohodě, jejíž detaily budou sepsány během dnešního dne.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy