Berlín/Brusel – Urazit během jediného projevu Číňany, ženy i homosexuály, to vše zvládl eurokomisař Günther Oettinger. Pusu na špacír si pustil v Hamburku na večeři s německými podnikateli.
K jeho smůle ale část projevu unikla na internet. Není to přitom zdaleka poprvé, kdy tento německý politik vyjevil své někdy velmi kontroverzní myšlenky.
Oettinger označil Číňany za "šikmoočka" a "darebáky". Vyprávěl o tom, jak se nedávno sešel s čínskou delegací. "Devět mužů, jedna strana, žádná demokracie", popsal svou zkušenost.
Až potud nic pobuřujícího, jenže Oettinger dodal, že v Číně nemají kvóty na zastoupení žen v politice, a proto v delegaci žádná žena nebyla. Podle kritiků tak naznačil, že ženy jsou schopné prosadit se jen za pomoci kvót.
Oettinger se pustil taky do politiky své stranické kolegyně z CDU, německé kancléřky Angely Merkelové, jejíž vláda přijala několik sociálních opatření: "Důchody matek, minimální důchody, odchod do důchodu v 63 letech. Za chvíli přijdou povinné svatby homosexuálů." Oettingerovi posluchači i následní kritici tyto poznámky označili za homofobní útok na gaye a lesby.
Zatímco ohledně Číňanů německý eurokomisař následně uvedl, že se jich nechtěl jakkoliv dotknout, k výrokům o ženách ani homosexuálech se nijak nevyjádřil. "Byl to tak trochu slang a rozhodně jsem tím nechtěl ukázat nedostatek respektu vůči Číně," řekl deníku Die Welt.
Oettingera čeká povýšení
Oettinger, eurokomisař pro digitální ekonomiku, se rozpovídal zrovna v době, kdy na něho čeká povýšení. Z Evropské komise totiž odchází bulharská eurokomisařka a jedna z jejích místopředsedkyň Kristalina Georgievová.
Oettinger po ní měl převzít jak její místopředsednickou funkci, tak zodpovědnost za evropský rozpočet. Podle pravidel ale nejdřív musí projít slyšením před europoslanci, a ti "už si připravují mučící nástroje", jak řekl deníku Financial Times nejmenovaný evropský diplomat.
Především socialističtí, liberální a zelení europoslanci už Oettingerovy výroky označili za nepřijatelné a vyzvali šéfa komise Jeana-Claudea Junckera, aby Oettingerovi nové pravomoci nepřiznal.
Oettingera naproti tomu může těšit, že Merkelová za ním stojí i nadále, jak potvrdil její mluvčí. Než se Oettinger stal eurokomisařem, byl za CDU premiérem spolkové země Bádensko-Württembersko.
Třicet let v politice
Oettinger svými slovy občas vzbuzuje pozdvižení už skoro třicet let, kdy je v politice. Někdy šlo o pokus o vtip, jindy Oettinger urazil cizí státy, ale zvládl i znejistět celý svět. Má za sebou taky podezření ze sympatií ke krajní pravici: před lety na veřejnosti zpíval starou verzi německé hymny, obsahující slova "Deutschland, Deutschland über alles", tedy o tom, že Německo je nade vše. Tato pasáž byla z hymny po nacistických zločinech vyřazena.
Některé Oettingerovy kontroverzní výroky shromáždil v reakci na současný skandál server Politico. Po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011 Oettinger vyděsil svět tvrzením, že "někteří mluví o apokalypse a podle mě je to velmi přesné slovo. V podstatě všechno je (v Japonsku) mimo kontrolu". Toto tvrzení bylo šokující o to víc, že Oettinger byl tehdy eurokomisařem pro energetiku.
Německý politik se zvládl dotknout i starších lidí: podle něj by lidé nad padesát let měli mít nižší platy než jejich mladší kolegové.
Ani k ženám se na výše zmiňované večeři v Hamburku nevyjádřil poprvé; o šéfce protiimigrační strany Alternativa pro Německo Frauke Petryové letos řekl: "Kdyby byla mojí ženou, ještě dnes v noci bych se zabil."
Oettinger se několikrát otřel i o země Evropské unie. Francouzská vláda podle něj spáchala trestný čin, když nezvládla snížit schodek svého rozpočtu tak, jak podle pravidel měla. Už dřív přišel s tímto nápadem, jak státy s nadměrným deficitem trestat: jejich vlajka by měla před evropskými institucemi v Bruselu vlát na půl žerdi.
Oettinger ale minimálně jednou prokázal i velmi špatný politický odhad. V roce 1988, kdy šéfoval mládežnickému křídlu CDU, řekl o tehdejším stranickém šéfovi a kancléři Helmutu Kohlovi, že je slabý a má své nejlepší dny za sebou. Kohl se krátce poté zapsal do dějin jako kancléř sjednotitel Německa a triumfálně zvítězil v dalších volbách.