Skandinávici zapíjeli slunovrat, zemřelo 13 lidí

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
26. 6. 2010 18:24
Tradiční oslavy slunovratu jsou ve Skandinávii spojeny s nezřízenou konzumací alkoholu
Foto: Ondřej Besperát

Helsinky/Stockholm - Tradiční skandinávské oslavy letního slunovratu, které se pojí s konzumací alkoholu, letos skončily tragicky. Ve Finsku zemřelo třináct lidí, ve Švédku jich bylo několik zraněno.

Šest lidí se během oslav utopilo, jeden člověk se stal obětí násilného činu a dalších šest zahynulo při různých nehodách.

Švéd ve středním Finsku v pátek zahynul, když nezvládl řízení a ve vysoké rychlosti narazil do stromu. Podle policie byl opilý. Ve městě Juankoski na východě země se dvojice udusila v silu, policie nalezla jejich těla v pátek večer. Jeden člověk uhořel v Laponsku při požáru chaty.

V Toijale nedaleko Tampere, byl v pátek večer zabit muž. Policie, která v této souvislosti zadržela dvě ženy a tři muže, se domnívá, že také v tomto případě sehrála svou roli nadměrná konzumace alkoholu.

Tradiční oslavy, které mají hluboké kořeny už v pohanských dobách, vyvrcholily v noci na dnešek. Ve finském hlavním městě Helsinkách byly hlášeny další čtyři útoky nožem, při který ale naštěstí nikdo nezemřel.

Další incident se odehrál na východě Finska, kde se dva opilí vojáci zmocnili armádního džípu, se kterým odjeli z kasáren a následně havarovali.

S alkoholovým veselím se musela vypořádat také švédská policie. V celách skončila řada opilých řidičů a násilníků, uvedl švédský list The Local. Ve městě Sundsvall na severovýchodě země zase policie zadržela policie dva opilé polonahé muže, kteří se na motorizované sekačce vydali na dálnici.

 

Právě se děje

Další zprávy