Siamské dvojče nepřežilo. Ale mělo se vůbec narodit?

Lenka Málková
4. 10. 2007 14:30
Srostlé děti se daří zachraňovat jen výjimečně
Operace často končí smrtí...
Operace často končí smrtí... | Foto: Pavol Urbi, Aktualne.sk

Bratislava/Praha - Případ oddělených siamských dvojčat ze Slovenska skončil tragédií. Slabší z dvojice chlapců dnes ráno, po selhání životně důležitých orgánů, zemřel.

Stav druhého z dětí je sice podle lékařů stabilizován, leží však v bratislavské nemocnici na jednotce intenzivní péče.

Marek a Michal se narodili věřící matce letos v dubnu, přestože výsledky ultrazvuku od počátku poukazovaly na srůst v dolní části hrudníku a břicha. Lékařské ukončení těhotenství však matka odmítla. I když o rizicích věděla. 

Dilema, zda těhotenství kvůli srůstu dvojčat přerušit, nebo ne, už řešily desítky rodičů v Evropě i mimo ni. Podobně jako ten slovenský začíná většina obdobných případů po celém světě.

Dvojčata ze Slovenska byla srostlá bříšky.
Dvojčata ze Slovenska byla srostlá bříšky. | Foto: SITA

Oxfordský Journal of neurology v této souvislosti píše, že oddělující operaci přežije asi 25 procent dvojčat. Záleží na místě srůstu. Stejný zdroj také uvádí, že 70 az 75 procent připadů této poruchy jsou dívky.

V Česku se siamská dvojčata nerodí

Zatímco v České republice jsou od počátku 80. let všechny případy početí siamských dvojčat ukončovány potratem, v rozvojovém světě a katolických zemích tomu tak není ani v 21. století. 

Většina takových dětí přitom přichází na svět již mrtvá nebo po narození umírá.

Michal a Marko byla již čtvrtá siamská dvojčata, která se na Slovensku narodila od 70. let minulého století.

Poslední případ z roku 2000 skončil úspěšným oddělením dvojčat srostlých pánví. A optimismem nešetřili lékaři ani v tomto případě.

"Mají celkem dobře vyvinuté plíce, mají dobrý krevní oběh. Nevyžadují nijak naléhavou péči," řekl po jejich narození chirurg Jaroslav Siman.

O necelý půlrok se situace změnila. Ukázalo se, že je nutná operace. Následná infekce prostupující tělem slabšího Marka ho stála život.

Co řekl rabín

V souvislosti s Markovým úmrtím se tak mnozí ptají: Existují etické hranice, které by neměli překračovat rodiče ani lékaři? Může lékař přinutit matku k potratu či následné operaci srostlých dětí?

Jasné odpovědi na tyto otázky chybí. Komplikovaných případů je ale celá řada.

Třeba ve Spojených státech řešili složitý případ lékaři v nemocnici ve Philadelphii. Psal se rok 1977 a ortodoxní židovské rodině se zde narodila siamská dvojčata pouze s jedním společným srdcem.

Lékaři, kteří navrhovali oddělení a záchranu alespoň jednoho z nich, se v obavě před možným trestním stíháním nakonec obrátili na soud. Ještě před jeho zahájením se však do případu vložil místní rabín.

"Když jedno dítě zabíjí druhé, je operace opodstatnělá," prohlásil, a zajistil tak souhlas rodičů s operací. I tehdy však jedno z dětí zemřelo během operace a druhé o několik měsíců později kvůli infekci a selhání jater.

Mary musí zemřít, aby Jodie žila

Ještě známější je příběh z roku 2000, kdy rodiče dvojčat srostlých břichem, původem z Malty, požádali o pomoc a oddělení lékaře v britském Manchesteru.

Poté, co jim bylo sděleno, že jedna z dívek - Mary - nemá funkční srdce, plíce a okysličenou krev získává od své sestřičky Jodie, takže její oddělení znamená smrt, operaci odmítli. Nic na tom nezměnilo ani ujištění, že bez operace zemřou obě dívky.

Rozhodnutí nakonec padlo až u soudu, na který se nemocnice obrátila. "Mary je nepřirozeně připojena ke své sestře, odsává z ní život, a nakonec ji tak zabije," stálo v prohlášení. "Říci ne znamená zabít Jodie," zaznělo tehdy v závěrečné řeči.

K operaci nakonec došlo. Během dvaceti hodin Mary zemřela. Jodie zůstala nějaký čas v kritickém stavu. Nakonec i tento případ skončil tragédií: pooperační komplikace nepřežila ani ona.

O oddělení snily celý život. Bohužel po operaci zemřely.
O oddělení snily celý život. Bohužel po operaci zemřely. | Foto: Wikipedia Commons

Naším snem je samota

Důležitým mezníkem pro srostlé děti i jejich rodiče bylo rozhodnutí dospělých íránských dvojčat Lejly a Ládin Bídžaníových, které žádaly o oddělení od své plnoletosti. Srůst v oblasti temene však ani jedna z žen nepřežila.

Ihned poté se zvedla vlna polemik o mravnosti zákroku. Ženy totiž nebyly v ohrožení života, ve zdraví se dožily devětadvaceti let.

Lékař Richard Nicholson tehdy stanici BBC řekl: "Íránská dvojčata nebyla ve stavu ohrožujícím jejich život a přestože v kvalitě jejich života bylo leccos špatně, dokázaly se s tím vyrovnávat 29 let. Lékaři mají povinnost jednat v nejlepším zájmu pacienta a když se na to, co se stalo, zpětně podíváme, zjistíme, že tato operace byla chybou."

Keith Goh, který operaci prováděl, s ním však nesouhlasil. "Lejla a Ládin chtěly být odděleny za jakýchkoliv okolností. Šlo o svobodné rozhodnutí dvou dospělých osob," řekl.

FAKTA

Pravděpodobnost, že se narodí siamská dvojčata, je jedna ku padesáti až sto tisícům. Čtyřicet až sedmdesát procent siamských dvojčat bývá srostlých v oblasti hrudníku a břicha, podstatně méně z nich je připojeno zády a asi jeden porod na 2,5 milionu zdravých novorozenců představují dvojice spojené temeny hlavy.

 

Právě se děje

Další zprávy