Hongkong se kvůli pokračujícím protivládním protestům ponořil do nejhlubší krize od roku 1997, kdy Číně jeho správu předala Británie. Přes víkend tam utrpělo zranění přes 30 lidí a několik stovek demonstrantů bylo zatčeno.
Hlavní prioritou je nyní podle čínského prezidenta zastavit ve městě násilnosti a chaos a obnovit pořádek. Pro dobro obyvatel Hongkongu je třeba zabránit dalším násilným činům a potrestat jejich pachatele v souladu se zákonem, citovala čínská média prezidenta Si. Nejvyšší čínský představitel rovněž bez podrobností vyjádřil naději, že hongkongská společnost plně uskuteční princip jedna země, dva systémy a že bude respektovat základní zákon.
Princip jedna země, dva systémy má Hongkongu zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje.
Pondělní setkání se odehrálo necelé dva týdny poté, co list Financial Times s odkazem na nejmenované zdroje napsal, že Peking se chystá Lamovou v čele bývalé britské kolonie nahradit. Čínské ministerstvo zahraničí už tehdy zprávu listu odmítlo jako nepravdivou.
Hongkongem otřásají již přes čtyři měsíce masivní protesty, které často přerůstají do střetů s policií. Vyvolal je sporný vládní návrh zákona o možnosti vydávat podezřelé do pevninské Číny, který však již úřady zrušily. Demonstranti nyní požadují širší demokratické reformy, nezávislé vyšetření policejních zákroků a záruky pokračující nezávislosti na Pekingu.