Sídlo moci ožívá. Do Bílého domu se stěhují Úžasňákovi

Naďa Straková
20. 1. 2009 21:42
Americký sen není mrtev. Příběh rodiny Obamových je důkazem
Michelle Obamová je po Hillary Clintonové a Lauře Bushové teprve třetí dáma s magisterským titulem
Michelle Obamová je po Hillary Clintonové a Lauře Bushové teprve třetí dáma s magisterským titulem | Foto: Reuters

Washington - O nové první dámě Spojených států se toho napsalo skoro tolik jako o jejím manželovi. Tak jako on i ona si drží jisté prvenství - Michelle Obamová se totiž stane první černošskou dámou, která kdy na nejslavnější washingtonské adrese bydlela.

S příchodem do Bílého domu se navždy změní život nejen Michelle, ale i dcerám manželů Obamových - desetileté Maile a sedmileté Sashe. A také jejich babičce, která se do Bílého domu stěhuje s nimi.

Přísná bezpečnostní opatření však pro ně nebudou žádnou novinkou. Těm se musely podřídit už během předvolební prezidentské kampaně. Do školy místo školním autobusem již několik měsíců jezdí autem s neprůstřelným sklem a za zády jim neustále pobíhají tajní agenti.

Podle vnučky bývalého prezidenta Dwighta Eisenhowera Susan, která v Bílém domě kdysi také vyrůstala, se tamní personál na děti zpravidla velmi těší.

Živěji v něm zajisté bude i díky psu, kterého Sashe a Malii rodiče slíbili v případě, že tatínek vyhraje volby. Pes v Bílém domě však není ničím neobvyklým. Coby doprovod při procházkách s pánem v zahradách bývá vděčným objektem zájmu pro fotografy.

Takto se po prezidentském trávníku společně proháněli už například George Bush starší s kokršpanělem Millie, Bill Clinton se svým Buddym či dávno před nimi rodina Kennedyů se svou psí smečkou a koněm Macaronim.

Kennedyovi stále jako vzor

Odkazy na bývalého prezidenta J.F. Kennedyho ostatně provázely kampaň Baracka Obamy téměř nepřetržitě. Byť mezi oběma muži panují velké rozdíly, Obama stejně jako Kennedy pro milióny Američanů znamená naději na změnu a lepší zítřky.

Ani Michelle Obamová se srovnáním s Jackie Kennedyovou nevyhnula. Od vkusu v oblékání až po vystupování a věčnou starost o děti.

S rodinou J.F.Kennedyho žil v Bílém domě i kůň Macaroni
S rodinou J.F.Kennedyho žil v Bílém domě i kůň Macaroni | Foto: Presidential Pet Museum

Obě ženy mají jedno společné - do Bílého domu vstupuje Michelle s malými dětmi. A inspirací Kennedyho manželkou se Michelle také nijak netají: „Jackie Kennedyová měla malé děti a přesto v Bílém domě zvládla pořádat velké akce. Řešila to tak, že lidé chodili za ní, ne ona za nimi. A to ji zviditelňovalo a zároveň mohla být pořád s dětmi."

Na rozdíl od role prezidenta role první dámy není nikde definována. Očekávání americké společnosti jsou však nebetyčná a začínají právě u oblékání. Už v době Obamovy předvolební kampaně se v amerických médiích na téma „Co má Michelle na sobě" psaly elaboráty.

Její oděv prý dokonce reflektoval i průběh celé kampaně. Média ji zpočátku několikrát nazvala "naštvanou černou holkou", a to Michelle přimělo k tomu, aby své sebevědomé projevy trochu zmírnila, přestala vtipkovat o manželových po domě ledabyle rozházených ponožkách a vyměnila přísné jednobarevné kostýmky za květované šaty pastelových barev.

Americký sen není mrtev

Jedno je jisté - Michelle právě na rozdíl od Jackie Kennedyové téměř vůbec nevyužívá služeb módních návrhářů, ale nakupuje v běžných obchodech.

Barack a Michelle Obamovi
Barack a Michelle Obamovi | Foto: Reuters

Na předvolebních mítincích tato sebevědomá a vždy usměvavá právnička nikdy nezapomněla zmínit svůj dělnický původ, což jen podtrhovalo sílu Obamova poselství o životaschonposti amerického snu, kterému Američané stále věří.

Vyrůstala v jednopokojovém bytě v chudé chicagské čtvrti. Její otec pracoval celý život jako dělník v místní továrně, ačkoli trpěl roztroušenou sklerózou. Matka byla v domácnosti a oba svým dvěma dětem chtěli dát zejména dobré vzdělání.

Na nejvyhlášenějších amerických univerzitách - Princetonu, kde Michelle studovala sociologii, a Harvardu, kde se dala na práva -byla jednou z mála afroamerických studentů. Na studia si musela vzít půjčku, kterou pak splácela z dobře placené práce právničky v jedné soukromé firmě a údajně celou se jí podařilo umořit až po vydání Barackova bestselleru Odvaha doufat (The Audacity of Hope).

Do firmy, kde Michelle měla na starosti autorská práva, v roce 1989 přišel na stáž mladý student z Harvardu, kterého měla Michelle zaučovat. Vztahu s Barackem se Michelle zpočátku urputně bránila, jelikož jí přišlo kýčovité, aby coby jediní Afroameričané ve firmě začali spolu chodit. Barackově kouzlu však brzy podlehla a ruka byla v rukávě.

Personál Bílého domu se těší, že v domě budou zas bydlet děti - 10-letá Malia a 7-letá Sasha
Personál Bílého domu se těší, že v domě budou zas bydlet děti - 10-letá Malia a 7-letá Sasha | Foto: Reuters

Vzdělání a mateřství

Image chudé holky, která se vypracovala zejména vlastní vůlí, se při volební kampani dobře prodávala. Navíc rodina patří ve Spojených státech mezi nejuznávanější hodnoty a Michellina sveřepost ohledně braní jejich dvou dcer všude s sebou, včetně předvolební kampaně, prezidentskému páru jisté nasbírala spoustu bodů.

I pověst spořádané rodiny bude pro Bílým dům příjemná změna. Mnoho lidí dodnes Billu Clintonovi neodpustilo jeho "doutníkový úlet" se stážistkou Monicou Lewinskou. Bushův vyléčený alkoholismus v médiích také stále rezonuje. A pravděpodobně nejoblíbenější prezident všech dob J.F. Kennedy měl v očích americké veřejnosti rovněž jeden nedostatek - příliš velkou slabost pro krásné ženy.

To vše stojí v kontrastu s usmívajícím se párem, který na pódia předvolebních mítinků vnesl čerstvý vítr - objímání a líbání se na americké veřejnosti příliš neprovozuje, natož pak před zraky miliónů diváků. Ale u Američanů se romantické příběhy se šťastným koncem těší velké oblibě a příběh Baracka a Michelle zatím šťastný je.

 

Právě se děje

Další zprávy