Londýn - Skandál kolem údajného obchodování se zbraněmi, jehož se v Demokratické republice Kongo podle všeho dopustili vojáci mezinárodních mírových sil s mandátem OSN, měl být na přání oficiálních míst zameten pod koberec.
Informuje o tom britská BBC, která už před rokem zveřejnila podezření, že pákistánští příslušníci mezinárodního kontingentu ve válkou zkoušené africké zemi dodávali zbraně povstalcům.
Podle BBC však bylo vyšetřování skandálu zastaveno, a to z politických důvodů. Novinářům to potvrdily zdroje z OSN. Jedním z motivů zastavení vyšetřování má být fakt, že Pákistán přispívá OSN vysokým počtem vojáků.
Dodávky zbraní válečným zločincům
Informace, že do nelegálního obchodu byly zapleteny jednotky OSN, se přitom novinářům z BBC během mnohaměsíční práce podařilo ověřit. Odhalili při tom i další souvislosti skandálu.
Pákistánští vojáci měli na východě země dodávat zbraně výměnou za zlato povstalcům, kteří jsou obviňováni z těžkých válečných zločinů.
Také indičtí vojáci měli obchodovat se zbraněmi a drogami s milicemi spoluodpovědnými za genocidu ve Rwandě.
Reportér BBC na východě Konga hovořil s očitými svědky nelegálního obchodu. Také dva vůdci rebelů přiznali, že od jednotek OSN obdrželi zbraně.
"Je pravda, že nám dodávali zbraně. Říkali, že to je dobré pro bezpečnost země," řekl BBC nyní uvězněný vůdce povstalecké skupiny FNI.
OSN přesto kvůli údajnému nedostatku důkazů vyšetřování skandálu zastavila.
Situace v zemi se zlepšuje
V Demokratické republice Kongo působí vůbec největší světová mírová mise OSN, čítající 17 tisíc vojáků.
V zemi donedávna zuřila občanská válka, která zapříčinila smrt více než 5 milionů lidí. V posledních letech se však zásluhou OSN podařilo zemi alespoň částečně stabilizovat, odzbrojit řadu povstaleckých skupin a vypsat demokratické volby.
Země nicméně zůstává zdevastovaná, navíc právě na východě země, kde mělo docházet k obchodu se zbraněmi, stále dochází k ozbrojeným střetům.